Může notebook vybuchnout? Může!

oživeno Skutečný příběh: „Notebook položený na stole hořel půlmetrovým oranžovým plamenem, z pravé strany se ozývalo hnusné praskání a prskání odletujících kousků plastu…“. Koukněte se i na zajímavé fotky. Doplnili jsme další notebook, který naopak silný požár přežil.
Václav Budín: Uživatelů notebooků neustále přibývá a ti své pomocníky používají na nejrůznějších místech a v rozmanitých situacích. Nikomu nepřeji nic zlého a nechci malovat čerta na zeď, ale považuji téměř za svou povinnost seznámit uživatele stávající i potenciální s následující historkou. Ve firmě, kromě jiných modelů používáme i několik kusů notebooků Twinhead XL266TK, které i přes své relativní stáří a časté používání v terénu uspokojivě plní své poslání. Občas se samozřejmě vyskytnou nějaké problémy, ale žádný dosud neskončil tak, jako ten z pátku 22.srpna letošního roku.

Měl jsem přeinstalovat výše uvedený model notebooku pro pracovníka na externím pracovišti, tedy pracujícího mimo firmu. Jako už mnohokrát před tím, připravil jsem si vše potřebné a s notebookem zapojeným přes síťový adapter jsem se pustil do instalace. Vše probíhalo naprosto normálně a nic ani v nejmenším nenasvědčovalo blížící se pohromě.

Při jednom z restartů (Windows NT 4.0CZ) jsem si odešel do vedlejší místnůstky vymýt hrnek od kávy. Při návratu (po třech minutách) jsem přede dveřmi zaslechl nějaké lupnutí a v příštím okamžiku jsem málem zcepeněl. Notebook položený na stole v „zahořovací zóně“ (prostor určený pro instalace a zahořování PC sestav), hořel půlmetrovým oranžovým plamenem, z pravé strany se ozývalo hnusné praskání a prskání odletujících kousků plastu. Z přístroje se valil hustý, šedý kouř. Po prvním šoku jsem zezadu vytrhl napájecí šňůru a pomocí prachovky notebook svrhl ze stolu, neboť v bezprostřední blízkosti stály dva počítače a LCD displej. Po dopadu na podlahu dílo zkázy pokračovalo, v roztrženém bloku akumulátoru začaly vybuchovat jednotlivé články, občas některý vyletěl jak silvestrovská petarda a šířil dílo zkázy na kabeláži a křesle v nejbližším okolí. Překvapila mně rychlost a razance celé události, vše proběhlo v několika sekundách a postupně explodující blok akumulátorů nedal nejmenší šanci na záchranu notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když se rozptýlil štiplavý kouř a má nervová soustava opět začala fungovat, začal jsem sčítat škody. Notebook samozřejmě na odpis, dřevěný stůl bude vyžadovat docela důkladnou opravu vrchní desky, síťový kabel UTP má na několika místech spálenou izolaci až na vodiče, trackball očouzený a pokrytý kráterky po dopadu žhavých kousků plastu, spálené CD, očouzené počítače v okolí a samozřejmě moje nervy a vědomí, že když se to stalo jednou, může se to určitě přihodit i jindy.

Rozborem pravděpodobných příčin jsem došel ke zjištění, že onen notebook již v loni vykazoval problémy s akumulátorem, tento byl odeslán k jedné nejmenované firmě na repasi. Poté, co se vrátil (cena cca 4000Kč), jsme jej pro špatnou funkci (nedobíjel) poslali i s notebookem zpět, načež se vrátil notebook i nově repasovaný akumulátor a náš uživatel přístroj ke spokojenosti své i firmy používal ještě řadu měsíců.

Zajímavé bylo také to, že nepředcházelo žádné „varování“, např. nenormálně zvýšená teplota v pravé části klávesnice (nad baterií), ani cokoli jiného, prostě běžná standardní reinstalace používaného notebooku.

Až přišel pátek 22.8.2003...


Jako reakce k tomuto článku jsme dostali od Petra Berouska snímky notebooku, který naopak přežil silný požár v automobilu. Jk vidíte, i přes značné vnější poškození dokázal nastartovat a dostat se k souborům:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Notebooky, Windows, Nerv, Šedá zóna, Potenciální škoda, Okolí, Nejbližší okolí, Bezprostřední okolí, Repasované notebooky, Trackball

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 183

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

Včera | Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji