Může počítač nahradit video?

Lze nahradit počítačem běžné stolní video tak, aby se filmy rovnou ukládaly do DivXu 5.0 s MP3 zvukem? Jaké vybavení na to budete potřebovat a jaká nastavení zvolit? Podívejte se, jak na to šel jeden náš čtenář.
Experimenty s videem na počítači začaly celkem klasicky přes výpočet DVD filmů. To je celkem zvládnuté řešení, které má relativně skvělé výsledky. Toto řešení jsem ale opustil, protože neustálé sledování titulků mi znemožňuje sledovat vlastní film a výpočty videa ve velkém rozlišení jsou skutečně velmi dlouhé. Také je poměrně nízká nabídka běžných českých filmů a pohádek, které chci ani ne tak pro sebe jako pro své děti. Pořídil jsem si tedy velmi levnou TV kartu TV Vision. Ta umožní poměrně slušné zachytávání videa v rozlišení 384 × 288, výpočet filmů je výrazně rychlejší, i když pochopitelně za cenu snížené, ale dostatečné kvality. Pak už vyvstal pouze jeden problém – dosluhující video muselo jít na opravu, a tak jsem chtěl zjistit, zda ho mohu nahradit. Samozřejmě že v plné kvalitě TV karty ano, ale když by bylo potřeba ponechat si nahrávku třeba až na víkend, na disk se mi jich mnoho nevejde. Nelze tedy film spočítat do DivX a MP3 hned při záznamu? Jak to dopadlo, se dočtete dál.

Použitá výbava

Hardware:
 • procesor Athlon XP 2000+. Na Celeronu 850 MHz přímé nahrávání nebylo možné z důvodu velké ztráty obrázků. Odhaduji potřebný procesor tak 1 GHz a výše.
 • 2 x HDD 80 GB RAID mám spíše pro standardní (offline) postup a připravený pro lepší zachytávací kartu. Měl by stačit i disk s běžným řadičem.
 • Systém Windows XP, ale mělo by to fungovat ve všech.
 • Grafická karta Tornado GeForce2 MX 400, 32MB, TV OUT – nemělo by záviset na typu
 • TV karta TV Vision PV951 – max. formát zachytávání 384 x 288 – nemělo by záviset na typu
 • zvuková karta SB Live 5.1 – nemělo by záviset na typu.
Software:
 • VirtualDub – nastaveno zachytávání videa

  Kodeky:

 • HuffYUV pro zachytávání v plné kvalitě 384 x 288 (cca 10 GB/hodinu)
 • PCM zvuk pro zachytávání v plné kvalitě
 • DivX 5.0 pro zachytávání v přímém režimu a pro výpočet z plné kvality
 • Lame MP3 Encoder ACM Codec pro přímé zachytávání zvuku a pro výpočet z plné kvality
Zapojení:
 • na video cinch TV karty zapojen video výstup televize nebo satelitu
 • na jack zvukové karty audio výstup televize nebo satelitu

Standardní postup

Video v tomto režimu zachytáváme v nekomprimovaném nebo málo komprimovaném formátu. K tomu použijeme HuffYUV kodek a PCM zvuk mono nebo stereo podle potřeby (stereo používám při zachytávání hudebních klipů ze satelitu). Klávesou F6 se nastartuje ve VirtualDubu zachytávání a podle hardwarových možností můžeme zachytávat až 8 hodin plného videa 384 x 288 na 80GB disk. Po ukončení zachytávání soubor otevřeme programem VirtualDub, vystříháme reklamy a dáme přepočítat na 2-pass. První průchod je bez zvuku a DivX kalkulačkou spočítáme potřebnou rychlost pro druhý průchod, který je již se zvukem. Na video použijeme kodek DivX 5.0 a na audio pak kodek MP3 v mono nebo stereo kvalitě podle nahrávky. Standardně používám 48 kb/s mono a 128 – 160 kb/s pro stereo (písničky). Výpočet takového videa je nejméně dvakrát delší než samotná délka videa a tedy pro film 1,5 – 2 hodiny musíme počítat s výpočtem 4 – 6 hodin, u slabších strojů i déle.

A právě délka výpočtu a velké nároky na velikost disku jsou velkou brzdou používání počítače jako videa při zachytávání v plné kvalitě. Pokud vám vyjdou dva filmy, které chcete nahrát v jeden den, nemusí vám stačit ani 40GB disk, protože do začátku druhého filmu nestihnete první film přepočítat a druhý se na disk už nevejde.

Přímé nahrání do DivX

Vyzkoušel jsem tedy pro zachytávání videa pustit přímo kodek DivX 5.0. To je velmi jednoduché. Místo kodeku HuffYUV vyberete kodek DivX 5.0. Také jsem poměrně rychle zjistil, že jediný režim, který je použitelný, je 1-pass quality based, který umí měnit on-line tok dat a poměrně dobře video zachytí. Horší už bylo získat a nastavit zvukový kodek MP3. Originál kodeku, který není free, se mi nepodařilo dostat do nabídky VirtualDubu, a tak jsem dost dlouho pátral, než se mi podařilo najít vhodnou verzi free kodeku LAME, který se mi v nabídce ukázal. Ale ani pak ještě nebylo vyhráno. VirtualDub trvale nechtěl otevírat vstupní zařízení wave a jen náhodou jsem zjistil, že z velkého množství rychlostí a frekvencí fungují jen některé.

A výsledek mne mile překvapil. Podařilo se mi vše nastavit tak, že jsem zachytával mono zvuk rychlostí 6 KB/s a video do 100 KB/s. Celkem snadno se dostanete pod 6 MB za minutu celého videa a zejména u různých seriálů, pohádek a neakčních filmů jsem dostal velmi dobrý výsledek, i když se objevovaly toky dat kolem 40 KB/s a komprese byla až 160:1. Přitom ztráta obrázků (frame droped) je menší než 0,5 % a není ve výsledku postřehnutelná. Tady ale musím upozornit, že výsledek je dobrý jen pro spuštění na televizi. V žádném případě se kvalita nedá srovnávat s přepočtem z DVD. Nicméně na televizi se jeví kvalita asi jako LP VHS kazety.

Kodeky a jejich nastavení

DivX5.0

U DivX nastavíme mód 1-pass quality-bassed a Quantizer si postupně zkoušejte někde mezi hodnotami 92 – 86 %. Pozor: toto nastavení je velice citlivé a změna o 1 % je dost značná. Optimální se mi jeví 90 %. Tento mód kodeku reaguje také velmi citlivě na rychlost scény, při které je zapnut. Je-li scéna akční, může naběhnout tok až 130 KB/s a komprese jen 40:1, a při tomtéž nastavení a statické scéně kodek naběhne na tok i jen 40 KB/s a s kompresí 160:1. Nelze tedy ani přesně určit, jak dlouhý film bude, a lze to odhadnout až podle zkušeností. Kodek v průběhu filmu sám podle rychlosti scén mění své nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Lame MP3

Zde je potřeba si stáhnout verzi Lame MP3 a Quantizer navolit třeba až 97 %. Dvě hodiny záznamu se pak na CD sice nevejdou, ale zabírají třeba jen 1 GB a nic vás nenutí je ihned mazat. Přímé nahrávání také umožňuje používání videa i pro majitele počítačů s menším diskem než 40 GB. Pokud máte alespoň 1GHz procesor, můžete experimentovat.

Klepněte pro větší obrázek

Je však potřeba dořešit ještě další věci. Zatím jsem nenašel zachytávací program, který by třeba dovedl probudit počítač a automaticky začal v daném čase nahrávat a případně zase po ukončení počítač uspal. Používáme takto video tedy v případě, že film začíná pozdě a konec zachytávání se musí ve VirtualDubu spočítat. Možná takové funkce umožňují některé lepší TV karty. Také jsem zatím nenašel žádný jiný program na zachytávání než VirtualDub, který by vůbec umožnil výběr kodeku a komprese pro zvuk. Většinou nabízí pevné hodnoty PCM kodeku a ten se na přímý záznam nehodí.

Diskuze (96) Další článek: Bezpečnostní chyba přehrávače Flash

Témata článku: Hardware, Video, Zvuková kvalita, Film, Vhodný klip, Kvalita, Stereo, Vid, Tornado, Filmy, Audio pohádky, TV Live, Cinch, Přímé nahrání, Live TV, Akční film, První satelit


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní