Může Kazaa vypnout ilegální sdílení?

Firma si to způsobila sama, protože už nyní monitoruje činnost uživatelů pomocí zabudovaného spyware.
Může Kazaa vypnout ilegální sdílení?

Programy pro sdílení souborů na internetu, z nichž nejznámější a nejpoužívanější je stále Kazaa, stavějí svou legální existenci na tom, že jsou pouze „platformou“ pro výměnu souborů a že nemají možnost vůbec zjišťovat, kdo si co s kým vyměňuje, a tím méně tomu bránit. Je pravda, že největší světová síť (Fasttrack), kterou využívá i Kazaa, je decentralizovaná, uživatelé navazují komunikační kontakt navzájem a také si vzájemně a přímo vyměňují soubory; je zde ale malý zádrhel. Firma Sharman Networks, která program Kazaa zastřešuje, do jeho verze, která je zdarma, zabudovává další prográmky, zvané jako spyware – programy, které monitorují činnost uživatele za účelem jeho cíleného oslovování reklamou. Pro Sharman Networks je to nemalý zdroj příjmů – program Kazaa má nainstalováno několik desítek miliónů uživatelů a zacílená reklama typu „push“, tj. tlačená do jeho okna dle rozhodnutí inzerenta, se prodává velmi dobře.

Jenomže funkční spyware znamená, že Sharman už monitoruje činnost uživatelů programu Kazaa, a může tak snadno monitorovat i jaké soubory vyměňuje, zejména poskytuje ke sdílení – a může pak, např. podle hashe (digitálního otisku) zjistit, zda jsou copyrightované nebo ne a může tak jednoduše sdílení takovýchto souborů znemožnit. Kazaa již nyní dovede rozpoznávat jedinečnost souborů i s různými názvy a umožnit současné stahování jednoho souboru od několika uživatelů (po kouscích); to je další argument, proč jednoduchá úprava zabudovaného spyware by mohla zabránit porušování copyrightu.

Sharman něco takového vehementně popírá (údajně k tomu nemá „výpočetní zdroje“), ale první odpověď už přišla: australská policie obdržela příkaz k domovní prohlídce firmy Sharman Networks i nemovitosti čelních představitelů firmy, právě s cílem zjistit, zda Sharman monitoruje aktivitu svých uživatelů i co se týká souborů, které si vyměňují. (Výsledky vyšetřování zatím nejsou známy).

Pokud by Sharmanu bylo prokázáno, že firma je schopna zabraňovat výměně některých konkrétních souborů, znamenalo by to pro tento sdílecí program a několik dalších, které rovněž používají spyware (iMesh, Grokster atd.) vážné riziko, že dopadnou jako Napster. Hranice mezi životem a smrtí je pro tyto programy dosti tenká. I když nikdo (včetně Sharmanu) nezpochybňuje, že se používají k porušování zákona, producentské firmy se dosud úspěšně bránily na základě tvrzení „je to jen technologie, která je sama o sobě ´nevinná´ a co s tím dělají uživatelé, není naše věc“. (Srovnejme například s výrobci zbraní: ani jim nemůže být zakázána výroba na základě toho, že se zbraní v ruce se páchají trestné činy). Pokud ovšem by mohl výrobce programu jeho nelegální využívání znemožnit či velmi silně zkomplikovat – tj. pokud by například výrobce pušky mohl nějak zázračně zařídit, aby touto zbraní bylo možné zastřelit jelena, ale nikoli jiného člověka – pravděpodobně by měl soud právo mu nařídit, aby tuto funkci u programu (nebo zbraně) uplatnil.

Znalejším uživatelům výměnných sítí by programu Kazaa jistě líto nebylo – síť Fasttrack totiž nestojí za nic, převládají v ní „pijavice“ (leech), tj. lidé, kteří nic neposkytují, jen stahují, vyskytuje se v ní enormní množství falešných souborů a nemá žádné anonymizační funkce (uživatele lze zjistit). I kdyby Kazaa a jí podobné systémy „padly“, převezmou jejich štafetu noví hrdinové, programy, kterým se také říká výměnné systémy třetí generace. Ty jsou obvykle bez zabudovaného spyware, disponují jakýmisi (ještě ne dokonalé) anonymizačními funkcemi, jako např. Piolet, nebo fungují systémem „bajt za bajt“ (co stáhnu, to poskytnu), jako například BitTorrent. A navrch ještě jedna zpráva z bojiště „staré proti novému“: pátého února oznámila krach společnost Tower Records, která je známá mnoha stovkami hudebních prodejen po světě a která se také pyšní (resp. pyšnila) největší prodejnou nahrané hudby na světě, mrakodrapem Tower Records v Tokiu. Tower hlásil celkový dluh 440 mil. dolarů při obratu za devět měsíců ve výši 430 mil.; za tuto dobu nasbíral ztrátu 36 mil. I když Tower Records byla vždy poněkud rozhazovačná a velkorysá firma, má se za to, že za její krach může právě digitální hudba – ovšem jak ta šířená nelegálně, tak její rychle rostoucí legální varianty.

Diskuze (52) Další článek: Bezpečnostní chyba v produktu KPF 2.x

Témata článku: Vážné riziko, Australská policie, První odpověď, Kazaa, Tower, Výpočetní zdroj, Kaz, Enormní množství, Světová síť, Pijavice, Nelegální varianta, Spyware, Ilegální sdílení, Sdílení, Legální soubor, Sdílený soubor, Push, Starý kousek, Jednoduchá úprava, Nejpoužívanější síť, Systém výměny, Legální hudba, Leo


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu