Na plechařinu se sheetmetalem!

Pod pojmem sheetmetal se skrývá především práce s tenkými plechy. Seznámíme vás s produktem Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 od německé firmy SPI.
Pod pojmem sheetmetal se skrývá především práce s tenkými plechy. Obvykle se zabývá návrhem a kontrolu součástí vyráběných ohýbáním tenkých plechů, zhotovováním rozvinutých tvarů, technologickými kontrolami, nástřihovými plány atd. My vás seznámíme s produktem Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 od německé firmy SPI.

Je to parametrická verze SPI – Sheetmetalu, která využívá nové funkce Mechanical Desktopu 4, obsahuje bohatou databázi nástrojů, umožňuje modifikaci parametrických ohybů, odlehčení rohů, tloušťky plechu, materiálu atd. Vytvořené plechové dílce je možno použít v sestavách, rozvinutý tvar je asociativní s modelem.

Postup práce v SPI Sheetmetalu není složitý, výsledný tvar lze dostat několika základními způsoby, které můžete vzájemně kombinovat.

První způsob je pomocí vytváření ohybů, kdy na tabuli plechu přidáváme jednotlivé ohyby. Současně přiřazujeme vznikajícímu tělesu materiál, stroj, na kterém se bude tvarovat, a tloušťku plechu. Vše lze kdykoliv zpětně editovat a modifikovat. Další způsob je modelování s profilem. Křivkou si nakreslíme skicu průřezu profilu a vytvoříme příslušný profil. Vyberme směr materiálu, materiálové vlastnosti a hloubku vytažení profilu. Na takto vzniklém profilu lze vytvářet další parametrické profily. Třetí způsob je vytvoření skořepiny. Vytvoříte skicu tělesa, kterou vytáhnete do prostoru. Poté z něj vytvoříte skořepinu. Opět zvolíte materiálové vlastnosti, směr materiálu a plochy, které nechcete použít při vytváření skořepiny.

Za výbornou považuji novou funkci vytváření sheetmetalového tělesa pomocí loftu (spojení dvou průřezů) lineární metodou a následnou možnost vygenerování rozvinutého tvaru této součásti. Lze rozvinout i jiné jednoduché obecné plochy, avšak pouze ty, které jsou v jednom směru přímkové. Další zajímavé možnosti nabízí rozšíření funkce sweep (tažení profilu po křivce), pomocí které lze velice rychle zhotovit krabici se stejným lemem po celém obvodu a následně vygenerovat její rozvinutý tvar.

Jedním z důležitých výsledků modelování je i rozvinutý tvar součásti. Na rozvinutém tvaru vidíte barevně odlišeny ohybové zóny, čáry ohybu, prolisy, prostřihy atd. Všechny tyto informace použijete při nákladových kalkulacích kdykoliv v průběhu návrhu. Na základě druhu a tloušťce materiálu, počtu ohybů, prolisů a délce obvodu můžete okamžitě zjišťovat náklady na výrobu. Dále zde existuje samostatný modul Materiál Editor, pomocí kterého můžete vytvářet, editovat, přejmenovávat a mazat materiály uložené v databázi.

Pomocí dalšího samostatného modulu Tool Manager můžete pracovat s databázi různých parametrických nástrojů, které lze prohlížet, definovat, modifikovat a mazat. Databáze obsahuje přebohatý výběr nástrojů a je rozdělena na průtlačníky (dělají prostřihy) a razníky (vytvářejí prolisy). Modul Advanced Advisor Technology je schopen odhalit případné kolize během modelování a zhotovování rozvinutých tvarů.

Živě komentuje: Práce v SPI – Sheetmetalu je příjemná a intuitivní. Celkem snadno lze zhotovovat plechové součásti, aniž byste se příliš starali o technologickou vyrobitelnost, neboť tu za vás hlídá aplikace, automaticky přidává minimální hodnoty vnitřních poloměrů, velikosti odlehčení a podobně. Vhodná je i následná možnost modifikace u parametrických součástí.

Modul sheetmetal obsahuje většina programů, ale mnohé z nich neumí tolik, co sheetmetal od SPI. Rozvinout jednoduchou obecnou plochu nebo plochu kuželovou neumí mnohé dražší systémy. Na podrobnou recenzi produktu Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 se můžete těšit v časopise Computer Design 1/2000, který vychází v únoru.

Váš názor Další článek: Sony zahlceno při uvedení Playstation

Témata článku: Tabule, Samostatná recenze, Vhodný stroj, Sweep, Německý stroj, Jednoduchý tvar, Vnitřní prostor, Následné uložení, Těleso, Třetí způsob, Profil, Součást, Křivka, Složitý způsob, Sheet, Plech


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5