Na téma: cestujeme vesmírem

Láká vás noční obloha a nepoznaný prostor za ní? Proleťte se vesmírem, pozorujte z něj naši matičku Zemi a prozkoumávejte vesmír i do nejmenších detailů!

Nejlépe hodnocené na GigaManii

PořadíNázev a verzeLicenceVelikostKategorie
17-zip 4.32open source820 kBUtility a ostatní
2FileZilla Server 0.9.11open source2,3 MBKomunikace a internet
3Paint.NET 2.5 beta 3open source1,1 MBGrafika a webdesign
4Servant Salamander 2.5shareware4,7 MBUtility a ostatní
5HD Tune 2.50freeware627 kBUtility a ostatní
6Quintessential Player 4.51freeware2,2 MBMultimedia
7Trillian Basic 3.1freeware8,6 MBKomunikace a internet
8Portable Thunderbird 1.0.5 betafreeware7,0 MBKomunikace a internet
9Winamp Lite 5.09freeware839 kBUtility a ostatní
10Virtual CloneDrive 5.1.0.0freeware1,0 MBUtility a ostatní

Výběr GigaManie

Orbiter 060929

Rádi byste si vyzkoušeli výlet raketoplánem do vesmíru, ale nepatříte mezi odvážné multimilionáře, kteří si tento sen mohou splnit? Pak vás může zajímat velice populární herní simulátor výletů do vesmíru. Můžete si tak vyzkoušet všechny věci, které výlet do vesmíru obnáší, můžete plnit další úkoly - vypuštění satelitu, práce na vědeckých projektech atd. Všichni akční hráči by se ale měli Orbiteru vyhýbat, protože zde nejde o vesmírnou střílečku, ale co nejpřesnější simulaci.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Martin Schweiger
Velikost souboru: 60,7 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: freeware

Satellite Finder 4.9

Chcete zjistit, jaký satelit se nad vámi momentálně pohybuje? Chcete znát polohy řady dalších satelitů na orbitě? Satellite Finder vám toto umožní. Jednoduše zadáte město, nebo zadáte geografickou pozici a vyjede vám seznam satelitů v této lokaci. V seznamu jsou pouze americká města, takže pro zjištění satelitů nad ČR musíte zadat zeměpisné souřadnice.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Paul Lutus
Velikost souboru: 2,0 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: freeware

 

Celestia 1.5

Jeden z nejlepších a nejznámějších programů zdarma pro poznávání vesmíru. Můžete v rámci povedené grafiky cestovat celou sluneční soustavou nebo navštívit přes 100 000 hvězd, které lze vidět. Sofistikovaným navigačním nástrojem doslova prolétáte prostorem a míříte ke své destinaci, kterou si můžete velice detailně prohlédnout. V programu samozřejmě naleznete obrovský seznam hvězd, galaxií, planet, měsíců, asteroidů, komet atd.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Chris Laurel
Velikost souboru: 19,5 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: open source

Asynx Planetarium 2.50

Asynx Planetarium vám umožní shlédnout 2500 hvězd, 88 konstelací, všech osm planet a fáze měsíce od roku 1600 po rok 9999 z jakékoliv lokace na světě. K dispozici je pohled geocentrický i heliocentrický. Nyní i s podporou českého jazyka, což vaší cestu po obloze jistě ulehčí.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Asynx Software Inc.
Velikost souboru: 4,3 MB
Operační systém: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista
Licence: freeware

AstroGrav 1.6.3

Pokud se zajímáte o vesmír a vesmírná tělesa, pak vám tento program nesmí chybět! AstroGrav vám umožní studovat, jak se astronomické objekty hýbají a navzájem ovlivňují svojí gravitační silou. Program vám vše předvede v kvalitní 3D grafice, který vám umožňuje pohyb kolem jednotlivých těles a pozorování jejich pohybu. Program také obsahuje editor, který vám umožní vytvořit svojí vlastní sluneční soustavu.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: AstroGrav Astronomy Software
Velikost souboru: 21,3 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: shareware

Google Earth 4.3 Beta

Oblíbený software na prohlížení družicových snímků Země. Na domácích stránkách si můžete stáhnout některá užitečná rozšíření pro Google Earth. Zadejte jakékoli místo na planetě a vymodelovaná zeměkoule se vám natočí a přiblíží přesně tam, kam chcete. Aplikace je portována i pro operační systémy Mac OS X a GNU/Linux.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Google Inc.
Velikost souboru: 7,4 MB
Operační systém: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista
Licence: freeware

Stellarium 0.10.0

Stellarium je takové domácí planetárium zdarma. Na všem počítači vám předvede realistické provedení oblohy a to dokonce i prostorově. Simulovat pohled na oblohu můžete jako při pohledu pouhým okem, dalekohledem či rovnou teleskopem. V katalogu programu naleznete víc jak 600 000 hvězd, planet či asteroidů. V programu jste rovněž i pánem času a zoomu, takže si vše přizpůsobíte pro pohodlné a obohacující pozorování.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Fabien Chéreau
Velikost souboru: 39,8 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: open source

Home Planet 3.3a

Home Planet je velice zajímavý freewarový program. Obsahuje například mapu Země, na které ukazuje den a noc, mapu noční oblohy včetně polohy asteroidů a komet, katalog vesmírných objektů, polohy umělých satelitů země, informace o planetách a spoustu dalších zajímavých i užitečných informací a funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: John Walker
Velikost souboru: 13,2 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: freeware

NASA World Wind 1.4.0

World Wind umožňuje prohlížení jakéhokoliv místa na Zemi ze satelitních snímků. Nabízí velice podrobné snímky ze všech koutů světa. Terén zobrazuje i ve 3D módu což program posunuje na profesionální příčku. Při přibližování a tím spojeným podrobnějším vykreslováním snímků si aplikace stahuje potřebná data z internetu, proto velikost celého adresáře za nějaký čas naroste do stovek MB.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: NASA
Velikost souboru: 22,0 MB
Operační systém: Windows 2000, Windows XP
Licence: freeware

Encyklopédia vesmíru 3.0

Na závěr nabízíme ještě univerzální znalosti v podobě Encyklopédie vesmíru. Jedná se o multimediální a flashovou encyklopedii o vesmíru, která je složena ze sedmi kapitol - kosmický prostor, hvězdy, sluneční soustava, planety, osobnosti, technika a historie. Pokud si myslíte, že vaše znalosti o vesmíru jsou na dobré úrovni, tak je můžete vyzkoušet v testech, které program rovněž obsahuje. Program je ve slovenštině, což by ovšem neměla být žádná velká bariéra.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Streftec
Velikost souboru: 14,8 MB
Operační systém: Windows 98, Windows 2000, Windows XP
Licence: freeware

Diskuze (12) Další článek: Nová kniha: Adobe Photoshop – hotová řešení

Témata článku: Vesmír, Astronomie, GigaMania, Komet, Vědecký projekt, Salamander, Fáze měsíce, Umělý satelit, Celestia, Planeta, Oblíbený software, Stellarium, Asteroid, Hvězda, Domácí NAS, Orbiter, Walker, Finder, Wind, Zoom dalekohledy, Kosmický prostor, Domácí planetárium, CES, Vesmírný objekt, Orbit, Herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky