Na poslední chvíli: sedmero hraček pro USB

Je asi poslední příležitost vybrat na Vánoce něco z produktů na skladě a uzavřít objednávky. Potrápili jsme sedm USB hraček.
Kapitoly článku

I při surfování po českých e-shopech narazíte na různé hračky pro USB porty, u nichž ale můžete jen z fotografií odhadovat, co umí a jak vlastně fungují, protože „profíkům“ něco podobného nestojí ani za zmínku. Ale jak moc to svítí? Jak to fouká? Co to ohřeje nebo uchladí? Zvládne to vysát klávesnici? Pročistí skutečně klimatizovaný popelník vzduch v kuřákově kamrlíku?

Abyste věděli, co od těchto produktů můžete čekat, přinášíme vám tedy exkluzivní recenzi několika produktů, které mohou ještě na poslední chvíli posloužit jako levný a roztomilý dárek.

Klepněte pro větší obrázek

Acutake DarkBlower: jednoduchost sama

Z uživatelského hlediska je na obsluhu nejjednodušším z testovaných zařízení ventilátor Acutake DarkBlower. Ten je doslova plug and play – strčíte jej do USB a rozběhne se. Nemá totiž vlastní vypínač. Ventilátor také nemá kabel ani podstavec – ohebný krček končí, na rozdíl od ostatních testovaných produktů, přímo u USB konektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I přes absenci vypínače se nemusíte bát o prsty – dvě lopatky rotoru jsou z pevnějšího igelitu (nejblíže má asi k igelitovým ubrusům či závěsům do sprchy). U vypnutého ventilátoru jsou tedy kompaktní a poddajné. Po roztočení ventilátoru se odstředivou silou rozevřou a s veselým plácáním rozproudí okolní vzduch. Pokud do prostoru roztočeného ventilátoru strčíte prst, je cítit jen lehké poplácání, na rozdíl od stodvacítky s nabroušenými listy a těžkým rotorem tedy nehrozí žádné nebezpečí.

Intenzita proudění od lopatek předčila očekávání. Díky plácání igelitu má ventilátor možná trochu nezvyklý zvuk a je o trošku hlučnější, ale je levný, jednoduchý, skladný a funkční.

Acutake DarkBlower pořídíte za 141,60 Kč s DPH.

Acutake DarkLight 1: pro klidný spánek spolubydlících

Jednoduchá USB lampička svítí dvojicí jasných bílých LEDek s nádechem do modra, které znáte třeba ze starších LED světel na kolo – u světel na kolo už ale vývoj pokročil a dnes už podobně výkonné LEDky už najdete spíš v levných „čelovkách“ na tržnici. Lampička stačí tak akorát na to, aby posloužila k osvětlení klávesnice notebooku ve tmě – na studování a přepisování dokumentů to zkrátka nebude. Je to tak akorát na to, abyste viděli na klávesnici a zároveň příliš nerušili spolubydlící osobu, která s vámi sdílí pokoj a v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách nesdílí vaše pracovní nadšení a prachsprostě si spí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně „botky“, na které lampička stojí, je umělý semiš, takže by neměla poškrábat povrch, na který jej položíte. Vypínač je na horní straně miniaturního stínítka a lampa zná jen dva stavy – zapnuto a vypnuto, ledky není možné ovládat samostatně. Tuto legrácku pořídíte za necelých stodvacet korun s daní.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Acutake DarkLamp: více světla se zářivkou

Druhý, poněkud vyspělejší model, je vybaven dlouhou úzkou zářivkou, i když se v popisu výrobce mluví o LED. Světlo je po chvilkovém zahřátí obvyklém u zářivek o poznání intenzivnější, ale stejně jako v prvním případě platí, že na opisování diplomových prací to není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek 

Dlouhá zářivka může za to, že se těžiště lampičky v krajních polohách přesouvá mimo toho, co je ještě „botička“ schopná ustát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Evidentně jde o odlehčenou verzi následujícího modelu, který v sobě sdružuje hned dvě „USB zařízení“ – botka má totiž také dva vypínače. Nejspíš proto, aby tam ten druhý zbůhdarma nestrašil, zapíná ten druhý alespoň jinak zbytečnou oranžovou ledku v průhledném krytu stojánku. Zářivka vás vyjde o něco dráž – seženete ji za necelých sto osmdesát korun s daní.

Klepněte pro větší obrázek

Acutake DarkLightFan: netradiční kombinace

Kombinací stojanu se zářivkou a ventilátoru vznikl další produkt. Druhý vypínač tentokrát slouží pro ventilátor, který vám v případě, že narušíte jeho výsostné pole, nafackuje tentokrát třemi listy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Acutake DarkFreezeWarmer: nenápadný žrout

Ohřívač/ochlazovač byl z těchto hraček na testování kvůli komplikacím, které úspěšný start provázely, asi nejnáročnější. Soudě dle vnitřností se o chlazení i ohřívání stará peltierův článek, který je z jedné strany přilepený teplovodivou pastou na plotýnku a z druhé strany na velký hliníkový pasiv. Ten v případě potřeby chladí miniaturní ventilátor s odpovídajícím zvukovým projevem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Původně plánované testy na standardizovaném hranatém Nesc*fé hrnečku nemohly proběhnout – termální ploška je příliš malá na to, aby se na ni tento jinak nikterak velký hrnek vešel. Navíc je dost nešťastně zapuštěná oproti horní ploše tmavého krytu, takže když na ni posadíte hrnek či sklenici, která má dno v průměru jen o málo větší než 64 mm, zůstane viset bez kontaktu s podložkou a účinnost celého zařízení klesne na minimum.

První nápad s chlazením vřelého čaje se neukázal příliš šťastným – oba testovací vzorky byly konzumovatelné během deseti minut a na teplotu čaje v hrnečku s vydutým dnem neměla chladící podložka pozorovatelný vliv.

Výrobce doporučuje používat hrníčky s plochým dnem. Po zevrubném průzkumu kredence jsem objevil celou řadu rozličných typů keramických i skleněných hrnečků, ale žádný z nich doporučované ploché dno neměl. Vybral jsem tedy alespoň nejplošší sklenici – ale i u sklenic dosažení dokonalého kontaktu brání mírné vydutí či případné plastické známky či označení výrobce a původu sklenice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V zimě je obtížné napodobit letní podmínky (vytápět pokoj na běžné letní teploty pohybující se kolem osmadvaceti stupňů ve stínu kvůli tomu, abych dostal zteplalý nápoj, mě ani nenapadlo) a tak jsem vzal zavděk vlažnou vodou. Startovací teplota dvou testovacích sklenic vody byla 28 °C. Po hodině a půl chlazení se podařilo srazit teplotu z původních osmadvaceti na dvacet stupňů. Testovací vzorek volně ležící na stole skončil za stejnou dobu na třiadvaceti. Na rychlejším chlazení vody ve sklenici s rovným dnem má tedy podložka evidentně lví podíl. Po další půlhodině teplota už ale teplota stagnovala. Sama podložka byla ale ještě o něco chladnější – její teplota se pohybovala na šestnácti stupních. S notnou dávkou trpělivosti či lepším kontaktem s podložkou by tedy možná teplota tekutiny ještě o nějaký stupeň slezla.

Klepněte pro větší obrázek

Zahříváním se povedlo za půl hodiny zvýšit teplotu tekutiny asi o pět stupňů, po dvou a půl hodinách skončila původně jedenadvacetistupňová voda v pokoji s toutéž teplotou na třiatřiceti stupních Celsia.

Klepněte pro větší obrázek

Při testu ohřevu podložky bez zátěže v podobě sklenice vody se během pár minut vyšplhala teplota někam k padesáti stupňům. I za ideálních podmínek tedy spíš jen prodlouží agónii chladnoucího nápoje.

V případě tohoto produktu se také člověk neubrání jistým obavám – zařízení, které dokáže navýšit spotřebu notebooku při zapojení po zapnutí o osm wattů, asi nebude moc dobré strkat do USB portů počítače, na kterém vám záleží. Určitě by bylo rozumnější, kdyby je napájel samostatný zdroj.

Témata článku: USB, Popis klávesnice u notebooku, Miniaturní ventil, Tichý profil, USB klávesnice, Testovací vzorek, Evropská zásuvka, Předek, Malý vůz, Zima, Štětín, Sed, Registrační značka, Sklenice, Bílý led, Červený led, Chlazení nápojů, Peltier, Testovací produkt, Uhlík, Vzdálené místo, Hračky, Samec, Speciální potisk, Ledek