Mýty o dvoujádrových procesorech: chcete důkaz?

Po včerejší teoretické části již asi netrpělivě čekáte na praktické testy. Srovnáme výkon dvoujádrového Athlonu proti jednojádrovému a také výkon jednojádrového Core 2 proti modelu Duo. Na herních testech si vysvětlíme, proč není obvykle používaná metodika testování vhodná.
Mýty o dvoujádrových procesorech: chcete důkaz?
Kapitoly článku

Testovací sestava

Po předcházející části se již konečně podíváme na testy. Je na čase povědět si, na čem se testovalo.

základní deska ASUS M2N32 SLI, čipset nForce 590 SLI, BIOS z 27.6.2006
AMD Athlon 64 3200+ a AMD Athlon 64 X2 3800+

základní deska ASUS P5B Deluxe, čipset P965, BIOS z 5. září 2006
Intel Core 2 Duo E6300, u nějž bylo jedno jádro vypínáno

Společný základ tvořily dvě 1GB paměti DDR2-800 s časováním 5-5-5-15, grafická karta GeForce 7600 GT a pevný disk Seagate Barracuda IV 80 GB. Testováno bylo na systému Windows XP Professional x64 Edition SP1 (+ aktualizace).

Výsledný jednojádrový procesor na bázi architektury Intel Core, ať už se bude jmenovat Core 2 Solo nebo Pentium, bude mít s největší pravděpodobností méně než 2 MB L2 cache. Přestože to patrně nijak významně jeho výkon neovlivní, neberte výsledky zde označené Core 2 „Solo“ jako hodnoty finálního prodejního výrobku.

Programování


Bonus -4 %, resp. -5 %.

Kompilace souborů patří mezi ty činnosti, které by bylo poměrně jednoduché paralelizovat. Zdrojové kódy jsou totiž často rozprostřeny v mnoha souborech (např. u jazyka C++ jsou to .cpp). Tyto by bylo možné snadno kompilovat vedle sebe. Problém je, že se tak ne vždy děje, jak dokazuje jeden z nejpoužívanějších nástrojů - Visual C++. V rámci jednoho projektu se soubory kompilují postupně a dvoujádrový procesor zde dokonce snižuje výkon. Jak je vidět, Microsoft se spíš než na rychlost kompilace soustředil na to, aby výsledný strojový kód byl kvalitní (což se mu vcelku podařilo). Toto samozřejmě neplatí vždy, existují i nástroje, které dual-core využít dokážou už dnes. Je ale nutné ověřit si předem, jak na tom ten právě vámi používaný je.

Podle některých zdrojů umožňují novější verze Visual Studia kompilovat paralelně samotné projekty. Máte-li tedy kompilaci sestávající z více projektů, je možné urychlit tuto alespoň takto (typicky se například jedná o knihovnu Zlib používanou mnoha programy a jinak dostupnou separátně), byť jednotlivé projekty obvykle nejsou stejně rozsáhlé.

Zde je nutné připomenout, že kompilace je poměrně hodně paměťově náročná (obzvlášť při zapnutých optimalizacích). Pokud nemáte alespoň jeden až dva gigabyty RAM na vyrovnávání čtení z disku, zápisů na něj a pro samotný kompilátor, můžete při paralelních kompilacích narazit.


Bonus -2 %, resp. -2 %.

Deassembler je nástroj, který umožňuje z již zkompilovaného souboru (EXE, DLL) převádět strojový kód na jazyk assembler (který reprezentuje strojový kód 1:1, a je tak spíše pro odborníky). Při otevření souboru je nutné tento analyzovat, což zabírá poměrně dost času - deassembler v podstatě probíhá kódem tak, jak by byl skutečně spouštěn. Možnosti paralelizace zde proto závisí především na tom, jak moc je multithreaded samotná analyzovaná aplikace.

Jak dokazuje deassembler IDA Pro, s nějakým nárůstem výkonu díky dvoujádrovému procesoru moc nepočítejte. Jedná se o další případ, kdy dual-core dokonce zpomaluje.

Multimédia


Bonus žádný, resp. žádný.

Patrně nejlepší enkodér souborů MPEG Audio Layer 3 (MP3) je LAME. Ten je aktuálně ve verzi 3.98 alpha 6 a byl také portován pro 64bit systém Windows XP Professional x64 Edition. Dvoujádrový procesor mu nepřináší ani vteřinu k dobru. LAME je totiž stále jednovláknová aplikace a jeho vývojáři se před nějakou dobou vyjádřili v tom smyslu, že o adaptaci na dual-core neuvažují, neboť je pro ně důležitější výstupní kvalita než zabývat se problematicky paralelizovatelnými částmi. Jediný způsob, jak získat na dual-core víc, je spustit několik enkodérů LAME ke zpracování více souborů současně (to zvládají některé programy, např. Exact Audio Copy).

Existuje i jakási neoficiální verze LAME MT, která je vícevláknová. Problémem je, že aby toto bylo možné, byly vypnuty právě ty vlastnosti, které je převést do multithreadingu problematické. Verze LAME MT proto produkuje méně kvalitní výstup než oficiální LAME. Tato verze je také založena na dnes už hodně starém zdrojovém kódu, který od té doby trochu pokročil.


Bonus žádný, resp. žádný.

Monkey`s Audio patří společně s FLAC k nejpoužívanějším bezztrátovým audio-kodekům. Dvoujádrový procesor je zde opět k ničemu, nepřidává vůbec žádný výkon. Letos v únoru vydaná betaverze 4.01 honosící se popiskem „dual-core optimizations“ totiž nepřinesla tyto optimalizace do samotného enkódování, ale pouze umožnila komprimovat několik souborů současně. To je ale v situaci, kdy máte jeden velký soubor jakožto obraz celého hudebního CD k ničemu (přičemž obraz celého hudebního CD je u tohoto formátu poměrně běžný, protože mnoho lidí ho používá k přesnému zálohování hudebních CD).


Bonus +68 %, resp. +66 %.

Komprese videa z MPEG2 do MPEG4 (jinými slovy záloha DVD do běžně používaného XviD) je jednou z mála aplikací, kde dvoujádrový procesor vyniká. Nárůsty skoro 70 procent jsou obrovské, toto vám ušetří klidně několik hodin. Zatím drobným nedostatkem může být to, že XviD v poslední „stabilní“ verzi 1.1 nepodporuje multithreading. Ten je dostupný až u verze 1.2, která je ale stále ve vývojovém stádiu.

Alternativou může být komerční projekt DivX, jehož sláva ale už dávno zapadla.

Mimochodem, všimněte si, jak moc XviD využívá instrukcí SSE. Dvoujádrový Athlon 64 X2 má na jednojádrový Core 2 náskok jen 27 %.

Obrázky


Bonus +8 %, resp. +5 %.

Photoshop je jednou z profesionálních aplikací na úpravu fotografií. Je o něm známé, že podporuje vícejádrové procesory (dokonce je to zmíněno na Wikipedii). Jenže ani v poslední verzi 9.02 vydané před měsícem se nejedná o žádný zázrak. Jednojádrový Core 2 je v aplikování filtrů mnohem lepší než dvoujádrový Athlon 64 X2. Evidentně je důležitější výkon v SSE instrukcích, kde má Core 2 značně navrch.


Bonus +2 %, resp. +2 %.

Vytvořit jednoduchou přechodovou animaci z několika podkladových snímků není v Animation Shop 3 žádný problém. Dvoujádrové procesory tu ale moc nebodují. Program má už svůj věk, novější verze ale zatím nevyšla.

Ostatní programy


Bonus -1 %, resp. -1 %.

Hash MD5 je jedním z nejpoužívanějších pro kontrolu integrity dat. S poměrně vysokou přesností dokáže vytvořit „otisky prstů“ jednotlivých souborů. Programátoři vcelku běžně neprogramují vlastní algoritmus pro použití MD5, ale spoléhají na již připravené zdrojové kódy - jedním takovým je knihovna OpenSSL. Jak je ale vidět, té se dvoujádrové procesory příliš nelíbí - dokonce došlo k poklesu výkonu.


Bonus +7 %, resp. +6 %.

RAR už je alespoň 10 let jedním z nejpoužívanějších kompresních algoritmů. Ve verzi 3.60 se jeho Windows verze dočkala podpory více procesorů. Pokud jste ale čekali nějaké významné urychlení, rychle na něj zapomeňte.

Multitasking

Prvním testem multitaskingu je přehrávání HDTV videa v rozlišení 1080p, kdy na pozadí běží WinRAR (s nízkou prioritou). Podmínkou úspěšného absolvování testu je nevynechání jediného snímku. Měří se, jak dlouho WinRARu trvá zabalení adresáře.


Bonus +26 %, resp. +28 %.

Dvoujádrové procesory projevují svoji plnou sílu.

Druhým testem je situace, kdy na pozadí každou vteřinu běží vytváření MD5 hashe k souboru, přičemž na popředí se hraje Doom 3. Takto je možné simulovat na pozadí probíhající nepravidelnou zátěž, popřípadě kontinuální nízkou zátěž.


 Bonus +57 %, resp. +54 %.

Nárůsty výkonu jsou v tomto případě ještě vyšší.

Pokud hodně multitaskujete a nechcete, aby aplikace na pozadí čekaly kvůli nastavené nízké prioritě, je pro vás vícejádrový procesor tím pravým řešením.

Témata článku: MD5, Hudba, filmy, seriály, Následující aplikace, Strojový kód, Výstupní data, Nejpoužívanější nástroj, Testovací disk, Atp, Kvalitní profesionál, Malý nárůst, Raptor, Následující den, Úspěšné absolvování, Jednovláknová aplikace, Škola paměti, Monkey, DOSBox, Jednoduchý trik, Solo, Drátový model, Nízký výkon, Flac, Profesionální práce, Dual, Dvoujádrový procesor


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky