MyWebOS startuje – Windows ale ještě nezahazujte

Grafická nadstavba operačního systému pracující čistě přes web je realitou.
Již v květnu jsem psal o projektu WebOS, který si dal za cíl vybudovat čistě jen prostředky dynamického HTML a skriptů propracované uživatelské rozhraní, kde by se mohla odehrávat veškerá činnost uživatele bez nutnosti používat lokální programy. V květnu to mělo více ideových cílů než vlastností, nyní je to již poměrně zajímavé. Navíc to vstoupilo do komerčního nasazení. Na adrese MyWebOS.com najdete zdarma přístupný server, kde si založíte osobní konto, do vínku dostanete zdarma 20 MB prostoru a můžete začít pracovat.

Grafické rozhraní se od května více přiblížilo Windows 9x, je tam dole tlačítková lišta a rozbalovací nabídky. To hlavní ale je, že tam již jsou použitelné aplikace. Hlavní aplikací je HyperOffice 2000, který nyní obsahuje HyperWord, slušný textový editor, emailového klienta, kalendář a správce kontaktů. Připravuje se i tabulkový kalkulátor HyperCel, databáze HyperDB a také prezentační program. WebOS se již tedy dá používat k jednoduchým úkolům.

Omezení jsou poměrně jasná – vyžaduje to připojení k Internetu na slušné úrovni, navíc to podporuje pouze Internet Explorer 5.0 na Windows 95/98/NT. Není tedy možné říci, že je to ideální pro settop boxy, ty používají často velmi zjednodušené prohlížeče, které nesplňují poměrně vysoké nároky. Co se týče nároků na výkon procesoru, není zde jistě logicky zátěž samotných aplikací, které se zpracovávají na serveru; ovšem nároky samotného rozhraní nejsou zanedbatelné, takže systém není určen pro slabší počítače.

Opět podstatnější než momentální problémy je směřování celého projektu. Nejdůležitější zprávou je, že kód WebOSu bude otevřen pro každého, aby mohl pro WebOS připravovat vlastní programy a moduly. Samotný WebOS také bude vždy zdarma a bude se snažit získávat peníze z podílu na licenčních poplatcích u aplikací, které nebudou zdarma. MyWebOS bude spustitelný i v intranetové verzi – bude tedy možné nastavit všem uživatelům standardní nastavení, a navíc komunikace bude pochopitelně probíhat rychleji a pohodlněji. Kouzelná na WebOS je jeho logická vlastnost přenášení profilů kamkoli. Prostě se z libovolného počítače na Internetu připojíte ke svému vlastnímu systému s vašimi dokumenty a nastavením a pohodlně můžete pracovat odkudkoli.

WebOS zcela jistě definuje směr, kudy půjde vývoj. Zajímalo by mne hlavně, jestli bude nadále trvat výhradní závislost na Internet Exploreru, pro který potřebujete pochopitelně Windows. Jestli se podaří vytvořit takový systém, který by WebOS používal jako své primární rozhraní a nebyl závislý na jiných komerčních produktech.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft zabalil Fahrenheit a jede si jen na svém písečku

Témata článku: Windows, Primární projekt, Window, Start Windows, M/s, Windows +, Hlavní cíl, Win +Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft