Web | Mapy | Létání

Na Flightradar24 se objevily zvláštní modré ikonky letadel. Služba čerpá data z nového zdroje

Aerolinky postupně omezují spoje, nebo pendlují nad Evropou téměř poloprázdné, aby nepřišly o drahocenné sloty na klíčových letištích.

Pokud v těchto dnech navštívíte Flightradar24, který monitoruje prakticky v živém přenosu leteckou dopravu a zobrazuje ji nad mapou světa, zejména nad Atlantikem a Pacifikem nebudete moci přehlédnout ikony letounů, které jsou oproti těm ostatním modré.

Klepněte pro větší obrázek
Flightradar24 nově ukazuje vedle žlutých i modrá letadla. Co to je?

Byť by se mohly nabízet nejrůznější teorie, s karanténami, uzavíráním hranic a koronavirem to nemá vůbec nic společného. Jedná se o technickou novinku, kterou web spustil pro všechny uživatele teprve před pár dny, byť na ní pracuje už čtyři roky.

Letouny můžete na vlastním hardwaru odposlouchávat i z obýváku

Základním zdrojem dat pro služby typu Flightradar24 jsou pozemní přijímací stanice rádiového signálu ADS-B, tedy plným názvem Automatic Dependent Surveillance – Broadcast. Jedná se o bezpečnostní systém, kdy lze veřejně získat základní informace o jakémkoliv letounu na obloze, který je vybavený ADS-B vysílačem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Česká skupina hledačů letadel a drobný domácí přijímač na bázi Raspberry Pi a SDR/DVB-T (Foto: Roman Hošek)

S jednoduchým SDR přijímačem a softwarem můžete podobným způsobem zachytávat lety i na svém vlastním počítači, Raspberry Pi, anebo se rovnou můžete připojit do lokálních komunit. V Česku je to třeba skupina czadsb.cz.

Satelitní sledování letadel

Ale zpět k modrým ikonám letounů na Flightradar24. Pozemních přijímačů ADS-B nebude nikdy dost a nedokážou spolehlivě pokrýt neobydlené oblasti. Provozovatelé služby proto už před lety začali spolupracovat s GOMspace na podpoře satelitního ADS-B. Údaje z letounů tentokrát zaznamenávala sledovací družice GOMX-3. První experimenty proběhly v roce 2016 a Flightradar24 si ověřil, že vše funguje.

Po čtyřech letech testování a zapojení dalších hráčů včetně satelitních kartografů ze Spire nyní Flightradar24 vložil satelitní ADS-B do hlavní veřejné mapy a jsou to právě ta modrá letadélka na obloze.

Díky satelitnímu ADS-B a dalším sledovacím technologiím skrze družici snad jednou definitivně vymizí letecké katastrofy jako nešťastný let MH370 z 8. března 2014, který se zřítil na neznámém místě a drtivou většinu jeho trosek dodnes nikdo nenašel.

Diskuze (11) Další článek: DirectX 12 Ultimate: další generaci herního standardu zvládne jen GeForce RTX a AMD RDNA2

Témata článku: Web, Doprava, Mapy, Evropa, Raspberry Pi, Létání, Karanténa, Letadla, Kartografie, Družice, Spire, March, Atlantik, Ikonka, Nový zdroj, Kartograf, Roman Hošek, Data, Letoun, Ikona, SDR, Česká republika, Letadlo, Obloha, Pacifik

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X