Na počátku bylo sklo: Vize přítomnosti i budoucnosti podle AMD

Páteční odpoledne dominovala všem akcím hannoverského výstaviště jedna lahůdková. V přednáškovém sále číslo dvě totiž se svou keynote vystoupil Stephen DiFranco, viceprezident společnosti AMD, a hrstce novinářů a dalších zvědavců přednesl svou vizi blízké budoucnosti ICT. Budoucnosti, jejíž součástí AMD bezpochyby bude.
Na počátku bylo sklo: Vize přítomnosti i budoucnosti podle AMD

Na počátku bylo sklo

Na počátku bylo sklo. Konstrukce, jíž Stephen DiFranco, viceprezident AMD pro prodej a marketing, nemusel dlouho vysvětlovat. Co jsme si ale z jeho keynote jinak odnesli?

Klepněte pro větší obrázek

Zatím prázdné pódium sálu číslo dvě v Convention Centre hannoverského výstaviště

Centrem domácí zábavy bývala před několika desítkami let televize. Domácnost tak od roku 1929 díky vynálezu Philo Farnswortha, který dokázal přenášet a zobrazovat 3,5" velký obraz své manželky (měla na něm zavřené oči), měla jedno důležité sklo. Rostoucí obliba tohoto druhu zábavy vyústila v posledních desetiletích do stěhování televizorů mimo obývací pokoje. Domácnost tak poprvé měla více skel.

Roztříštění zábavních přístrojů na různá místa v době se promítlo i do současnosti. V dnešních dnech máme počítač v jedné, televizor v druhé, hi-fi sestavu třeba v třetí místnosti. Vzpomenu-li si na slova DiFrancova, máme „ostrůvky zábavy a přítom trpíme potřebou je všechny propojit“. Takové propojení by mělo přinést jediné sklo. Uhádnout jaké, není těžké. Přesto se v této fázi keynote ozvalo v sále sborové vydechnutí. Říkali jsme „Wow“? Vize AMD počítá s tím, že nastává „rok skla“. Windows Vista lze považovat za aktuální vrchol éry skla v domácí zábavě.

Klepněte pro větší obrázek

Vize AMD počítá s tím, že nastává „rok skla“

Windows Vista však (bohudík) nebyla tím, čemu se DiFranco dále věnoval. Možnost sjednotit veškerou domácí i online zábavu totiž nenabízí ani nová Windows. Sjednocování je přesto žádoucí. Přinejmenším proto, že oblast domácí zábavy je neustále prudce rostoucím byznysem. Je tedy rozhodně v zájmu AMD se jej účastnit a svůj kousek koláče urvat a nepustit. Je však na druhou stranu úkolem AMD zabývat se svou dosavadní činností. AMD je výrobcem procesorů, proto se nikdy nestane nositelem nových technologií, tvůrcem nových standardů a propagátorem nových myšlenek mimo vlastní obor. Podle slov Stephena DiFranca AMD uvítá, pokud se někdo této příležitosti chopí a pokusí se ji realizovat. V takovém případě se na vlně úspěchu samo rádo sveze, podnět k jejímu rozjezdu však dávat nehodlá.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna zajímavá statistika

Nehodlá, přestože si je vědomo, že drží v rukách polovinu celého řetězce. Na straně AMD leží výpočetní síla (v procesorech i grafických kartách). AMD si je vědomo, že jeho pozice není bezvýznamná, neboť vedle trhu procesory drží i slušný podíl trhu grafickými kartami. Grafický čip ATI totiž lze najít v mnoha zařízeních, mezi nimiž najdeme například Motorolu RAZR, Nintendo Wii či Microsoft XBox 360. Počítač bude v budoucnu jen výpočetním centrem digitálního domova, čehož se AMD bude účastnit jako společnost vyrábějící procesory a kořenící svou nabídku grafickými kartami.

Jednou z oblastí, kde se však AMD angažovat hodlá, je návrh a vznik uživatelského rozhraní nových technologií, čímž se okruhem dostáváme zpět k myšlenkám o Windows Vista.

Televizor v Kalifornii, zakoupené filmy v Arizoně

Předpokladem pro úvahy podobné té DiFrancově jsou nějaká čísla, marketingové analýzy. Mezi lety 2006 a 2009 se plánuje nárůst prodeje televizorů s HD rozlišením o zhruba 50 milionů kusů ročně. Na konci letošního roku bude již 25 % amerických domácností vlastnit DVD rekordér. Vedle toho 4,7 milionu amerických domácností plánuje do jednoho roku nákup kompletních domácích kin. Nárůst počtu „chytrých“ set-top-boxů se mezi lety 2003 a 2009 více než ztronásobí.
 
Klepněte pro větší obrázek
Grafy ukazující vývoj trhu sdělují hodnoty zmíněné ve zkratce v předchozím odstavci
Významnou podmínkou pro sjednocení domácí zábavy (přičemž sjednocením se myslí přístupnost v jediném zařízení, nikoliv jakékoli sjednocení místní) je schopnost budoucí elektroniky agregovat veškerý obsah na základě jednoduché autentifikace vlastníka. Pokud zrovna sedíme u HTPC v Kalifornii a přitom na druhém bytě v Arizoně máme stažené legálně zakoupené filmy, nelze od kalifornského počítače čekat nic menšího, než že si požadované filmy automaticky zkopíruje a přehraje.

V hlavních rolích: DiFranco a jeho Motorola

Pro tento proces je potřeba člověka nějak identifikovat a autentifikovat jeho přístup k více či méně soukromým datům. DiFranco prezentoval takové ověřování identity na základě údajů v mobilním telefonu a na SIM kartě. Budoucnost tedy může vypadat i tak, že přijedeme ze služební cesty, natáhneme se na pohovku, vložíme mobilní telefon do dokovací stanice a nějaké zařízení za využití jedinečných identifikátorů načtených například ze SIM karty rozpozná, že jde o nás. Na základě svého rozhodnutí pak zpřístupní veškerá námi vlastněná data či předplacené televizní kanály - bez ohledu na to, kde na světě se v danou chvíli nacházejí. DiFranco kladl důraz na skutečnost, že takovým zařízením vůbec nemusí být počítač. Počítač nebude tím zařízením, které zapnete, chcete-li sledovat film. Počítač bude jen výkonnou jednotkou sloužící ke zpracování dat. Zařízení si ale musí uvědomovat sama sebe, spravovat sama svou síťovou konektivitu a poznat svého uživatele. Zavedení něčeho takového do praxe je jen otázkou času. Času, který budou potřebovat výrobci obsahu k pochopení obrovského potenciálu takového obchodního modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Stephen DiFranco

Diskuze (49) Další článek: Druhá porce hostesek z CeBITu aneb nejen Němkami živ je člověk

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Windows, Zábava, Výpočetní síla, Rostoucí obliba, Hi-fi model, Arizona, Přítomnost, Zajímavá statistika, Nové televizory 2016, Motorola Razr, Jedinečný identifikátor, Nintendo Wii, Wii U, Vize, Sklo


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky