Phanosh
9. 2. 2011 • 22:44

Odpojení kteréhokoliv z mnoha internetů je sice možné, ale Českou republiku nikterak neohrožuje. Odpojení Internetu je sice velká hrozba, ale je krajně nepravděpodobné. (Jinými slovy, zase je tu další článek, který má špatně malá a velká písmena v kontextu, kde to velmi vadí a posouvá význam.)

Jaromír Amír
Jaromír Amír
9. 2. 2011 • 14:50

Perfektní článek :).Už jsem si představoval sám sebe, jak, jako permoník, hloubím rýhy v Krkonoších a pokládám optický kabel do zahraničí :) (pak mě napadl satelit).A nebo by se konečně dalo využít prakticky to RFC pro přenos paketů přes holuby...Je ale pravda, že je třeba si uvědomit dvě základní věci:
a) Internet není vše, je možné žít i bez něj (a závislákům je to třeba stále připomínat)
b) co člověk na Internet uloží na něm není na věky, oproti vytištěným fotkám má rozhodně kratší trvanlivost

benes benes
8. 2. 2011 • 19:34

Hlavně používejte Cloud computing 😀😀😀😀😀 Všechny rodinné fotky nechte na síti. Celou vaší práci a zůstanou vám jenom oči pro pláč a Chromeos 😀😀😀😀

Jiří Novák (nervous)
8. 2. 2011 • 16:51

Dobré téma i článek, to video se mi moc líbilo.🙂

Fido
8. 2. 2011 • 13:56

Hezky napsano.
Zapomnelo se na jednu vec tykajici se skod. A to jsou VPN site bezici fyzicky na beznem internetu. Pad internetu by zpusobil pad vsech VPN a to by znamenalo katastrofu pro obrovskou radu firem. Dalsi spouste firem a instituci by se tim zaroven odrizl i telefon (spousta firem pouziva VoIP nebo ma aspon svoje ustredny navzajem spojene pres vpn). Propojeni vselijakych terminalu a bankomatu uz bylo zmineno.
Naopak bych se moc neobaval znepristupneni DNS. Spousta siti ma svoji vlastni kopii dns, kterou pravidelne aktualizuje. Neni pak velky problem tuto kopii rozsirit na nove vznikle (v danou chvili nejspis tajne a nelegalni) dns servery.
Moznost vzniku ruznych lokalnich siti (napr. pres wifi) byla zminena stejne jako nejaka zbyvajici konektivita ven (satelit ale i napr. presah zahranicnich signalu (treba mobilnich siti)). Tuto zbytkovou konektivitu pak nebude problem nejak nasdilet do onech lokalnich siti a jejim prostrednictvim je propojit (alespon do doby nez vznikne jejich alternativni spojeni). Zaver je takovy, ze komunikaci lidi nelze zcela zabranit a velmi brzy by dosahla puvodni urovne (za predpokladu urcitych omezeni). Naopak ekonomicke skody by byly astronomicke a nasobne vyssi nez v Egypte.

xlnc
8. 2. 2011 • 13:30

Rozhodně dobrý článek.Po technické stránce k "ovládání" internetu stačí asi najít ty správné křižovatky, servery atd., resp. nejslabší místo. Co mě trochu zaráží, i když nejsem až tak naivní, že se VŠEOBECNĚ ví, co to je (nebo ne?). Ví se, kde leží servery, kudy vedou optické kabely atd., koneckonců třeba Jakub teď taky vcelku přesně (a asi pravdivě 😁 popsal NIX v Praze. Nemůžu si pomoct, ale nejsou tohle informace, které by měly být alespoň trochu chráněné, zfixlované? Jsem si vědom toho, že třeba není možné donekonečna fixlovat GPS souřadnice nadzezmních staveb apod. ale přeci jen... Čím dál tím víc lidí dneska umí něco, čemu sice nerozumí, ale může použít k odstranění hesel, hackingu, útokům apod.P.S.1 Zrovna nedávno v rámci cyklu obrovských lodí na Discovery Science běžel díl o pokládání optického kabelu do vody a s běžnou potapěčskou výstrojí bych ho překopávat nechtěl 🙂P.S.2 V jakém stavu je asi praotec internetu - místní rozhlas ve městech a obcích 🙂

dev_null
8. 2. 2011 • 13:15

Tema zaujimava, ale clanok sa mi zda napisany rozvlacne s velkym mnozstvom vaty ...Chcel by som sa vyjadrit k otazke, ci je to pravne mozne.
WHO CARES ?
Ak nastane taka extremna situacia, ze vlada/prezident/parlament/ potrebuje zakazat internet, tak sa nehra na pravo alebo nepravo. Na to sa mozu hrat jedine obcania na uliciach hadzanim dlazobnych kociek a podpalovanim aut.
Ked si stat zmysli, ze treba nieco zakazat, tak nastupuje pravo silnejsieho a nie pravo na papieri.

Jetelina
8. 2. 2011 • 12:11

Zajímavá úvaha. Rozhodně použitelná v Cyber válce na kterou se USA i další státy potiše připravují.
- V současnosti jsou vymýšleny "zbraně" a "strategie" cyber války.
- Zbraněmi mohou být DoS útoky, odpojení, zachytávání a pozdržení komunikace, mega broadcasty, filtrování nebo odpojení DNS, viry atd.
- Internet jsme my - dokud můžeme komunikovat(mluvit) můžeme si předávat informace.
- Je možné jej ale rozlámat a rozbýt na menší celky... a měly bysme na to být připraveni.
- Měl by existovat výstražný systém - podobně jako výstražné sirény když nefunguje TV/radio. Ostatně TV/radio jdou považovat za "zálohu" internetu.Egypt je odstrašujícím případem, ale vemte na vědomí, že kdyby příkaz nebyl "vypnout internet", ale "nasadit IPv6", tak jsou 100 let před náma a výsledek by byl stejný - internet by nefungoval. Chlapci to vypnutí mohli podat lépe 😉

gerranek
8. 2. 2011 • 12:02

jak dlouho vam trvalo napsat tenhle clanek??

QW11
8. 2. 2011 • 11:59

Necital som vsetky pododpovede ale ... Ako to je s tym satelitnym internetom, nieje nahodou treba klasicku linku na up a satelit sa pouziva iba na down? Samozrejme pokial sa nemyslel internet s vysielanim priamo na satelit ktori by si asi bezna "underground" skupina nemohla dovolit.

Jaroslav Moravec (skicster)
Jaroslav Moravec (skicster)
8. 2. 2011 • 10:58
Joint007
8. 2. 2011 • 8:34
Pavel Matějka (Pety)
Pavel Matějka (Pety)
8. 2. 2011 • 8:31

Ono nás jednou odpojování celých států od internetu stejně čeká. Nebude to ovšem kvůli revoltám obyvatelstva, ale prosadí si to "autorské" ochranné svazy. Někdo stáhne písničku Franka Sinatry a Česko je bez internetu...K článku: Satelitní internet je závislý na operátorovi - jehož řídící datové centrum je bohužel na území státu a je samozřejmě napojeno na pozemní sítě.

Názor byl 1× upraven, naposled 8. 2. 2011 08:41

Marv-CZ
8. 2. 2011 • 8:28

Odpojit peeringová centra od elektřiny by opravdu nestačilo, všechna taková centra jsou jištěná několika dieselagregáty. To by jim ještě museli zabránit v nákupu nafty.

Juraj Beňák (ewing)
Juraj Beňák (ewing)
8. 2. 2011 • 2:48

tak najviac ma asi pobavil preklep "(nedostatek kuvolněných mitočtů) " :)inak dobry clanok a dobry vyskum.PS: este pobavil ten 18 rocny teenager co predava tie memory blocks 😃

Josef  Jiřík (Digitechviper3)
Josef  Jiřík (Digitechviper3)
8. 2. 2011 • 1:32

Výborná porce svěžích IT informací . Hned sem se na stránkách NIX.cz přihlásil k odběru Newsletteru . Výborný článek pane profesore Čížku !

Skvor
8. 2. 2011 • 0:39

Moc pěkně napsané.. skoro až taková pohádka 😉

Josef Kubeš (Honza_LBC)
Josef Kubeš (Honza_LBC)
8. 2. 2011 • 0:36

Bůh měl při tvoření vesmíru v neděli odpočinek, půst jednou za čas je zdravá věc tak nevím, proč by mělo uškodit jednou za čas vypnout ty šílený dráty a bezdráty 😉 Aspoň bychom se měli čas zamyslet se trochu nad tím, jestli náhodou už nežijeme trochu odtržený od přírody a od přátel, nemyslím těch v "kyberprostoru", ale těch skutečných, kdoví. Já jsem všema deseti pro! 😀 B-] Kdybych mohl volit den, tak prosím vypnout to třeba v úterý, víkend je na prd, to u toho stejnak málokdy sedím 🙂

starenka
8. 2. 2011 • 0:29
Dr.No64
8. 2. 2011 • 0:13

podobny clanek jsem cetl pred rokem a neco v jinem casopise . . .dospelo se k nazoru ze fyzicky utok na DNS je neproveditelny, max tak pro cisnko ci americkou armadu, ale jinak ne, utok zevnitr (on-line) proveditelny je, byly tu 2 velke pokusy, ted uz by to ale bylo mnohem tezsinaopak nejjednodussi je utok na podmorske kabely - stacilo by pry tak 8 jich znicit, coz by zvladla skupina tak 20-30 lidi a bylo by vamalovano !

Am!go
Am!go
8. 2. 2011 • 0:12

Dobrej clanek 🙂

Určitě si přečtěte

Články odjinud