Facebook | Politika | Reklama

Na Facebooku je hromada politické reklamy, u které není jasné, kdo ji platí

Výzkumníci z Newyorské univerzity více než rok zkoumali reklamní platformu Facebooku. Zjistili zde přitom velmi závažné systémové nedostatky. Výzkumníci v období od května 2018 do června 2019 odhalili více než 86 tisíc reklam či sponzorovaných příspěvků se zavádějícím obsahem, přičemž více než 19 000 z nich byly placeny pochybnými komunitami. 

U těchto reklamy byly přitom využity podobné dezinformační taktiky, kterými se v minulosti ruské agentury pokoušely ovlivnit americké volby. K šíření těchto dezinformačních sponzorovaných příspěvků využívali různé facebookové stránky, kde příspěvky ve stejném znění publikovali. To jim domohlo k lepšímu zacílení obsahu na uživatele podle pohlaví, věku, rasy, politické příslušnosti a podobně.

Facebook sice od května 2018 reklamní platformu vylepšil a ztransparentnil, takže je možné u politických reklam dohledat jejich sponzory. Ti by zároveň měli procházet dodatečnou verifikací identity, jinak takové reklamy dostanou tzv. Disclaimer případně jiné označení, které uživatele upozorní na menší důvěryhodnost. Ani to však neplatí vždy. Údajně až 10% ze zkoumaných reklam totiž žádný disclaimer nemělo. Facebook už prý tyto reklamy uvedené ve výzkumu blíže prověřuje.

Na druhou stranu je nutné přiznat, že od té doby provedení výzkumu Facebook pravidla pro politické reklamy znovu zpřísnil a pro každou reklamu je minimálně v USA nutné uvést daňové číslo poplatníka, případně povolení od Federální volební komise. Dalšího zpřísnění se dočká zřejmě už tento měsíc, kdy by s novými podmínkami měli uživatelé vídat mnohem méně politické reklamy.

Zdroj: The VergeDamon Mc'Coy (věd. článek)

Diskuze (5) Další článek: Dopřejte si své vysněné bydlení

Témata článku: USA, Vláda, Sociální sítě, Facebook, Politika, Mark Zuckerberg, Donald Trump, Soukromí, Reklama, Politická reklama, Uživatelé, The Verge, Hromada


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor