Na serverech stále převažují Windows NT oproti Windows 2000

Přestože jsou „W2K“ všeobecně označována za vývojový krok správným směrem, většina firemních uživatelů ještě neprovedla upgrade z Windows NT.

Výzkumy ze světově nejvyspělejších zemí opakovaně překvapují české uživatele a techniky. I když jsou firmy v těchto zemích podstatně bohatší než u nás, i když se chlubí vyspělostí a jsou velmi náročné na kvalitu, jsou konzervativní ve vybavování informačními technologiemi – drží se zásady dokud věc funguje, tak ji nevyměňuji. Český uživatel naproti tomu velmi rád volí nový produkt už z toho důvodu, že je nový – jako by byla hanba provozovat a používat něco, co je staré.

Podle výzkumné firmy IDC dnes ještě 60 % společností, které používají na serverech operační systém Windows, je vybaveno verzí Windows NT, která je dnes už více než pět let stará. (Celkový počet instalovaných serverových Windows je 7 miliónů kopií). Windows 2000 jsou na trhu dva roky a jejich podíl roste, ale přesto ještě nedokázala přilákat majoritu uživatelů k upgrade. IDC dokonce tvrdí, že ještě i v roce 2006 budou mít NT „malý, ale nezanedbatelný podíl“ na trhu.

Jak ukázala červnová konference Windows Decisions, zákazníci všeobecně chválí Windows 2000 na desktopu pro stabilitu a slušnou výkonnost, ale na serverové bázi se ještě brání tomu, aby jimi nahrazovali klíčové podnikové aplikace, které dnes pracují na Unixu nebo i třeba na minipočítačích. Windows 2000 (nebo NT) v podnicích na serverech jsou, ale využívají se nejčastěji k jednoduchým úlohám – jako tiskové nebo souborové servery. IDC ve svém výzkumu říká, že zatímco nejčastější používané úlohy pro prostředí Windows jsou tisky a souborové serverové úlohy, druhá nejčastější úloha je pošta (messaging). Až osmé v pořadí (!) je pak používání platformy Windows na serveru provozování serverových aplikací.

Tvrdí se rovněž, že ani nadcházející verze Windows.Net server ještě situaci nezmění. Obsahuje sice zase skupinu nových zajímavých technologií, ale není to takový převrat, aby uživatele přesvědčil k přechodu od zavedeného prostředí – a v mnoha případech i od sice méně výkonného, ale dostačujícího a vyzkoušeného prostředí Windows NT. Převratem by mohl být, alespoň podle informací, které o systému přináší Microsoft, až tzv. Longhorn, nástupce stávajících Windows a (snad) kompletně přepsaný systém, který firma hodlá uvést na trh v roce 2005.

Pro Microsoft je tak velké rozpětí používaných platforem u zákazníků nepříjemné: každý firma samozřejmě chce, aby její zákazníci upgradovali tak, jak ona přináší nové verze na trh, a nevynechávali, nepřeskakovali verze. Nevadí příliš, když zákazníci neupgradují hned, to ostatně ani nelze očekávat (bezpečnost, servisní balíčky, odborné zvládnutí atd.), ale pokud ustrnou na verzi staré pět a více let, může o ně také dodavatel v budoucnu přijít.

Diskuze (118) Další článek: Už se prodalo přes 1 miliardu počítačů

Témata článku: Microsoft, Windows, Instalovaná aplikace, Window, Stará verze, Starý uživatel, Úloha, Náročné používání, Win +, Náročné prostředí, Starý systém, Windows +, Decisions, Červnová konference


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View