Windows | Microsoft | Software | Operační systémy

Na internet se dostal PolarisOS – vývojová odnož systému Windows, kterou Microsoft neuvedl

Vývoj operačního systému Windows není přímočarý a Microsoft zkouší různé vývojové odbočky. Jednou z nich je aktuálně Windows 10X, ale ještě před třemi roky se více mluvilo o PolarisOS –  to měl být nový operační systém pro stolní počítače a notebooky. Nyní Windows Central objevil, že je základ tohoto systému stále ke stažení skrze oficiální Torrent.

Není ale moc co zkoušet, jedná se jen o holý základ systému bez uživatelského prostředí a aplikací. Je to však dobrá připomínka překotného vývoje Windows a toho, jak se Microsoft opakovaně snaží oprostit od Win32 API, tedy podpory klasických desktopových programů. PolarisOS měl být v tomto směru něco jako nástupce Windows RT. 

PolarisOS byl každopádně jen uživatelskou nadstavbou nad Windows Core OS, tedy jádrem novodobého operačního systému Windows. Na něm Microsoft pracuje už mnoho let a má to být takový modulární základ všech systémů. Funguje na něm například náhlavní počítač HoloLens, který má pochopitelně svou vlastní vrstvu uživatelského rozhraní. A pro běžné počítače měl být takovou nadstavbou právě PolarisOS. 

Jenže fiasko Windows RT bylo zřejmě důvodem, proč si Microsoft netroufl znovu zkoušet oprostit od Win32. Moderní aplikace se neujaly, ty webové mají svá omezení a rozhraní Win32 je sice v některých ohledech zastaralé, ale zatím stále nenahraditelné. A tak se nakonec Microsoft věnoval spíše šlechtění Windows 10 a následně se pustil do odnože Windows 10X.

Windows 10X by se daly považovat za pokračovatele myšlenky PolarisOS, je to systém rovněž postavený na Windows Core OS a v základu s Win32 nepočítá. Jenže v Microsoftu si zřejmě uvědomili, že nový systém lidem jen tak nevnutí, a tak jej navázali na nová zařízení, a to konkrétně počítače s více displeji. No a hned při premiéře Microsoft připomínal, že systém bude schopný spustit i klasické Win32 programy. 

A jak to nakonec dopadlo? Na jaro 2021 se chystá uvedení Windows 10X na prvních zařízeních. Budou to přitom klasické notebooky a podpora Win32 aplikací bude zprvu chybět. Takže se vlastně nakonec myšlenka PolarisOS naplnila. Jen těžko říct, jestli se ujme na trhu.

Diskuze (13) Další článek: I chobotnice mají záchvaty vzteku. „Fackují“ během nich ryby

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Internet, Operační systémy, Torrent, HoloLens, Nadstavba, Core OS, Operační systém, Windows RT, Notebook, Windows Core OS, Aplikace, Odnož, Počítač, Central, Software na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix