Myš, která skutečně ožívá: má tento módní výstřelek šanci?

Logitech připravuje myš, která bude reagovat na různé plošky pod kurzorem svým vlastním pohonem.
V slavném románu Konec civilizace (A. Huxley) autor nabízí pocitové kino: podle toho, co se děje na plátně, budou obsluhovány i vaše další dva smysly, čich a hmat. O „čichání přes počítač“ se už na Živě psalo, vážně i z legrace, a nyní chce přijít výrobce myší Logitech s „hmatovou“ myší.

Logitech je největší výrobce myší na světě, ale v posledních letech byly inovace – překvapivě – spíše na straně Microsoftu, s ergonomicky tvarovanou myší, se středním kolečkem, a s myší s infrasignálem (tj. bez koleček). Logitech ale připravuje mocný protiúder: myš, která má vlastní motorek, a která je tedy schopná provádět vlastní pohyby. Smysl samozřejmě není v tom, aby se myš například při nevhodném zacházení sebrala a utekla, ale spíše aby jemnými reakcemi ve vaší ruce lépe sugerovala podložku, po které klouže kurzor: sklo, dřevo, beton, koberec, odpor při překonávání překážky atd.

Myš se má jmenovat (zdá se nám, že trošku kostrbatě) iFeel MouseMan a na trhu má být na podzim. Představitelé firmy hovoří o revoluci v myším průmyslu, ale ještě není vyhráno: výrobek musí přijmout zákazníci (myš taky navíc nebude moc levná) a navíc také tvůrci internetových stránek, případně i her ovládaných myší. Nastává známý problém slepice a vejce: co má vzniknout dříve, myš reagující na nové tagy v HTML kódu (typu „drsný povrch“, „sklo“, „výstupek“, „propadlina“ atd.), nebo tyto tagy a následně myš? Už to ukazuje, že myš s motorkem nebude ožívat jenom tak snadno.

Logitech už před nedávnem uvedl myš využívající force feedbacku (známá vlastnost moderních joysticků), ale nebyla ani kvalitní, ani moc úspěšná. Motorická myš má stát v základní verzi okolo 40 dolarů (1600 Kč), luxusnější verze pak 60 dolarů (2400 Kč). Spíše by se dal čekat úspěch u fanoušků a hráčů, u vývojářů pak např. reakce u online her psaných ve Flashi apod. Technologie, kterou Logitech použije, pochází od technologicky skvělé firmy Immersion, známé v oblasti virtuální reality.

Úspěch či neúspěch myši je velká neznámá. Vzpomeňme například na virtuální realitu samotnou: před nějakými pěti lety byla označována za budoucnost computingu – předpovídalo se, že v roce 2000 bude každý u počítače mít taktilní rukavice, že zaniknou klávesnice, že vše bude trojrozměrné, že lidé budou nosit speciální brýle pro 3D vidění, že vzniknou vícemonitorové sestavy atd. atd. Nic z toho se nesplnilo – VR zůstává výsadou velmi specializovaných apliací a nedostává se z nich do běžného světa. Místo toho naopak zvítězil trend zjednodušování, dobře vystižený už Internetem samotným: „proč klikat dvakrát, když stačí jednou“, nebo „proč mít dvacet programů, když stačí jeden – internetový prohlížeč?“.

Ale rozhodně si dovedu představit, že by to s oživlou myší mohla být docela zábava.

Diskuze (3) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Sestavy, Myši, Feedback, Sklo, Skvělá budoucnost, Virtuální realita hry, Reakce, Speciální sestava, Konec civilizace, Virtuální klávesnice, Joystick, Virtuální 3D brýle, Mód, Slavný počítač, Speciální joystick, Šance, Skvělá klávesnice


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku