Myši po japonském způsobu

Japonská firma Arvel představila tři modely myší roztodivných tvarů série POP Style. Obzvlášť jeden model vypadá jako inspirovaný hranatými postavičkami seriálu Pokémoni.

První model nese název Dachs. Tvarem připomíná běžnou myš s kolečkem, o kterou se děti přetahovali a uprostřed ji málem přetrhli.

USB myš Arvel Dachs

Druhý model nese název Blocky. Její tvar lze nejlépe popsat jako trojúhelníkový klín, vražený do formy na hamburgery.

USB myš Arvel Blocky

Třetí myš nese název Topo. Její tvar je v porovnání s předchozími dvěma modely až trapně obyčejný.

USB myš Arvel Topo

Všechny modely jsou nabízeny v mnoha barevných kombinacích. Pohyb je přenášen kuličkou a rozlišení je 400 dpi. Připojují se přes 80 cm dlouhý kabel s USB rozhraním a podporují operační systémy MS Windows 98/98SE/ME a MS Windows 2000.

Živě komentuje: Myši byly někdy před deseti lety spíš zbytečným doplňkem. V té době kralovala myš Genius GM6 s cenou zhruba 800 Kč. Rozšířením MS Windows 3.11 začala vzrůstat potřeba myší, takže stoupal počet vyrobených kusů a zároveň klesala cena. Nástupem MS Windows 95 se myš stala nutností, takže od té doby je samozřejmostí u každého počítače. Původní neumělé hranaté tvary vystřídaly ergonomické, příjemné i pro dlouhodobou práci. Microsoft přinesl novinku v podobě "kolečka". Tento doplněk odstartoval vlnu koleček, páček a velkého množství tlačítek. Začala doba, kdy již myši nejsou univerzální. Objevily se myši, které jsou specializované na ten či onen program. Vedle kancelářských programů (pro ty je kolečko) to jsou hlavně hry.

Přídavné funkce myší byly po dlouhou dobu tabu. Původní myši s vlastním řadičem vystřídaly univerzálnější myši, připojitelné na sériový port RS232. Odsud získávaly i elektrickou energii, a to z původně datových vývodů. To limitovalo funkce, takže dokud bylo nejrozšířenějším rozhraním RS232, zůstala myš zhruba stejná. Počítače typu ATX oživily způsob připojení myší, používaný u počítačů IBM PS/2. Zde již napájecí napětí +5V existuje, takže již vznikla možnost napájet i přídavné části myši. Dnes prožívají svůj vzestup periferie (a pochopitelně i myši), připojitelné k USB rozhraní. To má nahradit jak historický RS232 port, tak PS/2 rozhraní pro myš i klávesnici.

Určitě si přečtěte

Články odjinud