Myši Genius - Magičtí surfaři

Myši už prostě nejsou, co bývaly – placka akorát do dlaně spojená drátem s počítačem, vybavená místo nožiček kuličkou a (u Macintoshů) jedním až třemi tlačítky. Dnes už mají různá kolečka, páčky, přídavná tlačítka a ergonomický design. Právě designu bych přiložil větší váhu než dalším vymoženostem.
Myši už prostě nejsou, co bývaly – placka akorát do dlaně spojená drátem s počítačem, vybavená místo nožiček kuličkou a (u Macintoshů) jedním až třemi tlačítky. Dnes už mají různá kolečka, páčky, přídavná tlačítka a ergonomický design. Právě designu bych přiložil větší váhu než dalším vymoženostem.

Magic Roller
Genius NetScroll je název myšky s kolečkem, jehož pomocí se umí pohybovat v dokumentech podobně jako IntelliMouse od Microsoftu. Otázkou zůstává, co je v jeho dalších silách. Kromě již zmíněné podobnosti s nejrošířenější Microsoftí myší se jí podobá v zásadě i co do funkčnosti. V praxi to znamená rychlý pohyb po dokumentech a programech (Internet Explorer, Excel, Poznámkový blok atd.) pouhým otáčením kolečka. Kliknutím na kolečko v některých programech (Excel, Internet Explorer, Word aj.) získáte funkce nadstandardní: ve Wordu na pravítku získáte rolovací lištu, v Excelu s ní prohlédnete celý list během pár sekund – v závislosti na vzdálenosti kliku na kolečko od okraje listu, v Exploreru dostanete rolovací lištu přímo na ploše atd. NetScroll má ale i jiné funkce – speciální, k čemuž slouží Magic Roller. V dokumentu Word nebo na ploše a jinde získáte kolečko, které vám nabízí několik funkcí jako: spuštění systémových nástrojů, hlavní nabídky Start, výchozího internetového prohlížeče a nápovědy, či zavření aktuálního okna, nebo nastavení myši na rolovací lištu, z níž se dostanete pouze opětovným stisknutím magického kolečka. Prakticky totéž zvládá již poněkud starší, ale stále výborná IntelliMouse. Takže bych tedy u myši Magic Roller spíš než na funkce poukázal na cenu, za kterou tyto funkce dostanete.

Magic Surfer
Další model myši od společnosti Kye je Genius NewScroll. Myš je vybavená bočním tlačítkem a páčkou mezi hlavními tlačítky, výrobcem nazvanou „Magic Surfer“. Všechny tyto vlastnosti mají údajně odstranit až 30 % pohybů s myší. No, neměřili jsme to, takže se spíš podívejme, co tento mechanický hlodavec umí.

V komfortním ovládacím programu se dá nastavit několik věcí – je to chování Magic Surferu, který se může chovat jako IntelliMouse, tzn. pracuje výborně jen s rodinou programů Microsoft Office 97, nebo se chová stejně ve všech aplikacích, kde jsou posuvné lišty a dá se rolovat dokumentem. Boční tlačítko vyvolává malé menu, kde jsou nejpoužívanější funkce, jako minimalizace nebo zavření okna, spuštění prohlížeče apod. V kombinaci tlačítek a páčky se dá listovat mezi spuštěnými aplikacemi. Nastavit se dají nastavit takové drobnosti, jako je třeba automatické umístění kurzoru na přednastavené tlačítko dialogového okna. Nejdřív jsme si mysleli, že to bude obtěžovat, ale zvykli jsme si a jinde nám to chybí.

Každý má jinou dlaň a jiné zvyklosti, takže se těžko říká, která myš je nejlepší. Na NewScroll se nám líbí její tvar (je určena pro praváky) a také několik drobností, které se dají nastavit. Pro pohyb dokumentem máme radši kolečko (páčka vyžaduje mít prst trochu zvednutý a ovládání bříškem – to unavuje), ale to je věc zvyku.

myši s přídavnými funkcemi pro posuv dokumentů
Genius NetScroll, NewScroll
Zdroj: Elko Trading, s. r. o., Brno
Telefon: 05–43 21 49 12
Cena: 330 Kč bez DPH (NetScroll), 430 Kč bez DPH (NewScroll)
Záruka: 1 rok
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: E-komerce pro každého

Témata článku: Prohlížeče, Internet Explorer, Myši, Roller, Genius, Boční tlačítko, Magic, Dali, Trading, Surfař, Pravítka, Gen

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost