Kryptoměny | Bitcoin

Na světě je už 5 000 kryptobankomatů. Několik desítek i v Česku

Když jsme na podzim roku 2013 zažili první bitcoinový hype a nejznámější kryptoměna na sklonku listopadu překonala 1 000 USD za 1 BTC (!), na světě byly instalované asi tak dva kryptobankomaty. Tedy bankomaty, které umožňují nákup nebo prodej kryptoměn.

Na sklonku roku 2017 dorazil druhý hype, bitcoin se krátce prodával i za 20 000 dolarů (špička z roku 2013 byla rázem poněkud úsměvná) a počet kryptobankomatů se přiblížil tisícovce.

Klepněte pro větší obrázek
Růst počtu kryptobankomatů dokládá stále rozsáhlejší infrastrukturu kryptoměn nehledě na jejich aktuální pády a rekordní růsty

Po pádu zkraje roku 2018 mohl leckdo nabýt dojmu, že zájem o kryptoměny opadne – vždyť na útlum těžby s obavami hleděli i někteří výrobci grafických karet a dalšího specializovaného hardwaru, infrastruktura ale naopak dále rostla a zázemí bitcoinu se upevňovalo.

Na sklonku letošního června počet kryptobankomatů překonal 5 000, přičemž jen v Praze jich je přinejmenším dvacítka. Tedy alespoň podle webové služby coinatmradar.com, na které najdete jak grafy kryptobankomatů, tak jejich vyhledávač podle geografické polohy.

Každý z nich může nabízet trošku jiné služby a každý z nich má také denní limity na výběr, aby je nemohl nikdo zneužívat k masivnímu praní ilegálních peněz.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (4) Další článek: Mall.cz testuje vyhledávání zboží podle fotek. Nemusíte vědět, jak se přesně jmenuje to, co chcete

Témata článku: Byznys, Kryptoměny, Bitcoin, Praha, Cena bitcoinu, Webová služba, Růst, Sklonek, Česká republika, Hype, Infrastruktura, BTC


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch