Na Gnutelle plných 70 procent uživatelů nic nenabízí

U Napsteru to bude jistě obdobné. Výsledky průzkumu naznačují reálné poměry na výměnných sítích.
Průzkum Xerox Palo Alto Research Center zkoumal 24 hodin provoz na Gnutelle zejména kvůli monitorování zátěže. Dospěl přitom k zajímavým výsledkům, které poněkud podrývají argumenty Napsteru o vyměňování každého s každým. Pochopitelně koncept to umožňuje, v praxi tomu ale tak není.

Podle průzkumu pouhé jedno procento uživatelů nabízí téměř polovinu všech skladeb a 25 procent uživatelů nabízí 98 procent všech skladeb. 70 procent uživatelů nenabízí vůbec nic a jen hledají skladby.

Tyto výsledky jsou vodou na mlýn RIAA, sice nic nenapovídají o pirátství, ale určitě dobře ilustrují způsoby využívání výměnných sítí. I v prostředí peer-to-peer je tak vidět přirozená tendence k vyčleňování určitých uzlů do pozice důležitých, více dat obsahujících bodů. Pokud by se jednalo o ideální síť peer-to-peer, kde si jsou všechny body rovnocenné ve smyslu vzájemné konektivity a dostupnosti, toto přirozené shlukování skladeb na význačné body v systému by se pochopitelně oslabilo. V reálném Internetu však je tento ideál neuskutečnitelný.

Pro RIAA mohou znamenat tyto údaje pomoc při plánování snah proti výměnným sítím, proti jednomu procentu se bojuje snáze než proti 100 procentům. Nepochybujme, že podobnou statistiku Napster má a dobře ví, jak je tom s počty nabízejících a hledajících. Je ale docela možné, že po zveřejnění výsledků Gnutelly sám s podobnou vlastní statistikou přijde (pokud je výrazně lepší než u Gnutelly).

Diskuze (11) Další článek: Technické ilustrace nemusíte kreslit rukou

Témata článku: GNU, Přirozená tendence, Xerox Alto, Peer, Výměnná síť, Alto, Podobný výsledek, Nabízející uživatel


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny