Facebook | Fake News

Na české nesmysly na Facebooku bude nově oficiálně dohlížet Demagog.cz

Francouzská AFP dostala v zimě od Facebooku zelenou na kontrolu českých a slovenských nesmyslů na jeho sociální síti. Nyní se přidá i Demagog, který se už roky specializuje na faktickou kontrolu výroků především českých politiků. 

Facebook spolupráci oznámil v tiskové zprávě. Zapojení Demagog.cz navazuje na program z února, kdy sociální síť oficiálně v Česku a na Slovensku fack-checking zahájila.

Chceme, aby byli uživatelé Facebooku dobře informováni a tak neustále vymýšlíme nové způsoby, jak zastavit šíření falešných informací na naší platformě. Je nám ctí rozšířit náš fact-checkingový program v České republice o spolupráci s platformou Demagog.cz, která ověřuje fakta v Česku již řadu let a zároveň propaguje ověřování faktů pomocí vzdělávacích projektů a workshopů.

Guido Buelow, Head of News Partnerships pro střední Evropu

Pokud tým Demagog.cz odhalil nepravdivou informaci, dosud o ní mohl informovat maximálně na svém webu a doufat, že si toho lidé všimnou. Díky Facebooku ale dostane reálnou šanci ovlivňovat, co Češi na své zdi uvidí. Jakmile ověřovatel vyhodnotí zprávu jako zavádějící, sociální síť ji začne méně ukazovat, čímž zamezí jejímu nekontrolovanému šíření. Zároveň ji Facebook označí, takže pokud na ni lidé přeci jen narazí, budou vědět, že si mají dát pozor. 

Demagog dodá pět nových auditorů

Za Demagog.cz se nyní zapojí dalších až pět lidí. Nebudou vyčleněni pouze pro Facebook, ale začnou vypomáhat průběžně podle situace a potřeby. Navíc budou i nadále kontrolovat výhradně výroky politiků, takže se neodkloní od práce, kterou dělají normálně. Jen půjde o tvrzení, které zákonodárci sdíleli primárně na sociální síti. 

Facebook se přitom dlouho zaměřoval spíše na obecné dezinformace, politiky do jisté míry nechával být. Podle Gondala spolupráce s Demagog.cz ukazuje, že se postoj sítě mění. „To, že hoax nasdílí politik, by ho proti fact-checku nemělo chránit a Facebook je ochotný na tohle přistoupit,“ uvedl koordinátor organizace. 

Demagog.cz vznikl v roce 2012. Financován je ze soukromých darů a různých grantových programů. Během svého působení získal několik cen.

Diskuze (74) Další článek: Francouzům se nelíbí anglicismy. Clickbait, fake news a podcast teď mají oficiální překlady

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Hoaxy, Fake News, Slovensko, Síť, Demagog, Šíření, Sociální síť, Nesmysl, Platforma, Česká republika, Francouzská AFP, R G B, Koordinátor, Bude



Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Kdy dorazí Windows 11 a jak to bude podporou a aktualizacemi Windows 10?
Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Operační systémy
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Apple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft