Google | Pirátství

Na Google míří masivní žaloba za kradení textů písní. Genius požaduje miliony dolarů

Foto: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0
Na Google míří masivní žaloba za kradení textů písní. Genius požaduje miliony dolarů | Foto: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0

Pět měsíců poté, co zveřejnila prvé obvinění, se hudební stránka Genius.com rozhodla zažalovat Google kvůli údajnému kradení textů k písním a nekalým podnikatelským praktikám. Vadí jí, že Google texty zobrazoval ve svém vyhledávači a ani přes několik výzev je nestáhl. 

Žaloba, ve které Genius požaduje minimálně 50 milionů dolarů odškodného, se vedle Googlu týká i kanadské služby LyricFind. Ta funguje prakticky stejně jako Genius – poskytuje texty k písním. Potřebné dokumenty odevzdala hudební stránka v úterý brooklynskému soudu. 

Spor mezi společnostmi se poprvé rozhořel v létě tohoto roku. Genius tehdy vyslovil obvinění, že Google v některých instancích ukazuje ve vyhledávači texty písní, které jsou okopírované právě ze stránky patřící Genius. Firma to byla podle svých slov schopna zjistit přes určitý systém sledování, kdy texty obsahovaly skrytý vodoznak Genius, čímž si potvrdila, že si je Google negeneroval sám. 

Genius samozřejmě nevlastní práva na samotné texty, ty patří nahrávacím společnostem. Jejich kopírování z hudební stránky ale porušuje její podmínky užití, na čemž je založena celá žaloba. 

V celé diskuzi je důležitá i role LyricFind. Google se totiž v létě obhajoval tím, že texty bere právě od této společnosti a s Genius nemá nic společného. Jenže samotný LyricFind, který za normálních okolností obsah bere přímo od nahrávacích společností, se vyslovil, že byť vědomě nic Genius nevzal, nevylučuje, že se tak stalo omylem z nějakých jiných míst internetu. 

Z toho důvodu Genius v žalobě uvádí, že vedle odškodnění požaduje trvalý soudní příkaz proti LyricFind a „zákaz zneužívání obsahu Genius a jeho licencování dalším partnerům jako je Google“. 

Co umí jednotlivé hudební služby a jakou si vybrat? Poradíme:

Diskuze (22) Další článek: Čistíte si zuby méně než třikrát denně? Může to mít negativní vliv na zdraví vašeho srdce

Témata článku: Google, Internet, Hudba, filmy, seriály, Vyhledávače, Pirátství, Autorské právo, Soudy, Milión dolarů, Žaloba, Text písní, Genius, Kradení, Píseň, Text


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky