Na valné hromadě NIXu byli přijati noví členové

26. března 1997
[Události] SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Na poslední valné hromadě byli totiž přijati do NIXu dva noví členové - Luko, které provozuje síť CzechNet, a firma Terminal Bar.
Jedním z nejvýraznějších problémů českého Internetu, který je opředen různými dohady, spory, ale i zákulisními machinacemi - teď už to skoro vypadá na nějaké sousto pro bulvární tisk - je peering. Osoba neznalá by si mohla říci, co to je vlastně zač (nějaký druh pudingu?) a co je na něm tak významné. Člověk světa a zvlášť českého Internetu znalý, a mezi ně řadím i většinu našich čtenářů, je však po vyslovení slůvka peering zcela určitě jako doma.

Přesto si dovolím malé opakování pro ty, kteří zatím zůstali u pudingu, případně si myslí něco o španělské vesnici. Podstata problému tkví v množství poskytovatelů připojení, kteří operují na našem trhu. Každý větší poskytovatel mívá vybudované svou sít po republice, do které v různých městech připojuje své zákazníky. Tato síť pochopitelně musí být nějakým způsobem připojena do Internetu - v opačném případě by mohli zákazníci takové firmy komunikovat nejvýše mezi sebou, což má sice taky svůj půvab, ale není to ono. Připojení do Internetu se tedy řeší dvěma způsoby; větší poskytovatelé mívají svou vlastní linku do zahraničí (takovým se občas říká hezky česky primární) a menší poskytovatelé, takzvaně sekundární, obvykle využívají služeb svých větších kolegů, či spíše konkurentů.

Co je peering...

Situace tedy vypadá tak, že zde existuje několik autonomních celků, které jsou připojeny do světa Internetu, ale většinou každý jinam - do jiného města a do sítě jiného zahraničního partnera, se kterým mají smlouvu. To by nemuselo vadit, protože Internet je nakonec jen jeden - potíže ale nastávají tehdy, pokud spolu chtějí komunikovat dva uživatelé, kteří pro své připojení do Internetu používají různé společnosti.

To se typicky stává, když si chce nějaký uživatel českého Internetu podívat na WWW server nějaké firmy, rovněž české. Abychom nešli daleko, podívejme se přímo na náš server, který je do Internetu připojen prostřednictvím sítě firmy IBM. Pokud si tento článek čtete a jste přitom připojeni k nějakému poskytovateli, který nemá s IBM peering (například CESNET, Internet CZ a velká spousta dalších), sami jste asi pocítili, že spojení není dvakrát rychlé.

Teď už asi všichni pochopili, jaký je vlastně účel peeringu: zrychlení provozu mezi sítěmi dvou nezávislých poskytovatelů. Obvykle se toho dociluje tak, že se mezi obě sítě umístí spojovací linka. Vzájemný provoz ji potom využívá a přenos dat je mnohem rychlejší, než kdyby pakety musely na své cestě projít půl Evropy.

...a co je NIX.CZ

Peering, čili propojování sítí dvou poskytovatelů není nikdy jednoduchý úkol. Naráží totiž na řadu problémů, které bychom si mohli rozdělit do dvou skupin

problémy technického rázu

problémy "politického" rázu

Peering je přitom jednou z těch věcí, kde je technická stránka tou jednodušší. Jde "jen" o to, zřídit zmíněnou linku a příslušně nastavit směrovaní provozu, což při dnešní úrovni směrovačů není žádný problém. Jediné úskalí tkví v počtu takových peeringů. Pokud totiž chceme tímto způsobem propojit dvě sítě, není to žádná potíž. Horší je to ale v případě, když bychom chtěli úplně stejně spojit třeba deset sítí - na to už bychom potřebovali 45 linek (podle vzorce P=n*(n-1)/2, kde n je počet sítí). Z tohoto důvodu je zvykem všude ve světě zřizovat takzvaná peeringová centra. Do tohoto centra si všichni členové natáhnou svoji linku, čili jakýsi výhonek své sítě. Peering je přitom technicky realizován uvnitř centra a na jednom místě, takže výsledné technické nároky jsou podstatně nižší - v daném případě bychom potřebovali stále jen 10 linek. Podobné centrum se po dlouhých jednáních začalo budovat i u nás. Za tímto účel vzniklo v létě loňského roku sdružení NIX.CZ, které mělo 7 zakládajících členů, firmy CESNET, datac, GTS, IBM, Internet CZ, Podnik výpočetní techniky a Video OnLine.

Politickou stránkou věci se teď nechci příliš zabývat, protože o různých zákulisních jednáních a postojích jednotlivých firem jsem už v minulosti psal mnohokrát a nedá se říci, že by se něco změnilo zásadním způsobem. O obtížnosti vyjednávání ve věci peeringu však vypovídá už samotná skutečnost, že se zde musí u jednoho stolu sejít a domluvit se na jednotném postupu firmy, mezi nimiž jinak zuří ostrý konkurenční boj.

NIX roste a tak to má být

Nejen podle nadpisu tohoto článku jste asi poznali, že sdružení NIX.CZ a tím také oblast českého peeringu se zvětšuje. Na poslední valné hromadě byli totiž přijati do NIXu dva noví členové - Luko, které provozuje síť CzechNet, a firma Terminal Bar. Minimálně v případě Luka přitom bylo hlasování jednomyslné, pro jeho vstup hlasovalo všech sedm členů, ačkoliv by bývalo pro přijetí stačil souhlas pěti z nich. Přes tuto hranici se přenesl také Terminal Bar, u kterého ale přesné výsledky hlasování nejsou známy. Osudná se ale stala SPT Telecomu, který se přihlásil již podruhé - a podruhé nebyla jeho žádost vyslyšena. Ani zde zatím nejsou známa přesná čísla ani rozvržení sil (při prvním hlasování byla pro přijetí jen silná dvojka CESNET-Internet CZ).

Vstup dvou nových členů je věc vítaná, protože pole možného peeringu se opět rozšiřuje. Záležet ale samozřejmě bude na dvojstranných jednání mezi poskytovateli, protože samotné členství v NIXu ještě není poukázkou na peering - tady záleží na dohodě konkrétních poskytovatelů v konkrétním případě. Naopak si myslím, že nepříliš pozitivní signál vyslali poskytovatelé sdružení v NIXu tím, že opět přibouchli před nosem dveře SPT Telecomu. Je to samozřejmě jejich právo a nikdo proti jejich rozhodnutí nemůže nic namítat, ale je otázkou, nakolik je to rozhodnutí moudré.

Podle mého názoru by měli mít do NIXu přístup všichni, kdo splní dané podmínky (např. vlastní linka do zahraničí, vlastní autonomní systém atd.), přičemž konkrétní propojení - stejně jako dosud - záleží na dohodách mezi jednotlivými společnostmi. Pokud dnes členové NIXu dělají z tohoto sdružení jakýsi "odborový svaz", namířený proti Telecomu, je to krátkozraká politika. Můžeme si tak jen přát, aby snad ještě nezačali stávkovat.

Váš názor Další článek: [Události]

Témata článku: Video, Internet, Internet věcí, Autonomní provoz, Jednotlivý člen, NIX, Člen, Val, Odborový svaz, Silná dvojka, Podobné centrum, Jednoduchý vzorec, Jednotlivá města


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11