Na DVD filmy pod 3 s daní

Značka Delta není u nás příliš známá či rozšířená. Jedná se totiž o tchaj-wanskou firmu, která 80 % svého obratu uskutečňuje jako OEM výrobce. DVD-ROM mechanika Delta OIP-DV1200A oslní hlavně cenou, za parametry se ale stydět také nemusí.
Tento článek vyšel v časopise Computer 5/01 dne 22. března 2001

Michal Politzer: Značka Delta není u nás příliš známá či rozšířená. Jedná se totiž o tchaj-wanskou firmu, která 80 % svého obratu uskutečňuje jako OEM výrobce – její produkty tedy prodávají jiné firmy pod svou značkou. Jedním z distributorů mechanik CD a DVD prodávaných přímo pod značkou Delta je na českém trhu firma 100Mega Brno, která k nám poslala na test níže testovanou DVD mechaniku. Otestoval jsem mechaniku DVD-ROM, která je 12rychlostní, což odpovídá přenosové rychlosti 16 200 kB/s. Běžná cédéčka má mechanika číst 40násobnou rychlostí, tedy 6 000 kB/s.

Staré dobré tlačítko

Na první pohled mechanika překvapí dvěma tlačítky – běžné vysouvací je doplněno tlačítkem pro přehrávání hudebních cédéček. Skoro jsem už zapomněl, jaké to má výhody, i když dříve toto tlačítko měly skoro všechny mechaniky CD-ROM! Samozřejmostí je konektor pro připojení sluchátek a regulace hlasitosti.

Mechanika je dodávána v krabici, v níž je kromě samotného zařízení také disketa s ovladači pro MS-DOS a Windows 3.1 (kdo by si pořizoval DVD nemaje pokročilejší systém?), kablík pro propojení se zvukovou kartou (nutné pro analogové přehrávání hudebních cédéček přes počítač), sadu šroubků a návod, který distributor počeštil. Mechanika byla po snadné instalaci systémem Windows 2000 bez potíží rozpoznána a ihned funkční.

Jelikož součástí dodávky není ani hardwarová karta pro dekódování MPEGu ani softwarový přehrávač, film na DVD si se samotnou mechanikou nepustíte. Minimálně budete potřebovat nějaký softwarový přehrávač a k němu logicky výkonný počítač. Nebo pořiďte grafickou kartu s podporou MPEG či přímo specializovanou MPEGovou kartu (takové se však většinou dodávají pouze k některým mechanikám DVD v tzv. bundlu). Osobně jsem testoval ve spolupráci s grafickou kartou ATI All-in-Wonder Radeon. Přehrávání filmů samozřejmě mechanika zvládla bez obtíží.

Rozkolísaná rychlost

Mechanika je při nabíhání poměrně hlučná (mnohem hlučnější než moje dvaatřicetirychlostní mechanika CD-ROM), umí avšak „přeřadit“ na nižší rychlost. Při přehrávání filmu, kdy postačuje běžná rychlost DVD, tedy pouhá dvanáctina maximální udávané rychlosti, je proto mechanika tichá a promítání filmu neruší. Zpomalování ale někdy nastane i mimoděk, a tak při čtení mnoha malých souborů na médiu DVD docházelo ke změnám rychlosti a čtení bylo podivně pomalé (v průměru jen 700 kB/s!). Zvláštní také je, že mechanika ani pro čtení velkých souborů (gigabajtové VOB) nepoužila nejvyšší rychlost a čtení nikdy nebylo větší než 3 500 kB/s!

Při čtení běžného cédéčka mechanika přehodila na nejvyšší rychlost a bez obtíží četla při vnitřním okraji média rychlostí 2 500 kB/s (odpovídá 16× CD-ROM). Škoda, že mechanika při čtení MP3 z cédéčka nedokázala automaticky snížit otáčky a byla tak hlučná.

Filmy umí na jedničku

Mechanika je bezesporu vhodná pro přehrávání filmů DVD – je při čtení tichá. Ačkoli umí více rychlostí, neumí je využívat v případě cédéček. Doporučil bych ji jako druhou mechaniku do počítače určenou jen pro přehrávání filmů. Pořídit DVD-ROM mechaniku levněji se vám totiž asi nepodaří.

Podporované formáty

  • DVD-5, DVD-9, DVD-10, DVD-18
  • CD-Audio, CD-ROM (mód 1, 2), CD-ROM/XA (mód 2, form 1, 2), CD-EXTRA, CD-I, Photo-CD (jedna i více sekcí), CD-WO, I-Trax CD, CD-RW
Plusy a minusy
+ cena
+ tlačítko pro přehrávání hudebních cedéček
+ nízká hlučnost při reprodukci filmů na DVD
- vysoká hlučnost při čtení médií CD
- nízká rychlost čtení souborů z DVD
mechanika DVD-ROM
Delta OIP-DV1200A
Zdroj: 100Mega, Brno
Telefon: (05) 43 24 76 60
Cena: 2 790 Kč vč. DPH
Záruka: 12 měsíců
Parametry: čtení DVD 12× (max. 16 200 kB/s), CD 40× (max. 6 000 kB/s), udávaná příst. doba 115 ms, vyrovnávací paměť 512 kB, připojení ATAPI/IDE, rozměry 195,5 × 148,4 × 42,5 mm (pozice 5,25")
Diskuze (8) Další článek: Office XP na českém trhu od konce května

Témata článku: Windows, DVD, Vysouvací konektor, Čtení, Vnitřní okraj, Delta, Tichý počítač, kB, Fil


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu