Web | Mapy | Létání

Na Flightradar24 se objevily zvláštní modré ikonky letadel. Služba čerpá data z nového zdroje

Aerolinky postupně omezují spoje, nebo pendlují nad Evropou téměř poloprázdné, aby nepřišly o drahocenné sloty na klíčových letištích.

Pokud v těchto dnech navštívíte Flightradar24, který monitoruje prakticky v živém přenosu leteckou dopravu a zobrazuje ji nad mapou světa, zejména nad Atlantikem a Pacifikem nebudete moci přehlédnout ikony letounů, které jsou oproti těm ostatním modré.

Klepněte pro větší obrázek
Flightradar24 nově ukazuje vedle žlutých i modrá letadla. Co to je?

Byť by se mohly nabízet nejrůznější teorie, s karanténami, uzavíráním hranic a koronavirem to nemá vůbec nic společného. Jedná se o technickou novinku, kterou web spustil pro všechny uživatele teprve před pár dny, byť na ní pracuje už čtyři roky.

Letouny můžete na vlastním hardwaru odposlouchávat i z obýváku

Základním zdrojem dat pro služby typu Flightradar24 jsou pozemní přijímací stanice rádiového signálu ADS-B, tedy plným názvem Automatic Dependent Surveillance – Broadcast. Jedná se o bezpečnostní systém, kdy lze veřejně získat základní informace o jakémkoliv letounu na obloze, který je vybavený ADS-B vysílačem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Česká skupina hledačů letadel a drobný domácí přijímač na bázi Raspberry Pi a SDR/DVB-T (Foto: Roman Hošek)

S jednoduchým SDR přijímačem a softwarem můžete podobným způsobem zachytávat lety i na svém vlastním počítači, Raspberry Pi, anebo se rovnou můžete připojit do lokálních komunit. V Česku je to třeba skupina czadsb.cz.

Satelitní sledování letadel

Ale zpět k modrým ikonám letounů na Flightradar24. Pozemních přijímačů ADS-B nebude nikdy dost a nedokážou spolehlivě pokrýt neobydlené oblasti. Provozovatelé služby proto už před lety začali spolupracovat s GOMspace na podpoře satelitního ADS-B. Údaje z letounů tentokrát zaznamenávala sledovací družice GOMX-3. První experimenty proběhly v roce 2016 a Flightradar24 si ověřil, že vše funguje.

Po čtyřech letech testování a zapojení dalších hráčů včetně satelitních kartografů ze Spire nyní Flightradar24 vložil satelitní ADS-B do hlavní veřejné mapy a jsou to právě ta modrá letadélka na obloze.

Díky satelitnímu ADS-B a dalším sledovacím technologiím skrze družici snad jednou definitivně vymizí letecké katastrofy jako nešťastný let MH370 z 8. března 2014, který se zřítil na neznámém místě a drtivou většinu jeho trosek dodnes nikdo nenašel.

Diskuze (10) Další článek: DirectX 12 Ultimate: další generaci herního standardu zvládne jen GeForce RTX a AMD RDNA2

Témata článku: Web, Evropa, Doprava, Mapy, Letadla, Raspberry Pi, Karanténa, Družice, Létání, Kartografie, Letadlo, Ikonka, March, Letoun, Ikona, Nový zdroj, Data, Přijímač, DVB-T, Atlantik, SDR, Spire, Obloha, Kartograf, Pacifik


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor