Prohlížeče | Linux | Edge

Na tohle tučňák určitě čekal: webový prohlížeč Edge pro Linux bude uvolněn v říjnu

Nová verze webového prohlížeče Edge, postavená na jádře Chromium, byla vydána pro Windows a macOS v lednu tohoto roku. Již příští měsíc by se měli možnosti instalace browseru od Microsoftu dočkat i uživatelé Linuxu, informuje server Windows Latest.

Dlouho očekávanou mutaci Edge pro Linux oznámil Microsoft v rámci své konferenci Ignite, která probíhala online od 22. do 24. září. Během jedné z klíčových přednášek oficiálně zaznělo, že Edge pro operační systém s tučňákem ve znaku je téměř hotov a uživatelé by brzy měli mít možnost nainstalovat si první sestavení.

Edge pro Linux

Zástupci Microsoftu bohužel neuvedli přesné datum vypuštění prvního „technického náhledu“. Windows Latest předpokládá, že k vydání pravděpodobně dojde ve druhém nebo třetím říjnovém týdnu, nejpravděpodobněji pak v rámci „záplatovacího úterý“.

Prohlížeč Edge je aktuálně k dispozici pro zařízení s operačními systémy Windows, macOS, Android a iOS. Vydání verze pro Linux ukazuje, že Microsoft chce pokrýt všechny platformy, včetně těch méně používaných.

Zásadní otázkou je, jak velký zájem budou uživatelé Linuxu o Edge mít, neboť řada z nich má vysloveně negativní postoj vůči jakýmkoli produktům od Microsoftu. Zájemci by se mohli rekrutovat především z řad uživatelů Chrome, jimž Edge nabídne větší kontrolu nad soukromím a bezpečností.

Proč zkusit Edge?

Potenciálních výhod ve prospěch browseru od Microsoftu může být ještě víc. Ve srovnání s Chromem je Edge o něco rychlejší a lépe zvládá streamování hudby a videa. Například umožňuje streamování Netflixu v rozlišení až 1080p, zatímco Chrome ho omezuje na 720p.

Microsoft také potvrdil, že hodlá pracovat na funkcích, které administrátorům podnikových sítí pomohou řídit a nastavovat webové prohlížeče v rámci organizace. Ačkoli je Edge zajímavou alternativou k Chromu, skutečný zájem linuxové komunity se ukáže až po jeho oficiálním vydání.

V rámci konference Microsoft Ignite také zaznělo, že Edge pro Windows a další platformy dostane ještě letos hromadu nových bezpečnostních prvků. Uživatelé se také mohou těšit na vylepšenou práci se soubory ve formátu PDF.

Diskuze (41) Další článek: Čtěte, než něco sdílíte. Twitter bude varovat všechny uživatele

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Windows, Netflix, Linux, Chrome, Android, Edge, Open source, iOS, Konference, Windows Latest, Tučňák, Browser, Edge pro Windows, Webový prohlížeč, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu