Facebook | Meta | Soudy

Na Metu míří první zásadní žaloba kvůli Facebook Papers, stojí za ní sami investoři

Informace o nekalém chování největší sociální sítě světa, zveřejněné v rámci kauzy Facebook Papers, začínají mít právní dohru. Generální prokurátor amerického státu Ohio podal proti společnosti Meta, jak si nyní Facebook nechává říkat, žalobu, ve které ji obviňuje z porušení federálních zákonů. Vadí zejména zatajování interního výzkumu, v rámci kterého firma zjistila, že její platformy mají negativní vliv na děti.

Facebook výzkum zatajil nejen veřejnosti, ale i svým investorům, což je jeden z důvodu, proč žaloba vznikla - prokurátor ji podal právě jménem investorů a pak důchodového systému pro státní zaměstnance Ohia. Všichni do firmy vložili peníze a po odhaleních, které odstratovala whistleblowerka Frances Haugenová, ztratili více než 100 miliard dolarů. Akcie společnosti totiž v reakci na obvinění významně klesly. 

„Facebook tvrdil, že na naše děti dohlíží a krotí online trolly, ale ve skutečnosti jen vytváří bídu a rozeštvává lidi za účelem zisku. Pro Marka Zuckerberga nejsme lidé, jsme produkt,“ uvedl v prohlášení prokurátor Dave Yost. „Tato žaloba je neopodstatněná a budeme se důrazně bránit,“ reagoval zástupce Facebooku. 

Proplacení škod a reforma

Kromě zatajeného výzkumu žaloba zmiňuje také algoritmus, který údajně schválně ukazuje uživatelům sítě obsah, který u nich vyvolává velkou emoční reakci bez ohledu na to, zda je škodlivý nebo ne.

Všechno jsou to aspekty zmíněné v souboru Facebook Papers, což je název, který dostaly interní dokumenty, které na veřejnost v říjnu vynesli bývalí zaměstnanci firmy. Z nich Facebook vyšel jako subjekt, který jde pro zisk obrazně řečeno přes mrtvoly, schválně nechává na svých platformách viset problematické či dezinformační příspěvky, jen aby si udržel pozornost lidí a více vydělal na reklamách. 

Investoři proto teď argumentují tím, že firma jim opakovaně lhala o bezpečnosti sítí a vědomě se dopouštěla ilegální činnosti, která je v rozporu s federálními zákony. Jako důkazy přikládají přímo dokumenty vynesené Haugenovou. Po Facebooku vyžadují nejen proplacení škod, ale i kompletní změnu interních praktik, aby už veřejnost nikdy neuváděl v omyl.

Zdroj: CNN

Diskuze (2) Další článek: YOU.com je ambiciózní vyhledávač, který nabízí něco lepšího, než „jedinou správnou odpověď“ od Googlu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,