Pod pojmem sheetmetal se skrývá především práce s tenkými plechy. Seznámíme vás s produktem Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 od německé firmy SPI.
Pod pojmem sheetmetal se skrývá především práce s tenkými plechy. Obvykle se zabývá návrhem a kontrolu součástí vyráběných ohýbáním tenkých plechů, zhotovováním rozvinutých tvarů, technologickými kontrolami, nástřihovými plány atd. My vás seznámíme s produktem Sheetmetal Desktop PRO
pro Mechanical Desktop 4 od německé firmy SPI.
Je to parametrická verze SPI – Sheetmetalu, která využívá nové funkce Mechanical Desktopu 4, obsahuje bohatou databázi nástrojů, umožňuje modifikaci parametrických ohybů, odlehčení rohů, tloušťky plechu, materiálu atd. Vytvořené plechové dílce je možno použít v sestavách, rozvinutý tvar je asociativní s modelem.
Postup práce v SPI Sheetmetalu není složitý, výsledný tvar lze dostat několika základními způsoby, které můžete vzájemně kombinovat.
První způsob je pomocí vytváření ohybů, kdy na tabuli plechu přidáváme jednotlivé ohyby. Současně přiřazujeme vznikajícímu tělesu materiál, stroj, na kterém se bude tvarovat, a tloušťku plechu. Vše lze kdykoliv zpětně editovat a modifikovat. Další způsob je modelování s profilem. Křivkou si nakreslíme skicu průřezu profilu a vytvoříme příslušný profil. Vyberme směr materiálu, materiálové vlastnosti a hloubku vytažení profilu. Na takto vzniklém profilu lze vytvářet další parametrické profily. Třetí způsob je vytvoření skořepiny. Vytvoříte skicu tělesa, kterou vytáhnete do prostoru. Poté z něj vytvoříte skořepinu. Opět zvolíte materiálové vlastnosti, směr materiálu a plochy, které nechcete použít při vytváření skořepiny.
Za výbornou považuji novou funkci vytváření sheetmetalového tělesa pomocí loftu (spojení dvou průřezů) lineární metodou a následnou možnost vygenerování rozvinutého tvaru této součásti. Lze rozvinout i jiné jednoduché obecné plochy, avšak pouze ty, které jsou v jednom směru přímkové. Další zajímavé možnosti nabízí rozšíření funkce sweep (tažení profilu po křivce), pomocí které lze velice rychle zhotovit krabici se stejným lemem po celém obvodu a následně vygenerovat její rozvinutý tvar.
Jedním z důležitých výsledků modelování je i rozvinutý tvar součásti. Na rozvinutém tvaru vidíte barevně odlišeny ohybové zóny, čáry ohybu, prolisy, prostřihy atd. Všechny tyto informace použijete při nákladových kalkulacích kdykoliv v průběhu návrhu. Na základě druhu a tloušťce materiálu, počtu ohybů, prolisů a délce obvodu můžete okamžitě zjišťovat náklady na výrobu. Dále zde existuje samostatný modul Materiál Editor, pomocí kterého můžete vytvářet, editovat, přejmenovávat a mazat materiály uložené v databázi.
Pomocí dalšího samostatného modulu Tool Manager můžete pracovat s databázi různých parametrických nástrojů, které lze prohlížet, definovat, modifikovat a mazat. Databáze obsahuje přebohatý výběr nástrojů a je rozdělena na průtlačníky (dělají prostřihy) a razníky (vytvářejí prolisy). Modul Advanced Advisor Technology je schopen odhalit případné kolize během modelování a zhotovování rozvinutých tvarů.
Živě komentuje: Práce v SPI – Sheetmetalu je příjemná a intuitivní. Celkem snadno lze zhotovovat plechové součásti, aniž byste se příliš starali o technologickou vyrobitelnost, neboť tu za vás hlídá aplikace, automaticky přidává minimální hodnoty vnitřních poloměrů, velikosti odlehčení a podobně. Vhodná je i následná možnost modifikace u parametrických součástí.
Modul sheetmetal obsahuje většina programů, ale mnohé z nich neumí tolik, co sheetmetal od SPI. Rozvinout jednoduchou obecnou plochu nebo plochu kuželovou neumí mnohé dražší systémy. Na podrobnou recenzi produktu Sheetmetal Desktop PRO pro Mechanical Desktop 4 se můžete těšit v časopise Computer Design 1/2000, který vychází v únoru.