Automobily | BMW | E-ink

Na každý den jiný design auta. Nové BMW je polepené e-inkem a na povel mění vzhled

V Las Vegas probíhá veletrh spotřební elektroniky CES a německá automobilka BMW, zde prezentovala koncept automobilu s technologií iX Flow, který umí měnit barvu.

Princip je prostý: vůz je pokrytý vrstvou elektronického inkoustu. Tu můžete znát zejména ze segmentu elektronických čteček (např. Amazon Kindle), kde nabízí velmi dobrou čitelnost při minimální spotřebě elektrické energie.

Auto, které mění barvu

Mnichovská automobilka chce možnost změny vzhledu využít k tomu, aby její zákazníci mohli vyjádřit svou individualitu tím, že si auto upraví podle svých představ. Kromě možnosti volby mezi černou a bílou barvou lze také na povrchu vozidla zobrazovat různé další obrazce – například „rychlé pruhy“ či motiv včelí plástve.

Plynulé změny barev umožňuje speciálně vyvinutý potah karoserie, který je přesně přizpůsoben konturám plně elektrického vozu. Elektroforetická technologie při stimulaci elektrickými signály vynese na povrch různé barevné pigmenty, čímž potah karoserie získá požadované zbarvení.

Povrchová úprava BMW iX Flow s technologií elektronického inkoustu obsahuje mnoho milionů mikrokapslí o průměru odpovídajícím tloušťce lidského vlasu. Každá z těchto mikrokapslí obsahuje záporně nabité bílé pigmenty a kladně nabité černé pigmenty.

V závislosti na zvoleném nastavení stimulace elektrickým polem způsobí, že se na povrchu mikrokapsle shromáždí buď bílé, nebo černé pigmenty, které dodají karoserii požadovaný odstín. „BMW iX Flow je pokročilým výzkumným a designovým projektem a skvělým příkladem pokrokového myšlení, kterým je BMW známé,“ uvedl hrdě šéf BMW Group Design Adrian van Hooydonk.

Technologie elektronického inkoustu

Dosažení tohoto efektu vyžaduje použití mnoha přesně přiléhajících plátů elektronického papíru. Vysokou preciznost při přípravě každého segmentu zaručuje technologie laserového řezání. Po nanesení na povrch a připojení napájení pro stimulaci elektrického pole se celá karoserie zahřeje a utěsní, aby byla zaručena optimální a rovnoměrná reprodukce barev.

BMW v tuto chvíli experimentuje s kombinacemi černé a bílé, ale do budoucna slibuje výběr ze široké škály různých barev, kterými budou majitelé moci přizpůsobit exteriér vozidla různým situacím a individuálním přáním. Speciální vrstvě nečiní problémy ani náročnější povětrnostní podmínky.

„Digitální zážitky se v budoucnu nebudou omezovat pouze na displeje,“ uvedl ve svém prohlášení člen představenstva BMW AG Frank Weber. „Bude docházet ke stále většímu prolínání reálného a virtuálního světa. S BMW iX Flow oživujeme karoserii vozu.“

Technologie E Ink otevírá nové možnosti změny vzhledu vozidla v souladu s estetickými preferencemi řidiče, podmínkami prostředí nebo funkčními požadavky. „Podobně jako móda nebo statusy na sociálních médiích se vozidlo stává vyjádřením různých nálad a okolností každodenního života.“ říká vedoucí projektu BMW iX Flow Stella Clarke.

Diskuze (21) Další článek: Turkmenistán chce uhasit rozsáhlý požár kráteru přezdívaného „Brána do pekla“

Témata článku: Technologie, Automobily, BMW, Design, Čtečka, CES 2022, E-ink, Povrch, Vzhled, Barva, E Ink, Karosérie, Flow, Pigment, Povel, Las Vegas, Amazon Kindle