Na bilancování je brzy, ale nasazení tenkého klienta se jeví pozitivně

Zkušenosti z provozu thin-client/server technologie v bance HypoVereinsbank CZ a.s.
Jedna z instalací thin-client/server technologie byla uvedena do provozu v bance HypoVereinsbank CZ a.s.. Proto jsme požádali pana Mgr. Martina Kaufmanna, který má v této bance na starosti správu počítačových systémů, o krátký rozhovor.

Můžete ve stručnosti popsat vaši společnost?

HypoVereinsbank CZ a.s.vznikla na začátku letošního roku sloučením Vereinsbank (CZ) a.s. a HYPO-BANK CZ a.s. Na základě výše svého základního jmění - 5 047 mil. Kč - je pátou největší bankou v ČR, disponuje 18 bankovními místy v ČR čímž má největší síť bankovních míst v ČR ve srovnání s ostatními bankami se zahraničním zázemím. Nechceme se s ostatními bankami srovnávat pouze velikostí základního jmění, sítí poboček a počtem personálu, ale především naší efektivitou. I z tohoto pohledu patříme mezi nejúspěšnější banky v ČR. V současné době jsme jednou ze tří bank, které byly vybrány pro privatizaci ČSOB. Ve srovnání s ostatními kandidáty jsme bankou, která má nejrozsáhlejší činnost v ČR.

Jaké důvody vedly společnost k nasazení technologie „tenkého“ klienta?

Chtěli jsme na stanicích přejít na operační systém Windows NT 4.0 Workstation. Stáli jsme tedy před rozhodnutím, zda-li pořídit nová PC, která budou pro Windows NT dostatečně dimenzována nebo jít cestou thin-client/server technologie.

O instalaci nové technologie a především o klientech, které budeme používat jsme uvažovali již v roce 1997. Na základě dobrých zkušeností z testování, které nám umožnila společnost IBM, a lokalizaci prostředí na straně klientů jsme se nakonec rozhodli právě pro klienty IBM Networks Station.

Dva hlavní důvody pro výběr technologie thin-client/server byly tyto:

  • bezpečnost dat – u IBM Network Station oproti PC nehrozí zcizení a zneužití dat
  • jednoduchá administrace, údržba a servis celého systému

Které problémy Vám tato technologie odstranila?

Jak jsem již řekl, zvýšila se výrazně bezpečnost dat a zjednodušila se administrace. Další hlavní přínos bych spatřoval v jednoduchosti upgradu software, neboť jej stačí provést pouze na dvou serverech. Další předností je velice jednoduchá aktualizace dat nebo provádění denních záloh. Jednoduchost údržby celého systému nás příjemně překvapila.

A které neodstranila?

Před implementací jsme věděli do čeho jdeme, co můžeme od této technologie očekávat, takže nemohu říci, že bychom byli zaskočeni nějakými problémy.

Dá se tedy říci, že nasazení této technologie je u Vás bezproblémové?

V současné době nás trápí komplikovanost nastavení tisku u lokálně připojených tiskáren. Jinak vše běží tak, jak má.

Jak zvládli přechod na novou technologii uživatelé?

I když doposud pracovali na počítačích s Windows 3.11 jejich adaptace na nové prostředí byla vcelku bezbolestná a obešla se i bez většího přeškolení.

Jaký hardware používáte?

Provozujeme přes 70 kusů IBM Network Station 300 které jsou na síti typu token-ring připojeny ke dvěma serverům IBM Netfinity 5500 (2x procesor Pentium II 400 MHz, 768 MB paměti RAM).

Jaký software na serverech používáte?

Na obou serverech běží Windows NT 4.0 Terminal Server, Citrix MetaFrame 1.0 a Citrix Load Balancing, který tyto servery shlukuje do jedné tzv. farmy.

Jaké aplikace uživatelé provozují?

Přes MetaFrame provozujeme MS Office 97, Lotus Notes a některé DOSové aplikace. K serveru IBM AS/400, kde běží centrální bankovní systém, přistupujeme přímo z IBM Network Station přes 5250 emulátor, který obsahuje podporu českého jazyka. Přímé propojení je navíc rychlejší než s pomocí Windows emulátoru, který jsme používali dříve.

Jak vidíte návratnost investic?

Na zhodnocení nasazení MetaFrame a Network Station či návratnosti investic je ješte brzy. Nasazení se však jeví pozitivně.

Dodávku a instalaci v HypoVereinsbank CZ a.s. provedla firma BitServis ve spolupráci s IBM.

Děkujeme za rozhovor.

Váš názor Další článek: Pád Explorer.exe při otevření Dokumentů zkratkou z plochy

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Ostatní banka, Token, Bank, Banky, Připojení tiskárny k pc, Hlavní přednost, Nasazení, Ring, Krátký rozhovor, Token Ring, Banka, Klient, Hlavní důvod, Jev


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu