Facebook | Politika | Reklama

Na Facebooku je hromada politické reklamy, u které není jasné, kdo ji platí

Výzkumníci z Newyorské univerzity více než rok zkoumali reklamní platformu Facebooku. Zjistili zde přitom velmi závažné systémové nedostatky. Výzkumníci v období od května 2018 do června 2019 odhalili více než 86 tisíc reklam či sponzorovaných příspěvků se zavádějícím obsahem, přičemž více než 19 000 z nich byly placeny pochybnými komunitami. 

U těchto reklamy byly přitom využity podobné dezinformační taktiky, kterými se v minulosti ruské agentury pokoušely ovlivnit americké volby. K šíření těchto dezinformačních sponzorovaných příspěvků využívali různé facebookové stránky, kde příspěvky ve stejném znění publikovali. To jim domohlo k lepšímu zacílení obsahu na uživatele podle pohlaví, věku, rasy, politické příslušnosti a podobně.

Facebook sice od května 2018 reklamní platformu vylepšil a ztransparentnil, takže je možné u politických reklam dohledat jejich sponzory. Ti by zároveň měli procházet dodatečnou verifikací identity, jinak takové reklamy dostanou tzv. Disclaimer případně jiné označení, které uživatele upozorní na menší důvěryhodnost. Ani to však neplatí vždy. Údajně až 10% ze zkoumaných reklam totiž žádný disclaimer nemělo. Facebook už prý tyto reklamy uvedené ve výzkumu blíže prověřuje.

Na druhou stranu je nutné přiznat, že od té doby provedení výzkumu Facebook pravidla pro politické reklamy znovu zpřísnil a pro každou reklamu je minimálně v USA nutné uvést daňové číslo poplatníka, případně povolení od Federální volební komise. Dalšího zpřísnění se dočká zřejmě už tento měsíc, kdy by s novými podmínkami měli uživatelé vídat mnohem méně politické reklamy.

Zdroj: The VergeDamon Mc'Coy (věd. článek)

Diskuze (5) Další článek: Dopřejte si své vysněné bydlení

Témata článku: Sociální sítě, Facebook, USA, Mark Zuckerberg, Politika, Donald Trump, Reklama, Vláda, Soukromí, Kter, Politická reklama, Kdo, Uživatelé, Řek, Hromada, Newyorská univerzita, The VergeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování