Na první dotek: MSI EX600 - slušný výkon za slušné peníze

V redakci se nečekaně objevil nový levný a přitom výkonný notebook z dílny MSI. Seznamte se, prosím.

Při procházení katalogů notebooků se zákazník často nestačí divit. Na široké rámečky okolo displejů u některých modelů jsme si asi již zvykli. Co nás však nepřestává vyvádět z údivu, bývá trestuhodně nevyužité místo v prostorách klávesnic. Přestože okolo zmenšených notebookových klávesnic zůstávalo často mnoho místa, byly donedávna tolik užitečné numerické bloky doménou pouze sedmnáctipalcových strojů. Společnost MSI však přichází s jiným konceptem. Na trhu má řadu patnáctek osazených 113 klávesami.

Do kolečka, do kola

Začínat první pohled na notebook popisem klávesnice není úplně typické, avšak dokončeme to, co jsme nakousli. Klávesnice je téměř kompletní, chybí pouze tlačítka Home a End, jejichž funkce jsou dostupné přes Fn+PgUp, resp. Fn+PgDn, nebo po vypnutí Num Locku na numerické klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled zepředu

Numerický blok není řešen příliš šťastně. Všechny jeho klávesy mají standardní velikost, což se podepsalo na velikosti kláves s interpunkčními znaménky mezi písmeny a Enterem. Některé mají nepraktickou dvoutřetinovou, jiné dokonce i poloviční velikost. Na klávesnici je tedy potřeba si delší dobu zvykat, jinak budete místo tečky ukončovat věty pomlčkou. Místo těchto důležitých kláves mohl být klidně zmenšen sloupec na pravé straně (PgDn, znaménka mínus a plus a Enter), případně celý numerický blok.

Klepněte pro větší obrázek
Detailní pohled na klávesnici

Nad klávesnicí najdeme pouze otvory, pod nimiž se skrývají reproduktory, a pětici tlačítek. Zleva jde o hlavní vypínač a tlačítka pro rychlé spuštění mailového klienta, webového prohlížeče či zapnutí Bluetooth modulu. Poslední tlačítko je programovatelné.

Klepněte pro větší obrázek
Funkční tlačítka

Touchpad překvapí svou slonovinovou barvou, která jen není tak docela obvyklá. Pozitivně hodnotím, že jej výrobce nezapustil hluboko do plastu. Nechybí vertikální skrolovací zóna. Tlačítka vydávají na můj vkus až příliš velký hluk.

Klepněte pro větší obrázek
Touchpad v barvě slonoviny

Na rozhraní vrchní a přední stěny najdeme řadu stavových diod informujících o zapnutí počítače, aktivitě pevného disku, připojeném napájení, stavu přepínačů Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock a o činnosti bezdrátového adaptéru.

Klepněte pro větší obrázek
Stavové diody

Přední stěnu dále vyplňuje páčka pro otvírání displeje (ano, je netypicky na čele počítače, ne přímo na víku), čtečka paměťových karet a konektory zvukové karty (linkový vstup, mikrofon a výstup pro sluchátka).

Klepněte pro větší obrázek
Páčka pro otvírání víka je na těle notebooku, ne na víku

Výbava odpovídá ceně

U modelu EX600 výrobce zjevně upřednostnil kapacitu paměti, hrubý výkon a skutečnou grafickou kartu před jinými neméně zajímavými parametry. Za cenu kolem třiadvaceti tisíc toho nelze čekat mnoho, ale přeci jen se při pokračování obhlídky nejednou zarazíme.

Klepněte pro větší obrázek
Nahoře huj

Pravá stěna notebooku poskytuje prostor jedinému PCMCIA slotu. Nepřítomnost slotu ExpressCard naopak zamrzí. Dále zde najdeme port FireWire, dvojici USB, výstup S-Video, VGA a napájecí konektor. Zřejmě právě udržení dobré ceny bylo motivací k nenasazení HDMI nebo alespoň DVI (s podporou HDCP) konektoru. Potenciál akcelerace videa na použité grafické kartě tak zůstává částečně nevyužit.

Klepněte pro větší obrázek
Velké tlačítko optické mechaniky

Na zadní straně najdeme pouze výduchy chlazení a zdířku pro pacičky zámku Kensington lock. Stejná zdířka je pak přítomna i na levém boku, jemuž však dominuje DVD mechanika. Její řešení je ale doslova nešťastné. Je situována u přední strany počítače a zároveň má velmi velké tlačítko pro otevírání. V podstatě kdykoli tak uživatel uchopí počítač do obou rukou, mechaniku nechtěně otevře. Vedle mechaniky najdeme nalevo porty pro ethernet a telefonní linku a další dvojici USB. Je chvalitebné, že rozmisťování USB na různých místech notebooků začíná být standardem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukazuje nám záda • i levobok

Nahlédněme mu do útrob

Jak již výše zaznělo, Microstar zařadil tento stroj do své řady Entertainment. Mělo by jít o počítač pro domácí zábavu, který snese i občasné herní šílenství. Zároveň tu však hovoříme o počítači dobře přenosném a s relativně slušnou výdrží na dodávanou 4800mAh baterii.

Základní deska je osazena již starší čipovou sadou Intel 965PM. O pohon se stará procesor Intel Core 2 Duo T5250 vybavený dvěma megabajty L2 cache. Operační paměť typu DDRII nabízí k využití hned dva gigabajty prostoru. Příznivce HD videa a příležitostné hráče potěší grafická karta Nvidia GeForce 8400GM, která využívá 256 MB vlastní paměti. Pevný disk na rozhraní SATA se otáčí rychlostí 5 400 otáček za minutu. Vejde se na něj 160 GB dat. Optická mechanika podporuje kromě CD také DVD+R/RW, DVD-R/RW i DVD-RAM. Na vhodné disky je možno zapisovat ve dvou vrstvách.

K síti se můžete připojit pomocí integrované 10/100/1000Mbit/s síťové karty Realtek 8110C nebo bezdrátově ve standardech 802.11b/g. Zvuk dostal na starost integrovaný HD kodek Realtek ALC888. Již při obhlídce jsme zjistili, že pro připojení externích zařízení jsou k dispozici čtyři porty USB 2.0 a jeden FireWire. Čtečka paměťových karet si poradí s formáty MS/MSPro/SD/MMC.

Displej rozhodně není hoden obdivu. Jeho podsvícení není rovnoměrné, ani kontrastem neoslní. Firemní nástroj pro nastavování podsvícení je navíc velmi nestabilní, je lepší jej neinstalovat. Pozorovací úhly jsou pro tuto cenovou kategorii typické. Lesklý panel nabízí poměrně malé rozlišení 1200 × 800 bodů, nároky HD videa tedy neuspokojí. Nad displejem najdeme neúnavné oko 1,3Mpix webkamerky obklopené lesklou fólií sloužící jako zrcátko.

Klepněte pro větší obrázek
Webkamerka nad displejem

Zpracováním působí MSI EX600 na pohled solidně. Při ohmatu však poznáme, že byly použity lehké a měkké plasty, celá konstrukce tedy vrže a nepůsobí příliš pevně. Pozitivně se však materiál podepsal na hmotnosti, která je velmi příjemných 2,56 kilogramu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výrobce udává o 10 dkg víc • Adaptér musíme započítat • Velikost ve srovnání s nejmenovaným A4 časopisem

Microstar dodává tuto řadu notebooků bez operačního systému. Podporována jsou pouze Windows Vista. Testovací kousek byl vybaven Windows Vista Home Premium. V balení je dodávána velmi solidní neoprenová brašna a také myš.

Na baterii by měl notebook vydržet při maximálních úsporách a „běžném“ (tedy kancelářském) provozu tři hodiny. Reálná hodnota se tomuto údaji blíží. Při kancelářské práci ve Windows Vista s aktivovaným rozhraním Aero vydrží baterie počítač napájet zhruba dvě a půl hodiny, video můžeme sledovat dvě hodiny a deset minut. Překvapivé je, že po úplném vybití baterie není počítač schopen spuštění ani po připojení k síti. Baterii je potřeba několik desítek minut nabíjet ve vypnutém stavu.

Klepněte pro větší obrázek
4 800 mAh energie sbalené na cesty

Výkon za velmi dobrou cenu

Microstar se vydal cestou honu za výkonem. Lačnému trhu tak nabídl stroj, který ve své cenové třídě jednoznačně zastíní konkurenty svými parametry - zejména dva gigabajty RAM a dedikovaná grafická karta nejsou v kategorii do 25 000 vůbec běžné. Zjevně ale existuje důvod. Zde je výkon kompenzován horším displejem a horšími plasty. Přesto však EX600 stojí za zvážení. Víte-li, že s kamarády na kolejích občas hrajete hry a sháníte-li notebook za málo peněz přesně pro toto použití, s tímto kouskem nesáhnete vedle. K dispozici je černo-stříbrná, modrá a červená varianta.

Diskuze (36) Další článek: Vlastní tričko přímo z prohlížeče

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Video, Peníze, MSI, Bezdrátové nabíjení, Numerická klávesnice, Zmenšený model, Num Lock, Velký hluk, Scroll Lock, Realtek, Nevyužité místo, S PEN, Pen, Zajímavý parametr, Solidní stroj, Nestabilní hodnota, Zrcátko, Numerický blok, První dotek, Reálná hodnota, Dotek, Klávesnice k počítači, Popis klávesnice u notebooku, Bezdrátové nabíječky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

** Potřebujete sestříhat video z dovolené či vytvořit klip? ** Vybrali jsme sedm nejlepších bezplatných editorů videa ** Nabídka čítá jednoduché, ale i komplexní programy

Karel Kilián
Střih videaNejlepší programy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
V ruských zbraních je možná více západních čipů než ve vašem mobilu. To je dobrá zpráva

V ruských zbraních je možná více západních čipů než ve vašem mobilu. To je dobrá zpráva

** Každá ruská střela, která selhala, je pokladem pro analytiky ** Britská organizace RUSI prozkoumala 27 ruských zbraní ** Našli v nich 450 různých integrovaných obvodů ze zahraničí

Jakub Čížek
ZbraněČipyRusko
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru