Myši budou mít počítadlo ujetých kilometrů

Apríl: Dva z největších světových výrobců optických myší, společnosti Logitech a Microsoft, se rozhodli pro zvláštní krok. Jejich optické myši budou do budoucna vybaveny čidlem, které bude počítat ujetou vzdálenost.

Takové počítadlo by samo o sobě mohlo být zajímavým doplňkem pracovní plochy počítače. Vcelku objektivně by se tak dala spočítat odvedená práce u běžných kancelářských profesí (musel by být ovšem vypnut Solitaire). Zmiňovaní výrobci chtějí ale tuto funkci použít ke zcela jiným účelům.

V dobách myší s pogumovanou kuličkou byli výrobci v daleko snazší situaci než jsou dnes. Myš měla svoji životnost, která při každodenním používání málokdy přesáhla 2 roky. Poté bylo nutné koupit myš novou. Výrobci tak měli zajištěn takřka trvalý příjem.

Situace se radikálně změnila s příchodem optických myší, kde pohyb není přenášen přes mechanické součásti, které se tak neopotřebovávají a myš může fungovat prakticky neomezeně dlouho. Výrobci si tento problém zprvu vůbec nepřipouštěli, ale stále klesající počty prodaných myší je donutily se tímto zabývat. Postupem času se ukázalo, že dali vzniknout výrobku, který je kvalitnější a trvanlivější, než by sami chtěli.

Z tohoto důvodu bude v nových verzích myší implementována funkce počítání ujeté vzdálenosti, která po překročení určité hranice způsobí, že myš přestane trvale fungovat. Ve spojení s ovládacím softwarem v počítači se o tom dozví i uživatel a bude vyzván ke koupi nového modelu myši. Zatím není zcela zřejmé, jak vysoko bude tato „hranice použitelnosti“ nastavena“. Je dokonce vysoce pravděpodobné, že v obchodech se objeví několik verzí stejné myši, které se budou lišit podle limitu na ujetou vzdálenost.

Podle vyjádření zástupců zmiňovaných společností, by ale myš i s touto novou funkcí měla při běžném využívání (což je podle neověřených informací jedna hodina denně) vydržet minimálně rok a půl.

Diskuze (28) Další článek: Portál veřejné správy zná čtvrtina Čechů

Témata článku: Microsoft, Myši, Kilo, Sami, Počítadlo, Běžné využívání, Kilometr, Odvedená práce, Mys, Profese, Ujetý kilometr, Solitaire


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači