Seznam.cz | Podvod

Na Sbazaru řádí nový druh podvodu. Odkazuje se na službu Seznamu, která neexistuje

Na inzertním webu Sbazar.cz se začaly vyskytovat různorodé inzeráty, které mají jedno společné – princip podvodu. Samotné inzeráty působí celkem důvěryhodně, prodejce následně s kupujícím ochotně komunikuje. Při řešení předávky zboží se však vymluví na karanténu a navrhne vyřízení skrze kurýrní službu Sbazaru. Žádná taková ale neexistuje a cílem je pouze dostat z kupujícího peníze předem. 

Na podvod upozornil Avast, který několik případů zdokumentoval. Prvotním poznávacím znamením jsou občasné chyby v češtině, kdy je někdy patrné, že si autor pomáhá překladačem. To však není zdaleka tak okaté jako to bývalo u slavných e-mailů „Drahoušek zákazník“ nebo když psával bohatý strýček z Nigérie. Chyby v popiscích jsou navíc běžné i u poctivých inzerátů, takže toto lze snadno přehlédnout. 

Inzeráty se nesnaží lákat na nesmyslně nízké ceny, jde zkrátka o docela důvěryhodné atraktivní nabídky. Takže i z tohoto hlediska se může kupující snadno nachytat. Prodejce se následně snaží komunikaci přesměrovat na WhastApp, kde už se dá z užité češtiny o něco lépe poznat, že něco nehraje. Nakonec podvodník navrhne využít službu „Bezpečná transakce“, kterou má údajně nabízet samotný Sbazar, respektive jeho provozovatel, tedy Seznam.cz. Jenže nic takového neexistuje. 

Postup podvodu i falešný web uvidíte v galerii výše

Podvodník si dal ovšem záležet, aby zdání existence takové služby úspěšně vytvořil. Vytvořil web, v rámci kterého využívá logo i grafiku služby Sbazar, přičemž se vše tváří jako formulář pro zprostředkování platby za vybranou položku. Dokonce je k dispozici i nápověda s popisem, jak služba funguje. Vše v grafice a písmu užívaném u Sbazaru.

Vytáhnou z karty maximum

Vše má zdánlivě fungovat tak, že služba alokuje peníze od kupujícího, čím se ověří jeho identita a prodejce má jistotu, že kupující je za nabízený předmět skutečně ochotný zaplatit. Následně dojde k zaslání předmětu kurýrem zprostředkovaným přímo touto službou Sbazaru. A až jakmile kupující zboží překontroluje, tak teprve schválí platbu a tím se peníze uvolní na účet prodávajícího. V principu je to vlastně skvělá služba a je možná škoda, že existuje jen ve fantazii podvodníků

Jednoznačným varovným identifikátorem je doména, na které jsou falešné stránky služby umístěny: safe-sbazar.xyz. Jenže řadu uživatelů ani nenapadne doménu kontrolovat a některé prohlížeče ji dnes už ani neukážou celou. 

Všechno jde ale ještě o krok dál. Když už se někdo nachytá a je ochoten zaplatit, uvítá ho formulář pro platbu kartou. Opět v důvěryhodném designu. Z karty se však strhne jen jedna koruna pro ověření platnosti karty a uživatel je následně dotázán na zůstatek na kartě, což má údajně posloužit k ověření vlastnictví karty. Pokud uživatel částku zadá, přijde mu potvrzovací SMS kód k platbě. A jak už asi tušíte, výše platby neodpovídá ceně kupovaného předmětu, ale rovnou celému uvedenému zůstatku na kartě. 

Zkrátka když už se někdo nachytá a službě důvěřuje, podvodník toho okamžitě využívá a snaží se od oběti získat maximum možného. Nejedná se pochopitelně o ojedinělý případ, nabízených inzerátů je více a od různých uživatelů. 

Avastu se podařilo dopátrat, že se jedná o skupinu podvodníků, která je stejným způsobem aktivní i v dalších zemích, především pak v Rusku, Litvě a Ázerbájdžánu. 

Diskuze (23) Další článek: SpaceX na jaře dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici další astronauty

Témata článku: Seznam.cz, Avast, Podvod25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Dejte vysoké trávě co proto v nově oznámeném Lawn Mowing Simulatoru

Dejte vysoké trávě co proto v nově oznámeném Lawn Mowing Simulatoru

Pokud vám nestačí simulátor traktorů, kamenů a toustů, za rohem je nová výzva.

Michal Maliarov
GalerieVideoSimulátory