Malware

Na linuxové servery a superpočítače útočí Kobalos. Je prý téměř dokonalý

Experti z Esetu zachytili relativně nový malware, který se tentokrát nespecializuje na váš laptop a jeho cílem není ani desktop účetní vašeho zaměstnavatele. Útočí na superpočítače, mašiny v serverovnách a další podnikovou a akademickou výpočetní techniku.

Kobalos, jak jej v Esetu pojmenovali, umí napadat Linux, BSD, Solaris a pravděpodobně také AIX a Windows. Byť je sám o sobě malý, podle inženýrů velmi pokročilý a pro svoji vlastní bezpečnost dělá maximum možného včetně šifrování vlastní komunikace s operátorem skrze 512bitový RSA klíč a silné heslo.

Klepněte pro větší obrázek
Kobalos má přístup do souborového systému, k terminálu, ke komunikaci používá kompromitované SSH a může zasažený server proměnit v C&C velín botnetu

Malware může běžet na serveru oběti pasivně a vykonávat další zatím neznámé činnosti, stejně tak se s ním ale může spojit operátor skrze kompromitovaný protokol SSH (OpenSSH). Kobalos zároveň obsahuje kód, aby mohl nakaženou mašinu proměnit v řídící C&C server útočníka, který ovládá další počítače případného botnetu.

Klepněte pro větší obrázek
Tento malware neutočí na pracovní stanice a vaše laptopy, ale na výkonné linuxové/unixové servery v Asii, Evropě a USA

Eset odhalil Kobalos na výkonných serverech v Asii, Evropě  a Severní Americe. Další důkazy přitom nasvědčují, že oběti nebyly nahodilé, ale jednalo se o cílené útoky na konkrétní infrastruktury.  Jsou mezi nimi vládní i soukromé servery, univerzitní sítě nebo třeba infrastruktura jistého velkého internetového poskytovatele.

Inženýři popsali malware v obsáhlé zprávě (PDF).

Diskuze (11) Další článek: Analogová klávesnice od Razeru slibuje malou herní revoluci

Témata článku: Windows, Linux, USA, ESET, Evropa, Malware, Viry, PDF, Superpočítače, Unix, Botnet, Severní Amerika, SSH, Asie, Solaris, Operátor, Server, SUP, Laptop, BSD, AIX, AMPSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě