Seznam.cz | Podvod

Na Sbazaru řádí nový druh podvodu. Odkazuje se na službu Seznamu, která neexistuje

Na inzertním webu Sbazar.cz se začaly vyskytovat různorodé inzeráty, které mají jedno společné – princip podvodu. Samotné inzeráty působí celkem důvěryhodně, prodejce následně s kupujícím ochotně komunikuje. Při řešení předávky zboží se však vymluví na karanténu a navrhne vyřízení skrze kurýrní službu Sbazaru. Žádná taková ale neexistuje a cílem je pouze dostat z kupujícího peníze předem. 

Na podvod upozornil Avast, který několik případů zdokumentoval. Prvotním poznávacím znamením jsou občasné chyby v češtině, kdy je někdy patrné, že si autor pomáhá překladačem. To však není zdaleka tak okaté jako to bývalo u slavných e-mailů „Drahoušek zákazník“ nebo když psával bohatý strýček z Nigérie. Chyby v popiscích jsou navíc běžné i u poctivých inzerátů, takže toto lze snadno přehlédnout. 

Inzeráty se nesnaží lákat na nesmyslně nízké ceny, jde zkrátka o docela důvěryhodné atraktivní nabídky. Takže i z tohoto hlediska se může kupující snadno nachytat. Prodejce se následně snaží komunikaci přesměrovat na WhastApp, kde už se dá z užité češtiny o něco lépe poznat, že něco nehraje. Nakonec podvodník navrhne využít službu „Bezpečná transakce“, kterou má údajně nabízet samotný Sbazar, respektive jeho provozovatel, tedy Seznam.cz. Jenže nic takového neexistuje. 

Postup podvodu i falešný web uvidíte v galerii výše

Podvodník si dal ovšem záležet, aby zdání existence takové služby úspěšně vytvořil. Vytvořil web, v rámci kterého využívá logo i grafiku služby Sbazar, přičemž se vše tváří jako formulář pro zprostředkování platby za vybranou položku. Dokonce je k dispozici i nápověda s popisem, jak služba funguje. Vše v grafice a písmu užívaném u Sbazaru.

Vytáhnou z karty maximum

Vše má zdánlivě fungovat tak, že služba alokuje peníze od kupujícího, čím se ověří jeho identita a prodejce má jistotu, že kupující je za nabízený předmět skutečně ochotný zaplatit. Následně dojde k zaslání předmětu kurýrem zprostředkovaným přímo touto službou Sbazaru. A až jakmile kupující zboží překontroluje, tak teprve schválí platbu a tím se peníze uvolní na účet prodávajícího. V principu je to vlastně skvělá služba a je možná škoda, že existuje jen ve fantazii podvodníků

Jednoznačným varovným identifikátorem je doména, na které jsou falešné stránky služby umístěny: safe-sbazar.xyz. Jenže řadu uživatelů ani nenapadne doménu kontrolovat a některé prohlížeče ji dnes už ani neukážou celou. 

Všechno jde ale ještě o krok dál. Když už se někdo nachytá a je ochoten zaplatit, uvítá ho formulář pro platbu kartou. Opět v důvěryhodném designu. Z karty se však strhne jen jedna koruna pro ověření platnosti karty a uživatel je následně dotázán na zůstatek na kartě, což má údajně posloužit k ověření vlastnictví karty. Pokud uživatel částku zadá, přijde mu potvrzovací SMS kód k platbě. A jak už asi tušíte, výše platby neodpovídá ceně kupovaného předmětu, ale rovnou celému uvedenému zůstatku na kartě. 

Zkrátka když už se někdo nachytá a službě důvěřuje, podvodník toho okamžitě využívá a snaží se od oběti získat maximum možného. Nejedná se pochopitelně o ojedinělý případ, nabízených inzerátů je více a od různých uživatelů. 

Avastu se podařilo dopátrat, že se jedná o skupinu podvodníků, která je stejným způsobem aktivní i v dalších zemích, především pak v Rusku, Litvě a Ázerbájdžánu. 

Diskuze (23) Další článek: SpaceX na jaře dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici další astronauty

Témata článku: , , , , ,