Prohlížeče | Chrome | Open source

Na vývoji Chromu se stále více podílí Microsoft. Je to dobré pro všechny

Na vývoji Chromu se stále více podílí Microsoft. Je to dobré pro všechny | Foto: Chrome

Prohlížeč Chrome vyvíjí Google. Toto byla ještě před pár lety nezpochybnitelná pravda, co se však jeho open-source předloha Chromium stala postupně základem Opery a nakonec i Edge od Microsoftu, výrok by asi zasloužil trošku poupravit.

Zkraje letních prázdnin 2020 bychom tedy měli spíše napsat, že Chromium (a potažmo tedy i Chrome) vyvíjí hromada inženýrů z nejrůznějších společností.

Že se nejedná pouze o hru se slovy, dokládá pohled do správy jeho zdrojového kódu Chromium Gerrit. Když si totiž vyfiltrujeme přijaté úpravy kódu od inženýrů z Microsoftu, zjistíme, že jsou poměrně aktivní a do Chromia se promítne až několik desítek jejich změn kódu každý den – ty poslední jsou ze soboty.

Klepněte pro větší obrázek
Výpis schválených zásahů do kódu Chromia od Microsoftu.  Všimněte si pravého sloupce s datem. Mnohdy jde o deset a více zásahů každý den.

Google sice zůstává stále majoritním vývojářem a správcem kódu, nicméně Chromium je dnes mnohem barevnější a ze vstupu Microsoftu do hry ostatně těží i Google. Pomineme-li totiž Android, jsou to právě Windows, kde Chrome běží nejčastěji, a tak je nadmíru výhodné, když se tvorby jeho kódu chytnou i ti, kteří vytvářejí samotný operační systém.

A je to poznat, Microsoft totiž v posledním roce skutečně vylepšil Chromium na Windows třeba takovým způsobem, aby se o něco zlepšila třeba výdrž baterie. Dále Microsoft opravil Chromium při přetahování souborů do prohlížeče myší (drag&drop), kde Chrome(ium) trpěl letitou chybou, anebo nakonec zapracoval na běžných opravách, kterých si na první pohled ani nevšimnete.

Klepněte pro větší obrázek
Detail jednoho z vylepšení, když počítač běží jen na baterii

Nakonec je tu i politika. Čím více se bude Microsoft (a další) zapojovat do vývoje Chromia, tím více to bude opravdu komunitní produkt a tím méně jej budou moci ostatní ostřelovat obviňováním z nejrůznějších monopolních praktik.

Diskuze (13) Další článek: Na Smarty nyní nakoupíte i počítače a veškeré příslušenství k nim. A navíc jako bonus 2 000 Kč na další nákup!

Témata článku: Windows, Microsoft, Google, Prohlížeče, Chrome, Android, Open source, Edge, Inženýr, Letní prázdniny, Chrom, ProhlížečJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Trailer na Gotham Knights přibližuje Penguina a zločineckou skupinu Court of Owls

Trailer na Gotham Knights přibližuje Penguina a zločineckou skupinu Court of Owls

Gotham City se pokusíte zachránit v příštím roce.

Michal Maliarov
Gotham KnightsVideo
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10