Prohlížeč Chrome vyvíjí Google. Toto byla ještě před pár lety nezpochybnitelná pravda, co se však jeho open-source předloha Chromium stala postupně základem Opery a nakonec i Edge od Microsoftu, výrok by asi zasloužil trošku poupravit.
Zkraje letních prázdnin 2020 bychom tedy měli spíše napsat, že Chromium (a potažmo tedy i Chrome) vyvíjí hromada inženýrů z nejrůznějších společností.
Že se nejedná pouze o hru se slovy, dokládá pohled do správy jeho zdrojového kódu Chromium Gerrit. Když si totiž vyfiltrujeme přijaté úpravy kódu od inženýrů z Microsoftu, zjistíme, že jsou poměrně aktivní a do Chromia se promítne až několik desítek jejich změn kódu každý den – ty poslední jsou ze soboty.

Výpis schválených zásahů do kódu Chromia od Microsoftu. Všimněte si pravého sloupce s datem. Mnohdy jde o deset a více zásahů každý den.
Google sice zůstává stále majoritním vývojářem a správcem kódu, nicméně Chromium je dnes mnohem barevnější a ze vstupu Microsoftu do hry ostatně těží i Google. Pomineme-li totiž Android, jsou to právě Windows, kde Chrome běží nejčastěji, a tak je nadmíru výhodné, když se tvorby jeho kódu chytnou i ti, kteří vytvářejí samotný operační systém.
A je to poznat, Microsoft totiž v posledním roce skutečně vylepšil Chromium na Windows třeba takovým způsobem, aby se o něco zlepšila třeba výdrž baterie. Dále Microsoft opravil Chromium při přetahování souborů do prohlížeče myší (drag&drop), kde Chrome(ium) trpěl letitou chybou, anebo nakonec zapracoval na běžných opravách, kterých si na první pohled ani nevšimnete.

Detail jednoho z vylepšení, když počítač běží jen na baterii
Nakonec je tu i politika. Čím více se bude Microsoft (a další) zapojovat do vývoje Chromia, tím více to bude opravdu komunitní produkt a tím méně jej budou moci ostatní ostřelovat obviňováním z nejrůznějších monopolních praktik.