Myflash, nerozbitná klíčenka s pamětí – je pro vás?

Existuje mnoho USB klíčenek s pamětí Flash. Pojďme si představit jednu z nich, která aspiruje na titul: určené do těžkých podmínek a vybavené bezpečnostními funkcemi. Má smysl si ji pořizovat? A co nabízí?

Související odkazy

Slovník
FAT
Linux
Mass Storage
ovladač

PCI
sběrnice
token
USB
utilita

Na trhu najdeme nepřeberné množství externích jednotek flash paměti, podle typického umístění na kroužku s klíči se jim říká klíčenky. Existují v pestré varietě různých provedení, mívají různé možnosti a také různou odolnost. Jsou určeny různým uživatelům. Některé fungují jako přihlašovací tokeny a mohou být vybaveny kryptoprocesory, další pak mají dokonce snímače otisků prstů, mnohé integrují více funkcí dohromady.

Jaké jsou ale zkušenosti s “obyčejnou” datovou klíčenkou – moderní náhražkou diskety? Jaké jsou přednosti jednoho takového zařízení a na co je třeba dávat si pozor? Vyzkoušeli jsme pro vás jednu z méně známých klíčenek.

Obyčejně neobyčejná

A-Data MyFlash RB-1 je flashdisk pro sběrnici USB 2.0 o kapacitě od 32 do 512 megabajtů. Na rozdíl od mnoha podobných produktů je konstruován s důrazem na fyzickou odolnost. Především podstatná je odolnost proti prachu, nárazu a vodě, takže se hodí i pro použití tam, kde by jiné klíčenky podobného typu a kapacity mohly selhávat z důvodu nehostinnosti prostředí.

Mezi další “bonusové” funkce patří schopnost uzamknout část prostoru paměťového média na heslo a dále jej rozdělit až na dvě samostatné partice. To vše pořídíte v provedení s kapacitou 128 MB (dostupných 125) za typicky necelých šest set korun českých v běžném kamenném obchodě. Vyplatí se?

Klepněte pro větší obrázek

Co dostaneme a jak to vypadá?

Balení, klasická placka zatavené umělé hmoty, obsahuje kromě tvrdého papíru s názvem a popisem zařízení samotnou jednotku, řetízek pro upevnění na svazek klíčů, krátký anglický manuál a instalační mini CD (průměr 8 cm). Na něm najdeme potřebné ovladače pro starší operační systémy a dále dva nástroje pro práci se samotnou klíčenkou. Ty běžně nepoužijete, ale v některých případech se mohou hodit. Další, vítanou součástí balení je prodlužovací kablík USB konektoru – ne sice příliš dlouhý, ale pokud není v PC dostupný přední konektor (nebo i v jiném případě, o němž ještě bude řeč) velice se hodí.

Samotná klíčenka působí opravdu robustním dojmem. Její design získal podle výrobce několik ocenění. Na jejím těle není žádná ostrá hrana, konektor USB 2.0 je pod nasouvací gumovou krytkou, která v nasazeném stavu těsně doléhá k hlavnímu tělu zařízení, a znemožňuje tak průnik vody. Klíčenky by měly existovat v několika barevných variantách, ale v našich obchodech jsme se bohužel zatím setkali jen se zelenou.

Na zadním konci jednotky je otvor pro dodávaný řetízek a jakési okénko z průsvitné gumy, na kterém je vyznačena kapacita klíčenky. Pod okénkem se nachází modrá dioda, která blikáním signalizuje čtení nebo zápis. Na těle je dále nápis “Jogr”, který jsme nepochopili.

Klepněte pro větší obrázek

Mechanická výdrž

Klíčenka nejen že vypadá trvanlivě, ona také trvanlivá je. Bez problému s nasazenou krytkou přežila nechtěný pád do plného umyvadla, dvakrát bychom to ale nezkoušeli. Také běžný pád klíčů na tvrdou podložku, stejně jako například přisednutí, pro ni nejsou žádným problémem. Vrstva gumy je dostatečná a zátěž, které by musela být vystavena, aby došlo k poškození vnitřního vybavení, odhadujeme na několik desítek kilogramů. Odolnost pochopitelně klesá v případě, že sundáte gumovou čepičku z konektoru, nebo když dojde k poškození povrchu třeba ostrým předmětem. Nicméně izolace proti prachu a dalším běžným vlivům je naprosto dokonalá.

Totéž bohužel nemůžeme říct o dodávaném řetízku. Ideou designéra pravděpodobně bylo, aby krátký řetízek podobný tomu, co drží zátku od umyvadla, fungoval jako mezičlen mezi diskem a svazkem klíčů nebo šňůrkou na krk. Jeho praktické použití je nulové, protože při náhodném silnějším zatáhnutí, nebo pokud je na něj vyvinuta prudká síla, se má tendenci utrhávat. Kvůli zaobleným tvarům disku a jeho gumovému provedení bychom pak, zejména v případě měkčí podložky, nemuseli slyšet, jak dopadne na zem, a tak hrozí jeho ztráta.

Klepněte pro větší obrázek

Používání

Flashdisk je určen pro sběrnici USB 2.0, funguje ale i při připojení na starší port 1.1. Klíčenka je poměrně široká, o dost více než samotný konektor. To znamená, že se nemusí vejít do prostoru pro zařízení zejména v případě, kdy okolní porty jsou již obsazeny. Tento problém jsme zaznamenali u standardního USB 2.0 řadiče na PCI kartě, ale i u portů vyvedených z ATX základní desky. V takovém případě se hodí dodávaný prodlužovací kabel.

V modernějších operačních systémech, jako jsou Windows 98SE a vyšší, tedy podporujících USB Mass Storage Class, je flashdisk rozpoznán a instalován automaticky bez potřeby zavádět jakékoliv ovladače z dodávaného mini CD. Totéž platí v případě Linuxu s jádrem 2.4 a vyšším (zkoušeli jsme Novell Linux v aktuální verzi a vše fungovalo bez problémů). Klíčenka se ve Windows mapuje jako další zařízení typu vyměnitelný disk a dá se s ní běžně pracovat, pokud ovšem nemáte zapnutou zabezpečenou oblast.

Klepněte pro větší obrázek

Software a speciální funkce

Ke klíčence jsou dodávány dvě utility pro systémy Windows. První z nich slouží k jejímu formátování a dělení na partice. Při naformátování (na systém FAT) také můžete vybrat aktivaci hesla. Ta probíhá tak, že je vytvořena skrytá partice, podle zvolené velikosti, a na zbývající viditelnou se poté zkopíruje druhá utilita, sloužící jako zámek. Po vložení zamknutého disku a jejím spuštění můžete zadat heslo a následně je vám zpřístupněna maskovaná část.

Data ale pravděpodobně nejsou šifrována, a tak tomuto řešení nemůžeme říkat bezpečnostní a můžeme je používat jen jako méně spolehlivou ochranu před zneužitím. Obě utility jsou bezproblémové až na to, že program pro odemykání a zamykání musí zůstat po celou dobu práce se skrytou částí paměťového média rezidentní v paměti počítače (schovává se jako ikona do oznamovací oblasti Windows). Proces nastavování hesla i formátování probíhá bez potíží, respektive jsme se s žádným problémem nesetkali.

Výkon a závěr

Pokud jde o výkon klíčenky, ten se diametrálně liší v závislosti na tom, zda zapisujeme nebo zda data čteme. Načtení zkušebního adresáře s 66 jpg soubory o celkové velikosti 54 MB z klíčenky do počítače trvalo 11 s, jeho zápis na flashdisk ale 1:20 min. Rychlost přenosu se ale podle všeho liší i na míře zaplnění paměti a v případě zápisu na místě, kam se zapisuje. Zaznamenali jsme rozdíl až patnáct sekund, což není zanedbatelné. Klíčenka je však určena především pro zálohování a přenášení dat, takže by rychlost nemusela hrát hlavní roli, jako spíše ona už uvedená odolnost.

A – Data MyFlash RB-1 je vynikající disk v tom, jak je konstruován na odolnost vůči okolnímu prostředí. Tato konstrukce ovšem přináší problémy (nadměrná velikost), které podobná zařízení, i od stejného výrobce, nemají. Dodávaný prodlužovací kablík by mohl být delší, přídavný řetízek na klíče je nepoužitelný. Nepříjemnosti by mohly nastat také tehdy, kdyby došlo k poškození gumové “čepičky”, krytky USB konektoru.

Formátovací nástroj je pozitivním plusem, možnost uzamčení části paměti na heslo je zajímavou funkcí dávající klíčence dodatečnou hodnotu. Osazené paměťové moduly NAND od Toshiby a Samsungu by měly prokazovat výdrž i při delším používání, a celek tak lze více než doporučit. Daleko spíše jak mnoho jiných, výrazně zranitelnějších výrobků.

Diskuze (60) Další článek: Opera 8 vyjde koncem února

Témata článku: Podobná velikost, Dodatečné vybavení, Klíč, Gumy, Robustní tělo, Mini USB, Nechtěná data, Známý klíč, Ostrá hrana, Formátovací nástroj, Nero, Klíčenka, Řetízek, Ostrý předmět, Zelená dioda, Blikání, Token, Paměťová sběrnice, Mass


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 162

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk