Na plechařinu se sheetmetalem!

Pod pojmem sheetmetal se skrývá především práce s tenkými plechy. Seznámíme vás s produktem Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 od německé firmy SPI.
Pod pojmem sheetmetal se skrývá především práce s tenkými plechy. Obvykle se zabývá návrhem a kontrolu součástí vyráběných ohýbáním tenkých plechů, zhotovováním rozvinutých tvarů, technologickými kontrolami, nástřihovými plány atd. My vás seznámíme s produktem Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 od německé firmy SPI.

Je to parametrická verze SPI – Sheetmetalu, která využívá nové funkce Mechanical Desktopu 4, obsahuje bohatou databázi nástrojů, umožňuje modifikaci parametrických ohybů, odlehčení rohů, tloušťky plechu, materiálu atd. Vytvořené plechové dílce je možno použít v sestavách, rozvinutý tvar je asociativní s modelem.

Postup práce v SPI Sheetmetalu není složitý, výsledný tvar lze dostat několika základními způsoby, které můžete vzájemně kombinovat.

První způsob je pomocí vytváření ohybů, kdy na tabuli plechu přidáváme jednotlivé ohyby. Současně přiřazujeme vznikajícímu tělesu materiál, stroj, na kterém se bude tvarovat, a tloušťku plechu. Vše lze kdykoliv zpětně editovat a modifikovat. Další způsob je modelování s profilem. Křivkou si nakreslíme skicu průřezu profilu a vytvoříme příslušný profil. Vyberme směr materiálu, materiálové vlastnosti a hloubku vytažení profilu. Na takto vzniklém profilu lze vytvářet další parametrické profily. Třetí způsob je vytvoření skořepiny. Vytvoříte skicu tělesa, kterou vytáhnete do prostoru. Poté z něj vytvoříte skořepinu. Opět zvolíte materiálové vlastnosti, směr materiálu a plochy, které nechcete použít při vytváření skořepiny.

Za výbornou považuji novou funkci vytváření sheetmetalového tělesa pomocí loftu (spojení dvou průřezů) lineární metodou a následnou možnost vygenerování rozvinutého tvaru této součásti. Lze rozvinout i jiné jednoduché obecné plochy, avšak pouze ty, které jsou v jednom směru přímkové. Další zajímavé možnosti nabízí rozšíření funkce sweep (tažení profilu po křivce), pomocí které lze velice rychle zhotovit krabici se stejným lemem po celém obvodu a následně vygenerovat její rozvinutý tvar.

Jedním z důležitých výsledků modelování je i rozvinutý tvar součásti. Na rozvinutém tvaru vidíte barevně odlišeny ohybové zóny, čáry ohybu, prolisy, prostřihy atd. Všechny tyto informace použijete při nákladových kalkulacích kdykoliv v průběhu návrhu. Na základě druhu a tloušťce materiálu, počtu ohybů, prolisů a délce obvodu můžete okamžitě zjišťovat náklady na výrobu. Dále zde existuje samostatný modul Materiál Editor, pomocí kterého můžete vytvářet, editovat, přejmenovávat a mazat materiály uložené v databázi.

Pomocí dalšího samostatného modulu Tool Manager můžete pracovat s databázi různých parametrických nástrojů, které lze prohlížet, definovat, modifikovat a mazat. Databáze obsahuje přebohatý výběr nástrojů a je rozdělena na průtlačníky (dělají prostřihy) a razníky (vytvářejí prolisy). Modul Advanced Advisor Technology je schopen odhalit případné kolize během modelování a zhotovování rozvinutých tvarů.

Živě komentuje: Práce v SPI – Sheetmetalu je příjemná a intuitivní. Celkem snadno lze zhotovovat plechové součásti, aniž byste se příliš starali o technologickou vyrobitelnost, neboť tu za vás hlídá aplikace, automaticky přidává minimální hodnoty vnitřních poloměrů, velikosti odlehčení a podobně. Vhodná je i následná možnost modifikace u parametrických součástí.

Modul sheetmetal obsahuje většina programů, ale mnohé z nich neumí tolik, co sheetmetal od SPI. Rozvinout jednoduchou obecnou plochu nebo plochu kuželovou neumí mnohé dražší systémy. Na podrobnou recenzi produktu Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 se můžete těšit v časopise Computer Design 1/2000, který vychází v únoru.

Váš názor Další článek: Sony zahlceno při uvedení Playstation

Témata článku: Profil, Složitý způsob, Třetí způsob, Součást, Samostatná recenze, Tabule, Křivka, Vhodný stroj, Jednoduchý tvar, Německý stroj, Těleso, Následné uložení, Vnitřní prostor, Plech, Sweep, SheetPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy