Blockchain | Tim Berners-Lee

Můžete vlastnit kus historie. Tim Berners-Lee draží původní zdrojový kód WWW

V rámci pokračující mánie kolem NFT, speciální formy tokenů na blockchainu, jde do dražby i něco, co je doslova historickým artiklem. Jak uvádí televize BBC, zakladatel world wide webu Tim Berners-Lee se rozhodl vydražit původní zdrojový kód, který se stal základem pro www. Ze strany Bernerse-Leeho je to překvapivý rok.

Dražba se bude konat v aukčním domě Sotheby’s a bude zahrnovat zhruba 10 tisíc řádků kódu, včetně HTML, HTTP a URI. Také bude přiložena vizualizace kódu, plakát vytvořený v Pythonu a dopis od samotného Bernerse-Leeho, ve kterém popisuje, proč byl tento kus technologie důležitý.

Příhozy odstartují 23. června a začnou na 1000 dolarech (21 tisíc korun), skončí pak 30. června. Vzhledem k tomu, že jde doslova o původní formu www, lze očekávat, že finální částka bude výrazně vyšší. Všechny peníze budou putovat na charity, které Berners-Lee a jeho manželka podporují.

Na jednu stranu je to ušlechtilá snaha vzhledem k očekávanému výnosu prostředků, ale na druhou stranu Berners-Lee odjakživa odmítal patentování svého výtvoru a dlouhodobě bojuje za větší otevřenost internetu. S NFT se ovšem někdo vlastníkem kódu, přestože je to jeho historická verze, která je veřejnou doménou už dlouhá desetiletí, stane.

Také se stále častěji diskutuje, jestli by NFT v současné formě vůbec měly existovat, jelikož blockchain je výpočetně velmi náročný a tudíž i energeticky. Aukční dům Sotheby’s na tuto kritiku zareagoval tak, že slíbil, že vzniklou uhlíkovou stopu zaplatí a zároveň popsal, že tyto tokeny jsou dle jeho názoru nejvhodnější způsob, jak se stát vlastníkem digitálního díla.

Diskuze (38) Další článek: Procesorový chladič Noctua NH-P1 se obejde bez větráku*. Má přes kilo živé váhy

Témata článku: Internet, Historie, Kód, Python, World Wide Web, Blockchain, IT Osobnosti, Tim Berners-Lee, WWW, NFT, Sotheby's, BBC, Kus, HTML, Zdrojový kódNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

Ve fotografii může být světla nejen nedostatek, ale v mnoha situacích také přebytek. V příliš světelných podmínkách, kde už ani clona nestačí, je jediným řešením použití neutrálního šedého filtru.

Tomáš Vrabec
Technika
Baldur’s Gate 3 si možná zahrajeme koncem roku, tvůrci ale nic neslibují

Baldur’s Gate 3 si možná zahrajeme koncem roku, tvůrci ale nic neslibují

Hra vyžaduje fůru práce a vývojáři chtějí přinést hráčům hotový a vypiplaný zážitek.

Michal Maliarov
Baldur's Gate 3RPG