Na špičky hitparád s Cubasis VST

Program Cubasis VST již svým názvem napovídá, že se jedná o zjednodušenou verzi Steinbergova nejrozšířenějšího profesionálního virtuálního nahrávacího studia Cubase.
Radek Kramář: Již přes deset let působí firma Steinberg na poli hudebního a nahrávacího softwaru. Za tu dobu se její jméno stalo jakýmsi synonymem standardu, který lze jen stěží překonat. Zatímco ještě před deseti lety Steinberg vyvíjel software pro ta nejlépe (nejdráže) vybavená nahrávací studia, dnes nám podobné a mnohdy rychlejší stroje stojí doma na stole, čehož si samozřejmě výrobce nemůže nevšimnout.

Program Cubasis VST již svým názvem napovídá, že se jedná o zjednodušenou verzi Steinbergova nejrozšířenějšího profesionálního virtuálního nahrávacího studia (pokud stále netušíte, odkud vítr vane, dá se jednoduše prohlásit, že v původní Cubase je vytvořeno skoro všechno, co uslyšíte, pokud si v dnešní době naladíte jedno z mnoha komerčních rádií).

Hlavně místo na disku
Pokud tedy máte hudební ambice, 16bitovou zvukovou kartu, aspoň 64 MB RAM, trochu rychlejší procesor, Windows 9x a spoustu volného místa na disku pro práci se zvukem v digitální kvalitě (externí zařízení MIDI a vypalovačka CD-R taky nejsou na škodu), tak vám s Cubasis VST nestojí v cestě na špičky hitparád nic jiného než váš vlastní talent.

Na instalačním cédéčku se mimo jiné nachází i „osekaná“ verze WaveLabu – WaveLab Lite (program pro editaci a úpravu samplů) a Steinberg Master Unit – skvělá pomoc při vypalování nejen vlastních cédéček, ale i při práci se „streamováním“ a dekompresí formátu MP3.

Manuál potěší každého – ať už jste naprostý laik, nebo zkušený zvukař. Všechny informace jsou vám podány jasnou a přehlednou formou, seřazeny do věcných rejstříků a systematicky rozděleny do kapitol, lze jej číst třeba při delší cestě vlakem a můžete si být jisti, že až budete vystupovat, budete mít chuť se suverénně posadit ke Cubasis a začít tvořit. Jediný problém však spatřuji v tom, že není k dostání v české verzi, takže ten, kdo neumí vůbec anglicky, by si měl koupi pořádně rozmyslet …

Prostě virtuální studio
Samotná práce s programem je asi největším esem v Steinbergově rukávu, jedním z hlavních důvodů, proč je mateřská Cubase tak úspěšná. Za její dnešní podobou stojí totiž deset let zkušeností a vylepšování dle přání a potřeb uživatelů. Můžeme v ní jednoduchým způsobem (myší) tvořit jednotlivé sekvence pro daný nástroj, ať už interní nástroje zvukové karty, vlastní samply, nebo externí zařízení MIDI (samozřejmě plně kompatibilní s General MIDI, Rolandovými GS a XG od Yamahy) a ty pak vkládat do celkového aranžmá, kde vidíme jednotlivé stopy.

Tím ale práce ve virtuálním studiu nekončí, právě naopak. Na řadu přichází mixování a přidávání efektů, společně s ekvalizací – to vše nám umožňuje základní sada interních efektů a též podpora zvukových pluginů Direct X, které ovšem nejsou součástí Cubasis a musíte si je tedy pořídit za mnohdy nemalý obnos. Na druhou stranu však v dnešní době není problém sehnat jako plugin jakýkoliv studiový efekt, který stojí nepoměrně víc v hardwarové podobě a přitom právě ve formě pluginu funguje i v reálném čase a nezabere vám doma žádné místo. Za zmínku stojí možnost otevřít si film ve formátu AVI, nebo QuckTime pro případnou synchronizaci s obrazem při tvorbě hudby nebo úpravě zvukových stop.

Trio softwarových syntezátorů
A nyní dovolte malý exkurs. Pokrok ve výkonu osobních počítačů za posledních několik let dal možnost vzniku softwarových syntezátorů, obecně nazvaných „softsynthů“ – počítač v reálném čase zvládá syntézu zvuku a přímo umožňuje i jeho modifikaci. Prvním terčem vývoje softsynthů byly staré analogové syntezátory z počátku 80. let.

Každý elektronický hudebník snil o prastarých mašinkách firmy Roland – TB-303, TR-808, 909, těch však byl velký nedostatek, a když tým Propellerheads v druhé polovině devadesátých let začal vyvíjet jejich softwarový emulátor – ReBirth (RB-338), Steinberg vycítil šanci, okamžitě jej zakoupil a začlenil do rodiny Cubase. Výsledkem bylo, že tento zvuk dnes podbarvuje většinu komerční a taneční hudební produkce (nevyjímaje Cher, Fatboye Slima …).

Není příliš divu, že RB-338 v levném balíku Cubasis VST nenajdeme (prodává se samostatně), ale jako náplast může působit trio interních softsynthů – analogově vyhlížející Neon, virtuální baskytara VB-1 a bicí modul LM-9, všechny ovladatelné přímo z Cubasis i například z externích kláves MIDI.

Investice do budoucnosti (umělecké)
Cubasis VST je především odlehčenou a zjednodušenou verzí profesionálního a hardwarově náročného softwaru – může se tedy stát, že mezi porůznu skládanými konfiguracemi bude zrovna ta vaše, na které se Cubasis čas od času rozhodne z neznámých důvodů „spadnout“ – nezaškodí tedy trochu opatrnosti věnované případnému odzkoušení demoverze. Ale to snad nemusím připomínat, když se jedná o několikatisícovou investici do naší umělecké budoucnosti …
virtuální nahrávací studio
Steinberg Cubasis VST
Zdroj: Disk Multimedia, Boskovice
Telefon: (0501) 45 47 69
Cena: 5 208 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 95/98, procesor Pentium II 200 MHz, 64 MB RAM, mechanika CD-ROM, zvuková karta
Váš názor Další článek: Distance blender a Darktree pro 3D Studio

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Midi, Odlehčená verze, Neon, Cubase, Slim, Roland, Opatrnost, Komerční let, Cher, Hudební produkce, Profesionální stroj, Osekaná verze, VST, Zvuková stopa, Skvělá budoucnost, Trio, HitJak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft