Prohlížeče | Chrome | Open source

Na vývoji Chromu se stále více podílí Microsoft. Je to dobré pro všechny

Na vývoji Chromu se stále více podílí Microsoft. Je to dobré pro všechny | Foto: Chrome

Prohlížeč Chrome vyvíjí Google. Toto byla ještě před pár lety nezpochybnitelná pravda, co se však jeho open-source předloha Chromium stala postupně základem Opery a nakonec i Edge od Microsoftu, výrok by asi zasloužil trošku poupravit.

Zkraje letních prázdnin 2020 bychom tedy měli spíše napsat, že Chromium (a potažmo tedy i Chrome) vyvíjí hromada inženýrů z nejrůznějších společností.

Že se nejedná pouze o hru se slovy, dokládá pohled do správy jeho zdrojového kódu Chromium Gerrit. Když si totiž vyfiltrujeme přijaté úpravy kódu od inženýrů z Microsoftu, zjistíme, že jsou poměrně aktivní a do Chromia se promítne až několik desítek jejich změn kódu každý den – ty poslední jsou ze soboty.

Klepněte pro větší obrázek
Výpis schválených zásahů do kódu Chromia od Microsoftu.  Všimněte si pravého sloupce s datem. Mnohdy jde o deset a více zásahů každý den.

Google sice zůstává stále majoritním vývojářem a správcem kódu, nicméně Chromium je dnes mnohem barevnější a ze vstupu Microsoftu do hry ostatně těží i Google. Pomineme-li totiž Android, jsou to právě Windows, kde Chrome běží nejčastěji, a tak je nadmíru výhodné, když se tvorby jeho kódu chytnou i ti, kteří vytvářejí samotný operační systém.

A je to poznat, Microsoft totiž v posledním roce skutečně vylepšil Chromium na Windows třeba takovým způsobem, aby se o něco zlepšila třeba výdrž baterie. Dále Microsoft opravil Chromium při přetahování souborů do prohlížeče myší (drag&drop), kde Chrome(ium) trpěl letitou chybou, anebo nakonec zapracoval na běžných opravách, kterých si na první pohled ani nevšimnete.

Klepněte pro větší obrázek
Detail jednoho z vylepšení, když počítač běží jen na baterii

Nakonec je tu i politika. Čím více se bude Microsoft (a další) zapojovat do vývoje Chromia, tím více to bude opravdu komunitní produkt a tím méně jej budou moci ostatní ostřelovat obviňováním z nejrůznějších monopolních praktik.

Diskuze (13) Další článek: Na Smarty nyní nakoupíte i počítače a veškeré příslušenství k nim. A navíc jako bonus 2 000 Kč na další nákup!

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Prohlížeče, Chrome, Android, Edge, Open source, Prohlížeč, Chrom, Letní prázdniny, Inženýr


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 61

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11