Hacking | Grafický editor | Únik dat

Na internetu se objevila databáze s údaji bezmála dvou milionů uživatelů cloudového editoru Pixlr

Známý hacker publikoval na veřejně přístupném internetovém fóru odcizené údaje z cloudové služby Pixlr. Dle zprávy, zveřejněné serverem Bleeping Computer, se jedná o informace o více než 1,9 milionech uživatelů, které lze zneužít například k phishingovým útokům.

Pixlr je velmi populární online aplikace pro úpravy fotografií. Díky široké škále funkcí bývá často přirovnáván ke komerčnímu desktopovému editoru Adobe Photoshop. Základní editační nástroje jsou k dispozici zdarma, v rámci placeného prémiového členství jsou nabízeny pokročilejší funkce.

Únik dat z Pixlr

Ukradená data se objevila na hackerském fóru, kde je sdílel uživatel s přezdívkou ShinyHunters. Dotyčný o sobě tvrdí, že úspěšně prolomil zabezpečení webu Pixlr a získal tak přístup k databázi s informacemi o uživatelích.

ShinyHunters je na hackerské scéně dobře známým jménem – v minulosti se proslavil úspěšným hackem několika webů a prodejem získaných dat. Stojí například za útoky na weby Tokopedia, Homechef, Minted, Chatbooks, Dave, Promo, Mathway, Wattpad a mnoha dalšími.

Zveřejněná databáze čítá přesně 1 921 141 záznamů. Obsahuje e-mailové adresy, přihlašovací uživatelská jména, zemi uživatele a to, zda má zájem o zasílání novinek. Součástí jsou také hesla, která jsou však naštěstí hashovaná pomocí algoritmu SHA-2.

Útočník uvádí, že databázi stáhl koncem roku 2020 z cloudové platformy Amazon Web Services. Kvůli publikaci na hackerském fóru lze předpokládat, že data někdo zneužije k pokusům o další útoky – například skrze e-mailové zprávy, vydávající se za informace od provozovatele Pixlr.

Pixlr mlčí

Za editorem Pixlr stojí agentura 123RF, zabývající se mimo jiné prodejem licencí k obrázkům. Společnost Pixlr byla založena roku 2008 ve Švédsku a o tři roky později ji koupil Autodesk. V dubnu 2017 ji pak prodal za nezveřejněnou částku malajsijské firmě 123RF, která ji vlastní dodnes.

Provozovatel nijak nereagoval na dotazy, týkající se uniklé databáze. Redaktoři webu Bleeping Computer však vlastními silami potvrdili, že mnoho e-mailových adres v databázi jsou adresami registrovaných uživatelů Pixlr.

Všem uživatelům této služby lze důrazně doporučit okamžitou změnu přihlašovacích údajů. Jistě není nutné zdůrazňovat, že je vhodné pro tyto účely použít jedinečné a silné heslo, které nepoužíváte na žádném jiném webu nebo službě. Pokud jste stejné heslo používali i na jiných webech, měli byste ho změnit i zde.

Diskuze (6) Další článek: Dvě světla, stmívač a modul, který udělá z hloupého vypínače chytrý – novinky v řadě Philips Hue

Témata článku: Internet, Web, Hacking, Grafický editor, Phishing, Únik dat, Adobe Photoshop, Švédsko, Databáze, Fórum, Data, OBJ, Autodesk, Pixlr, AWS, Milión uživatelů, Editor, Dave, Bleeping Computer, PromoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce