Na Invexu u nejvýkonnějších PC

Bezpochyby nejvýkonnější herní mašina byla k vidění na společném stánku předních výrobců hardware v pavilonu F

Stejně jako v loňském roce se na Invexu prezentovali přední výrobci hardware na společném stánku představujícím koncept digítálního obýváku. Loni byl na společném stánku trhákem nejvýkonnější osobní počítač ve střední Evropě se čtyřjádrovým Core 2. Letos jsou na stánku nejvýkonnější osobní počítače rovnou dva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na úterním představení se vystřídali Martin Wanke z Comforu s HTPC X-Play, Pavel Svoboda z Intelu, Martin Kuchař představil ekologické PC a Igor Staněk z Nvidie nechal přítomné nakouknout pod bočnici střežené skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Prvním z rekordmanů (tedy pokud se budeme bavit o základních taktech), tím méně nápadným, je počítač se čtyřjádrovým procesorem z rodiny Penryn, který bude mít svou celosvětovou premiéru v první polovině listopadu. Pokud jste alespoň trochu v obraze, je asi zbytečné připomínat, že jde v tomto případě o čtyřjádrový procesor vyráběný 45nm výrobním procesem s 12 MB L2 cache, který má 820 milionů tranzistorů. Pod chladičem, který Intel dodává v boxu s procesorem, tepe 3GHz srdce počítače. A pokud přece jen v obraze nejste, doporučujeme náš článek, který se na listopad plánovanými novinkami Intelu zabývá podrobněji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pozornost ale zaujme velká černá skříň, vedle které stojí ještě větší 30" LCD panel s rozlišením 2560×1600 pixelů od společnosti Hewlett Packard. Na něm běží demo společnosti Nvidia „Human Head“ – model lidské hlavy s téměř fotorealistickým vzhledem renderovaný v reálném čase. Z výše řečeného je jasné, že sestava, která tohle utáhne, nebude žádné ořezávátko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co a jak v počítači běží Nvidia prozatím tutlá, neb na oficiální uvedení vystaveného řešení si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Prozatím se tedy musíte spokojit s tiskovou zprávou, která říká, že:

„Nejvýkonnější osobní počítač kombinuje procesor Intel Core 2 Extreme s trojicí grafických karet nVidia GeForce 8800 Ultra ve verzi Extreme od společnosti XFX. Karty jsou vzájemně propojeny unikátní technologií nVidia SLI, která zajišťuje maximální možný výkon pro provoz 3D aplikací a her v novém operačním systému Microsoft Windows Vista. Celkový teoretický výkon počítače dosahuje hodnoty 2 Teraflops a celkem obsahuje více než tři miliardy tranzistorů.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Reálná šance, že vás někdo pustí nakouknout za bočnici, je docela malá, během Invexu zmizela před veřejností snad jen na pár vteřin během setkání s novináři s tím, že nebudou fotografovat. Ale co by to bylo za novináře, kdyby…

Klepněte pro větší obrázek

Novináři tedy nakoukli a někteří díky teleobjektivům ukořistili i slušné fotografie. Bohužel už mají nějaký čas svázané ruce a tak nemohou stejně prozradit víc. Bude vám muset stačit tato lehce upravená fotografie, na které je vidět o mnoho víc, než na zakrytované skříni, a přesto nic důležitého. Když zapátráte v paměti, cože se to mělo objevit v listopadu, možná si vzpomenete. A část už prozradila i samotná tisková zpráva.

Na stánku kromě Intelu a Nvidie a vystavují i společnosti Belkin, Comfor, Hewlett Packard, Logitech, LG a Microsoft přispěl… hádejte čím?

Vedle dvou nejvýkonnějších počítačů leží na stolku třetí stroj, který tisková zpráva nazývá také mírně řečeno nadneseně jako „Nejúspornější počítač – ekologické PC“. Vedle dvou předcházejících strojoven vypadá EKO PC jako popelka, neb využívá běžně dostupné úsporné komponenty jako mobilní procesor Core 2 Duo T7400 či desku MSI s čipovou sadou Intel 945 s integrovanou grafikou.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Za zmínku ale určitě stojí osazený 16GB SSD disk společnosti Hama, který má ve srovnání s běžným pevným diskem výrazně nižší spotřebu a také netradiční skříňka, možná inspirovaná malým Psile od Nexusu, na které se podepsala asi nejznámější postava českého casemoddingu – Stoobi. Škoda jen, že je návratnost investice do SSD disku na spotřebě záležitostí na přinejmenším několik let.

Příznivce modifikovaných skříní ale určitě nadchne i další výstavka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Dále na stánku najdete produkty společnosti Logitech – můžete si tak osahat třeba ergonomickou klávesnici Logitech Cordless Wave...

Klepněte pro větší obrázek

či luxusní diNovo Edge, spatřit reproduktory Z10 s dotykovým ovládáním...

Klepněte pro větší obrázek

jeden z nejdražších „dálkáčů“ z řady Logitech Harmony s gigantickým displejem...

Klepněte pro větší obrázek

a pokud ji ještě někdo nešlohnul a baterie jsou v pohotovosti, můžete ve vzduchu pohoupat myš Logitech MX Air či okouknout reproduktory pro iPod.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Majitelé notebooků mohou pouvažovat nad novým bezdrátovým podstavcem Alto.

Klepněte pro větší obrázek 

A pokud se rádi povalujete s notebookem, možná se vám zalíbí „polštářek“ pro notebook od společnosti Belkin, který je vyroben z materiálů odvádějících teplo.

Klepněte pro větší obrázek 

K digitálnímu obýváku už patří i inkoustovky pro tisk digitálních fotografií, stylový Pavilion od Hewlett Packard, či obrovský HDTV LCD panel společnosti LG, kombinovaný s HTPC X-Play s Blu-ray mechanikou od společnosti Comfor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Všechno pak můžete i v obýváku sesíťovat stylovými routery.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (29) Další článek: Na Invexu byl představen systém Alvao

Témata článku: Microsoft, Hardware, Invex, HTPC, Harmony, Reálná šance, Pavel Svoboda, Belkin, PC skříně, Teleobjektiv, Netradiční skříň, Igor Staněk, Logitech Harmony, Upravená fotografie, Polštářek, Nejúspornější řešení, Nejvýkonnější SSD, Ořezávátka, Obývák, Úsporný tranzistor, Ekologická škoda, Igor, Hama, PopelkaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware