Může notebook vybuchnout? Může!

oživeno Skutečný příběh: „Notebook položený na stole hořel půlmetrovým oranžovým plamenem, z pravé strany se ozývalo hnusné praskání a prskání odletujících kousků plastu…“. Koukněte se i na zajímavé fotky. Doplnili jsme další notebook, který naopak silný požár přežil.
Václav Budín: Uživatelů notebooků neustále přibývá a ti své pomocníky používají na nejrůznějších místech a v rozmanitých situacích. Nikomu nepřeji nic zlého a nechci malovat čerta na zeď, ale považuji téměř za svou povinnost seznámit uživatele stávající i potenciální s následující historkou. Ve firmě, kromě jiných modelů používáme i několik kusů notebooků Twinhead XL266TK, které i přes své relativní stáří a časté používání v terénu uspokojivě plní své poslání. Občas se samozřejmě vyskytnou nějaké problémy, ale žádný dosud neskončil tak, jako ten z pátku 22.srpna letošního roku.

Měl jsem přeinstalovat výše uvedený model notebooku pro pracovníka na externím pracovišti, tedy pracujícího mimo firmu. Jako už mnohokrát před tím, připravil jsem si vše potřebné a s notebookem zapojeným přes síťový adapter jsem se pustil do instalace. Vše probíhalo naprosto normálně a nic ani v nejmenším nenasvědčovalo blížící se pohromě.

Při jednom z restartů (Windows NT 4.0CZ) jsem si odešel do vedlejší místnůstky vymýt hrnek od kávy. Při návratu (po třech minutách) jsem přede dveřmi zaslechl nějaké lupnutí a v příštím okamžiku jsem málem zcepeněl. Notebook položený na stole v „zahořovací zóně“ (prostor určený pro instalace a zahořování PC sestav), hořel půlmetrovým oranžovým plamenem, z pravé strany se ozývalo hnusné praskání a prskání odletujících kousků plastu. Z přístroje se valil hustý, šedý kouř. Po prvním šoku jsem zezadu vytrhl napájecí šňůru a pomocí prachovky notebook svrhl ze stolu, neboť v bezprostřední blízkosti stály dva počítače a LCD displej. Po dopadu na podlahu dílo zkázy pokračovalo, v roztrženém bloku akumulátoru začaly vybuchovat jednotlivé články, občas některý vyletěl jak silvestrovská petarda a šířil dílo zkázy na kabeláži a křesle v nejbližším okolí. Překvapila mně rychlost a razance celé události, vše proběhlo v několika sekundách a postupně explodující blok akumulátorů nedal nejmenší šanci na záchranu notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když se rozptýlil štiplavý kouř a má nervová soustava opět začala fungovat, začal jsem sčítat škody. Notebook samozřejmě na odpis, dřevěný stůl bude vyžadovat docela důkladnou opravu vrchní desky, síťový kabel UTP má na několika místech spálenou izolaci až na vodiče, trackball očouzený a pokrytý kráterky po dopadu žhavých kousků plastu, spálené CD, očouzené počítače v okolí a samozřejmě moje nervy a vědomí, že když se to stalo jednou, může se to určitě přihodit i jindy.

Rozborem pravděpodobných příčin jsem došel ke zjištění, že onen notebook již v loni vykazoval problémy s akumulátorem, tento byl odeslán k jedné nejmenované firmě na repasi. Poté, co se vrátil (cena cca 4000Kč), jsme jej pro špatnou funkci (nedobíjel) poslali i s notebookem zpět, načež se vrátil notebook i nově repasovaný akumulátor a náš uživatel přístroj ke spokojenosti své i firmy používal ještě řadu měsíců.

Zajímavé bylo také to, že nepředcházelo žádné „varování“, např. nenormálně zvýšená teplota v pravé části klávesnice (nad baterií), ani cokoli jiného, prostě běžná standardní reinstalace používaného notebooku.

Až přišel pátek 22.8.2003...


Jako reakce k tomuto článku jsme dostali od Petra Berouska snímky notebooku, který naopak přežil silný požár v automobilu. Jk vidíte, i přes značné vnější poškození dokázal nastartovat a dostat se k souborům:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (52) Další článek: Vydán Kerio Winroute Firewall 5.1.0

Témata článku: Notebooky, Windows, Repasované notebooky, Trackball, Potenciální škoda, Bezprostřední blízkost, Zvýšená teplota, Nejbližší okolí, Šedá zóna, Bezprostřední okolí, Nerv, Okolí, Nervová soustava


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji