Myš, která skutečně ožívá: má tento módní výstřelek šanci?

Logitech připravuje myš, která bude reagovat na různé plošky pod kurzorem svým vlastním pohonem.
V slavném románu Konec civilizace (A. Huxley) autor nabízí pocitové kino: podle toho, co se děje na plátně, budou obsluhovány i vaše další dva smysly, čich a hmat. O „čichání přes počítač“ se už na Živě psalo, vážně i z legrace, a nyní chce přijít výrobce myší Logitech s „hmatovou“ myší.

Logitech je největší výrobce myší na světě, ale v posledních letech byly inovace – překvapivě – spíše na straně Microsoftu, s ergonomicky tvarovanou myší, se středním kolečkem, a s myší s infrasignálem (tj. bez koleček). Logitech ale připravuje mocný protiúder: myš, která má vlastní motorek, a která je tedy schopná provádět vlastní pohyby. Smysl samozřejmě není v tom, aby se myš například při nevhodném zacházení sebrala a utekla, ale spíše aby jemnými reakcemi ve vaší ruce lépe sugerovala podložku, po které klouže kurzor: sklo, dřevo, beton, koberec, odpor při překonávání překážky atd.

Myš se má jmenovat (zdá se nám, že trošku kostrbatě) iFeel MouseMan a na trhu má být na podzim. Představitelé firmy hovoří o revoluci v myším průmyslu, ale ještě není vyhráno: výrobek musí přijmout zákazníci (myš taky navíc nebude moc levná) a navíc také tvůrci internetových stránek, případně i her ovládaných myší. Nastává známý problém slepice a vejce: co má vzniknout dříve, myš reagující na nové tagy v HTML kódu (typu „drsný povrch“, „sklo“, „výstupek“, „propadlina“ atd.), nebo tyto tagy a následně myš? Už to ukazuje, že myš s motorkem nebude ožívat jenom tak snadno.

Logitech už před nedávnem uvedl myš využívající force feedbacku (známá vlastnost moderních joysticků), ale nebyla ani kvalitní, ani moc úspěšná. Motorická myš má stát v základní verzi okolo 40 dolarů (1600 Kč), luxusnější verze pak 60 dolarů (2400 Kč). Spíše by se dal čekat úspěch u fanoušků a hráčů, u vývojářů pak např. reakce u online her psaných ve Flashi apod. Technologie, kterou Logitech použije, pochází od technologicky skvělé firmy Immersion, známé v oblasti virtuální reality.

Úspěch či neúspěch myši je velká neznámá. Vzpomeňme například na virtuální realitu samotnou: před nějakými pěti lety byla označována za budoucnost computingu – předpovídalo se, že v roce 2000 bude každý u počítače mít taktilní rukavice, že zaniknou klávesnice, že vše bude trojrozměrné, že lidé budou nosit speciální brýle pro 3D vidění, že vzniknou vícemonitorové sestavy atd. atd. Nic z toho se nesplnilo – VR zůstává výsadou velmi specializovaných apliací a nedostává se z nich do běžného světa. Místo toho naopak zvítězil trend zjednodušování, dobře vystižený už Internetem samotným: „proč klikat dvakrát, když stačí jednou“, nebo „proč mít dvacet programů, když stačí jeden – internetový prohlížeč?“.

Ale rozhodně si dovedu představit, že by to s oživlou myší mohla být docela zábava.

Diskuze (3) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Myši, Sestavy, Joystick, Šance, Virtuální realita hry, Reakce, Mód, Konec civilizace, Skvělá budoucnost, Feedback, Speciální joystick, Slavný počítač, Virtuální klávesnice, Speciální sestava, Sklo, Virtuální 3D brýle, Skvělá klávesnice


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí