Na Internetu za dvě sekundy

ISDN telefon Well ISDNtel a externí ISDN modem ASUScom TA-280ST-USB tvoří povedenou dvojici pro všechny zájemce o ISDN připojení.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/01 dne 30. srpna 2001

Jakub Lohniský

Začněme malou vsuvkou o tom, co je vlastně ISDN a jak využívat jeho služeb (přenos hlasu, dat a faxu rychlostí až 64 kb/s) využívat. Můžete současně surfovat Internetem a telefonovat, přičemž pro každou činnost je vyhrazen jeden kanál disponující rychlostí 64 kb/s. V případě, že budete chtít svou ISDN linku využívat pouze pro připojení k Internetu, můžete si nechat nastavit oba B-kanály na data, čímž se teoretická rychlost připojení zvedne až na 128 kb/s. Proč to vše vysvětluji? Protože se k nám do redakce dostal ISDN modem a telefon, pomocí nichž svou domácnost přeměníte na moderní komunikační centrum.

ASUScom TA-280ST-USB

Model TA-280ST je opravdu miniaturní ISDN modem, který disponuje řadou užitečných funkcí. ASUScom je vybaven kompletní sadou funkcí obvyklých u interních ISDN modemů, a umí tak přenášet data rychlostí až 128 kb/s s využitím všech běžných protokolů. Co se týče rychlosti, dostáváme se opět ke známým B-kanálům. Modem totiž umí tzv. bundlování B-kanálů, takže zvládá oba kanály „spojit“, čímž umožňuje přenos dat rychlostí až 128 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Pro efektivní využívání ISDN linky je modem vybaven funkcí „Bandwidth on demand“, což znamená, že umí podle množství přenášených dat dynamicky přidat, respektive opět ubrat druhý B-kanál tak, aby kapacita přenosové linky odpovídala požadavkům aplikace a zároveň zbytečně nenabíhaly impulsy. Modem Asuscom TA-280ST-USB také podporuje přidělování MSN čísel. MSN, neboli Multiple Subsriber Number (vícenásobné číslo), umožňuje nadefinovat až osm různých čísel pro jednu EuroISDN2 přípojku. Každému připojenému zařízení je pak zadáno jeho číslo, takže lze cíleně volat např. ISDN telefon, fax, videokameru atp.

Zařízení je možno provozovat pod operačními systémy MS Windows 98/ME/2000, přičemž díky PnP a sběrnici USB lze modem připojit i během práce v jednom z výše uvedených operačních systémů. Software RVS-Com, který se dá koupit za pouhých 740 korun, váš počítač během chvíle přemění v komunikační centrum s možnostmi telefonního záznamníku, faxování, datového terminálu a dokonce i emulace analogového modemu. Faxovat lze digitálně protokolem G4 a díky podpoře faxového protokolu G3 je možné z Windows aplikací faxovat po ISDN lince i na jakýkoliv analogový fax.

Well ISDNtel

Tento ISDN telefon je určen k připojení na běžnou euroISDN2 linku a oproti klasickému analogovému telefonu disponuje řadou užitečných a nadstandardních funkcí. Jelikož telefon disponuje LCD displejem, lze díky specifikaci ISDN zobrazit číslo volajícího. Užitečnou funkcí je i tzv. hands-free telefonování, které funguje vcelku bez problému.

Jestliže máte stejně jako já nepořádek v telefonních číslech svých známých a přátel, může využít paměť telefonu a uložit si do ní až 26 čísel. Pokud často zaspáváte, můžete si na telefonu nastavit budík.

Ještě bych se ale vrátil k funkcím telefonu z hlediska běžného telefonování. Jako velmi užitečná se mi jeví funkce tzv. Call Waiting. Když totiž zrovna voláte a přijde vám další hovor, telefon vás informuje (zvukovým signálem a nápisem Call na displeji) a vy můžete příchozí hovor přijmout nebo odmítnout. Pokud ho přijmete, váš stávající hovor bude podržen a vy můžete mluvit s druhým volajícím.

O přidělování MSN čísel jsem se již zmiňoval, a tak jen dodám, že Well ISDNtel podporuje až tři telefonní MSN čísla, ke kterým lze přiřadit různé melodie vyzvánění. To nejlepší jsem si ale nechal na konec. Až do 15. září probíhá zaváděcí promo akce pro koncové zákazníky, která vám umožní získat popisovaný telefon Well ISDNtel v hodnotě 4 000 korun zdarma. Stačí, když si zakoupíte jakékoliv ISDN zařízení ASUScom a necháte si zřídit ISDN linku. Více informací k akci „ISDN zdarma“ získáte na www.joyce.cz.

+ cena
+ USB rozhraní
+ bundlování B-kanálů
nemá analogové porty
externí ISDN modem ASUScom TA-280ST-USB
Zdroj: Joyce ČR, Brno
Telefon: (05) 43 23 67 40
Cena: 2 647 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: rozhraní USB, ovladače pro MS Windows 98/ME/2000, podpora PPP, MLP i MLP+BOD, X.75, V.110, V.120, AODI, CAPI 2.0, diagnostika a logování ISDN linky, podpora G3/G4 Faxu (volitelný software RVS-COM Lite) a více zařízení na jednom PC
+ cena
+ funkce
design
ISDN telefon Well ISDNtel
Zdroj: Joyce ČR, Brno
Telefon: (05) 43 23 67 40
Cena: 4 062 Kč vč. DPH
Záruka: 1 roky
Parametry: norma: EuroISDN, zobrazení čísla volajícího na displeji, hlasité telefonování, paměť pro 26 tel. čísel, 8 tlačítek pro rychlou volbu, seznam 10 příchozích čísel s datem a časem, Call Waiting, Hold, možnost přidělení až 3 telefonních čísel s různými melodiemi vyzvánění, konferenční hovor

Diskuze (16) Další článek: Není expert jako expert

Témata článku: Software, Windows, Modemy, Faxy, MLP, Bandwidth, Analogové rozhraní, Efektivní využívání, USB Modem, Hold, Komunikační centrum, Hlas volajícího, Well, Nadstandardní množství, Kanál, Užitečná funkce, Telefonní číslo, Telefonní linka, Telefon, Běžný hovor


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky