Už bylo na čase vyvinout nějakou pořádnou myš, která bude reagovat tak, jak si přejete. Rozebereme si tuto myš a podíváme se, jestli se jí to povedlo.
Již několik let se mnoho společností snaží vyvinout dokonalé herní zařízení, pomocí něhož bychom mohli ovládat hru, jak chceme a ne, jak si přeje ono zařízení. Několik jich tu už bylo. Některá byla úspěšná, některá méně, ale valná většina stejně skončila na věky odpojením od game-portu počítače. Zařízení, o kterém bude řeč dnes, je však světlá výjimka, která je pro hry, hlavně 3D akce, přímo stvořená. Pamatuji nadšení všech hráčů, když se na trh dostala myš Razer Boomslang, jako konkurent Intellimouse od Microsoftu, která představovala mezi hráči něco jako mezi lidmi ovladač od televize. To, co mám teď před sebou, je myš Rotokiller RTR-720, se kterou se dostaneme do dob, kdy vládla myš s kuličkou, a možná zase začne vládnout.
Než přejdu k jejím unikátním vlastnostem, je třeba si uvědomit, co dělá myš myší. Máme sensitivitu 968DPI, to je méně než Razer Boomsland, ale více než běžná myš, která má sensitivitu kolem 400-450 DPI. Podporuje USB 1.1, přes které dosahuje frekvence 100Hz, to je opět méně než u Razer Boomslang, který pracuje na 125Hz. Jak je vidět, tyto oblasti zůstanou nepřekonané, ale ovlivňuje kvalitu myši pouze její sensitivita a rozlišení? Neovlivňuje, a Rotokiller je přímo ideální příklad a stejně strčí všechny ostatní myši do kapsy, protože kraluje ve 3 velmi důležitých oblastech: cena, ovládání a celková stavba myši. Cena, za kterou se Rotokiller začíná prodávat, je pod 2 000 Kč a to je oproti jiným herním myším vcelku slušné.
Jedna věc, která uživatele na Boomslangu trápila, byla její křehkost a celková nepevnost. To je ale u myši Rotokiller zcela opačný případ. Tlačítka jsou z gumového, velmi utěsněného materiálu a rozhodně se vám nestane, že by se do myši dostala nějaká nečistota, která tam nepatří. Konstrukce u kuličky zaručující pohyb je kompletně z nerez oceli a drží ji polykarbonátové ložisko, což zaručuje bezproblémový pohyb a zamezuje znečištění myši zezdola.

Velká výhoda myší s optikou je, že se nemusí čistit. Tato myš má sice kuličku, nikoliv optiku, ale stačí vzít kousek hadříku, párkrát přetřít a jste hotovi… ještě když navíc používáte podložku, na kterou se moc nechytá prach. Čištění myši ještě nikdy nebylo tak jednoduché. Dokonce i vidíte, když je myš špinavá, protože je vše průhledné, součástky mají odlišné barvy, a tak si všimnete každičkých detailů. Navíc za dva týdny, co jsem měl myš půjčenou, se myš vůbec neznečistila.
Tlačítka jsou zde provedena přímo úžasně. Na vrchu jsou čtyři, vypadají jako membrány a máte k nim jednoduchý přistup všemi prsty. Další dvě sídlí pod držákem., které vlastně držíte pořád, pouze jsou méně citlivá, a tak stačí jen trochu přitlačit prst a tlačítko se aktivuje; po jakém tlaku, to už je na vás, protože vše se dá nastavit.
Kabel od myši trochu brzdí pohyb ve hrách, ať chceme nebo ne, a proto se řada hráčů uchyluje k bezdrátovému řešení. Ačkoliv nejde Rotokiller tak daleko, jeho kabely jsou pevné a umístěné tak, aby překážely co nejméně. Když ještě připočteme, že s touto myší se budete pohybovat po mnohem menším prostoru než s ostatními, nemusí nás už otravný kabel tolik užírat.
Příchod této myši byl očekáván hlavně díky faktu, že to bude myš, kterou budete ovládat nikoliv rukou, jako to bylo doposud, ale pouze prsty. Výrobci kladli důraz na to, aby myš dělala přesně to, co vy chcete, protože je logické, že mnohem více přesných pohybů uděláte, když budete pohybovat pouze prsty, než celou rukou. Je to tedy malá myš, která se pohybuje jen po malé ploše pouze za dopomoci vašich prstů. Dokonce tento způsob pohybu unavuje i moje prsty mnohem méně než klasická myš.
Není rozdíl v tom, jakou myš používáte, vždy po určitém čase hraní se dostanete do nějaké nepříjemné polohy a máte problémy dostat se do vystředěné plochy, kde si přejete myš mít, nejčastěji tedy vaší podložky. Zvednutí myši a následné položení tam, kde ji chcete mít, nebo pouze její posunutí bez ohledu na to, kam se posunete, může někdy vyvolat zmatek. U této myši ovšem existuje funkce, které se říká „The Clutch“; funkce umožňuje, že když zmáčknete tlačítko, na kterém obvykle bývá nastavena, pohyb myši se paralyzuje a vy si ji můžete posunout, kam chcete, aniž byste si rozhodili kurzor, dokud tlačítko nepustíte.
Tlačítek má tato myš 6, jak jste se mohli dočíst, to ovšem neznamená, že u nich zůstaneme. Dodávaný software nám umožňuje navolit si takovýchto tlačítek až 16 (!), přitom princip je v tom, že si nastavíte příkaz pro kombinaci 2 až 3 tlačítek, a pak máte při ruce opravdu cokoliv.
Bohužel myš má ještě nedostatek v ovladačích – nefungují pod Windows 2000 ani Windows XP a pod těmito systémy vás připraví hned o 3 tlačítka, takže zatím jen Windows 98 a ME.
Abych myš nějak celkově zhodnotil: celkově na mne udělala velmi kladný dojem a věřím, že si najde své místo nejen mezi detailisty, ale hlavně mezi všemi hráči, kteří jsou ochotni do myši investovat trochu více peněz.