Odpojení kteréhokoliv z mnoha internetů je sice možné, ale Českou republiku nikterak neohrožuje. Odpojení Internetu je sice velká hrozba, ale je krajně nepravděpodobné. (Jinými slovy, zase je tu další článek, který má špatně malá a velká písmena v kontextu, kde to velmi vadí a posouvá význam.)
Perfektní článek :).Už jsem si představoval sám sebe, jak, jako permoník, hloubím rýhy v Krkonoších a pokládám optický kabel do zahraničí :) (pak mě napadl satelit).A nebo by se konečně dalo využít prakticky to RFC pro přenos paketů přes holuby...Je ale pravda, že je třeba si uvědomit dvě základní věci:a) Internet není vše, je možné žít i bez něj (a závislákům je to třeba stále připomínat)b) co člověk na Internet uloží na něm není na věky, oproti vytištěným fotkám má rozhodně kratší trvanlivost
Hlavně používejte Cloud computing 😀😀😀😀😀 Všechny rodinné fotky nechte na síti. Celou vaší práci a zůstanou vám jenom oči pro pláč a Chromeos 😀😀😀😀
Dobré téma i článek, to video se mi moc líbilo.🙂
Hezky napsano. Zapomnelo se na jednu vec tykajici se skod. A to jsou VPN site bezici fyzicky na beznem internetu. Pad internetu by zpusobil pad vsech VPN a to by znamenalo katastrofu pro obrovskou radu firem. Dalsi spouste firem a instituci by se tim zaroven odrizl i telefon (spousta firem pouziva VoIP nebo ma aspon svoje ustredny navzajem spojene pres vpn). Propojeni vselijakych terminalu a bankomatu uz bylo zmineno. Naopak bych se moc neobaval znepristupneni DNS. Spousta siti ma svoji vlastni kopii dns, kterou pravidelne aktualizuje. Neni pak velky problem tuto kopii rozsirit na nove vznikle (v danou chvili nejspis tajne a nelegalni) dns servery. Moznost vzniku ruznych lokalnich siti (napr. pres wifi) byla zminena stejne jako nejaka zbyvajici konektivita ven (satelit ale i napr. presah zahranicnich signalu (treba mobilnich siti)). Tuto zbytkovou konektivitu pak nebude problem nejak nasdilet do onech lokalnich siti a jejim prostrednictvim je propojit (alespon do doby nez vznikne jejich alternativni spojeni). Zaver je takovy, ze komunikaci lidi nelze zcela zabranit a velmi brzy by dosahla puvodni urovne (za predpokladu urcitych omezeni). Naopak ekonomicke skody by byly astronomicke a nasobne vyssi nez v Egypte.
S těmi wifi to beru jako legraci. Představte si, že si pamatuji dobu, že když jste cokoliv jakkoliv vysílal, tak jste za to mohl jít klidně do vězení. A vůbec to nebylo tak dávno, jak byste si mohl myslet. Málokdo si reálně uvědomuje, jaká mohou být skutečná omezení, a jak je snadné je v praxi násilím prosadit. 😉
Rozhodně dobrý článek.Po technické stránce k "ovládání" internetu stačí asi najít ty správné křižovatky, servery atd., resp. nejslabší místo. Co mě trochu zaráží, i když nejsem až tak naivní, že se VŠEOBECNĚ ví, co to je (nebo ne?). Ví se, kde leží servery, kudy vedou optické kabely atd., koneckonců třeba Jakub teď taky vcelku přesně (a asi pravdivě 😁 popsal NIX v Praze. Nemůžu si pomoct, ale nejsou tohle informace, které by měly být alespoň trochu chráněné, zfixlované? Jsem si vědom toho, že třeba není možné donekonečna fixlovat GPS souřadnice nadzezmních staveb apod. ale přeci jen... Čím dál tím víc lidí dneska umí něco, čemu sice nerozumí, ale může použít k odstranění hesel, hackingu, útokům apod.P.S.1 Zrovna nedávno v rámci cyklu obrovských lodí na Discovery Science běžel díl o pokládání optického kabelu do vody a s běžnou potapěčskou výstrojí bych ho překopávat nechtěl 🙂P.S.2 V jakém stavu je asi praotec internetu - místní rozhlas ve městech a obcích 🙂
Tema zaujimava, ale clanok sa mi zda napisany rozvlacne s velkym mnozstvom vaty ...Chcel by som sa vyjadrit k otazke, ci je to pravne mozne.WHO CARES ?Ak nastane taka extremna situacia, ze vlada/prezident/parlament/ potrebuje zakazat internet, tak sa nehra na pravo alebo nepravo. Na to sa mozu hrat jedine obcania na uliciach hadzanim dlazobnych kociek a podpalovanim aut.Ked si stat zmysli, ze treba nieco zakazat, tak nastupuje pravo silnejsieho a nie pravo na papieri.
Prezidenta nejspíš neposlechne nikdy nikdo, parlament neposlouchá nikdo už dlouho (ostatně má moc zákonodárnou, nikoliv výkonnou) , takže jediné reálné místo jsou jednotlivá ministerstva.Pak jde jenom o to, kdo takový "nepravomocný" příkaz poslechne? Policie? Tak těžko, ta si dává na podobné věci už dlouho hodně dobrý pozor? Armáda? Ta spíš ne, protože profesionálové jsou si vědomi své ceny? Provideři? Ti se zahraničními vlastníky budou čekat na "právní rozbor", ti lokální podpoří v nejasné situaci spíše svoje (platící) uživatele, než (daně odebírající) vládu. Možná tak nějaké speciální zásahové jednotky, ale těch je zase příliš málo.
Nevím jak to říct slušně, ale říkat, že prezidenta neposlechne nikdy nikdo, když je vrchní velitel armády je opravdu smutný výsledek našeho školství. U šéfredaktora až skoro žalostné.
😀
A myslí si tu někdo, že ho v takovéto situaci opravdu někdo poslechne?
Tak zatím jste tu situaci jaksi blíže nespecifikoval, ale předpokládám, že mluvíte minimálně o válečném stavu či jiné velmi rychlé ohrožení státu. Potom je odpověď samozřejmě ano. Vůbec nechápu co na tom nechápete. Pokud je nepřítel zvenčí není důvod nějak měnit pravidla v krizových stavech. Hiearchie velení v armádě není žádnej bordel, pane.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 2. 2011 17:10
Praxe se od teorie poměrně výrazně liší.Prezident i přes své pravomoci je pouze reprezentativní figurou, do nasazení armády/policie/čehokoli nemá co mluvit. Tedy říkat může, co ho napadne, ale nikdo nebude brát ohledy.Tak, jak to popisuješ to nefunguje ani v USA s prezidentským systémem. Tam sice může prezident vyhlásit válečný stav, útok atd., ale vzhledem k tomu, že o budgetu rozhoduje Kongres nikdy nebude mít prezident poslední slovo.
Myslím, že byste si měl zopáknout trochu historie či zapátrat v paměti kdože to rozhodoval, jestli se bude Československo bránit vpádu německých vojsk na naše území. Když už tedy mluvíte o praxi.
Mno o Vaši slovech o americkém prezidentovi dosti pochybuji. Již mnohokráte se ukázalo, že armádu má k ruce dosti operativně. Tedy žádná figurka.
OK, takze si predvedeme takovou modelovou situaci.Zitra v Texasu mexicti teroristi odpali ropovod. Americky prezident se rozhodne pro okamzity odvetny uder a US jednotky dle jeho rozkazu prekroci mexickou hranici. Vzhledem k tomu, ze armadni rozpocet a vydaje na vojenske akce jiz prezident pod palcem nema, vojaci se zastavi asi tak nekde u Tijuany a budou cekat, zda jim budou prideleny finance na palivo a munici.Prvotni reakce je privilegiem prezidentskeho stabu, na jakoukoli rozsahlejsi reakci jiz prime pravomoci nema. Rika se tomu system brzd a protivah, tohle je jedna z jeho soucasti.Situace, kdy prezident zatahl zemi do valky proti vuli Kongresu tu jiz byla a dopadlo to neslavne.Tohle plati pro staty s prezidentskym systemem. U nas je prezident de facto take velitelem vojenskych sil, avsak jednet smi pouze na zaklade doporuceni stabu. Jak by to bylo pri realnem ohrozeni (ktere uz z principu nenastane) je otazkou, na 99% by ale na vzniknuvsi situaci prezident nemel zadny vliv.
Účelem nebylo demonstrovat, že prezident se muže stát neomezeným pánem čehokoli. Ale označit výrok "nikdy/nikdo" za značně nepravdivý.
OK.
Ovšem v kontextu tohoto článku se bavíme především o "nepříteli" zevnitř - tj. kauza "Egypt". Nevím, jestli by při napadení zvenčí mělo smysl odstřihnout klíčovou vnitřní komunikační infrastrukturu.
To je úsměvné. Oháníte se Egyptem a přitom ten kdo tam má armádu ještě stále pod palcem je ten prezident. Navíc jste stále neuvedl ani jeden argument který by měl prezidenta odstřihnout od velení v armádě.
Ano, v Egyptě má skoro všechno pod palcem "prezident" (de-facto diktátor). Co se týče toho českého - nedovedu si v podobné situaci představit mnoho velitelů, kteří by při konfliktu "lid vs. prezident" dali přednost formalitě zákona před realitou.
tohle me prijde jako dost naivni predstava, tady nejde o to, ze by prisel nejaky nymand a rekl odpojime internet, ale o to ze skupina lidi, kteri jsou jiz u moci si rekne: dost bylo hry na demokracii, ted to pujde po nasem. pro inspiraci se staci se podivat do nasi historie pripadne za nase vychodni hranicesamozrejme by to nebylo ze dne na den, ale pekne postupne:nejdriv by zacali vznikat zakony, ktere by kriminalizovali v podstate kazdeho a pouzivaly by se k diskreditaci nepohodlenych osobsoucasne by dosazovali svoje lidi na dulezite mocenske posty (napr policejni prezident)nasledovala by dalsi vlna zakonu tykajici se regulace/monitoringu internetove komunikace - oficialne ochrana pred terorismem/pedofilama/piratamav tichosti posilit pravomoc policiea pak uz staci jen pockat na vhodnou prilezitost - teroristy nebo nejaka ta krize (treba globalni), udelat vhodnou medialni masaz (jde nam o vase deti/penize!!!) na uklidneni mas, a pekne legalne dle pripravenych zakonu za pomoci policie a ten internet vypnout/cenzurovat/monitorovat
Docela mě těší fakt že tuto představu považujete za naivní, na druhou stranu je smutné že lidi neznají poměrně blízkou historii vlastního státu. Protože "dost a teď to půjde po našem" ukázali komunisti poměrně ukázkově. I stávající systém počítá s hrou na "teď si na demokracii a právo nehrajem" http://stanne-pravo.navajo.cz/...
Zajímavá úvaha. Rozhodně použitelná v Cyber válce na kterou se USA i další státy potiše připravují.- V současnosti jsou vymýšleny "zbraně" a "strategie" cyber války.- Zbraněmi mohou být DoS útoky, odpojení, zachytávání a pozdržení komunikace, mega broadcasty, filtrování nebo odpojení DNS, viry atd.- Internet jsme my - dokud můžeme komunikovat(mluvit) můžeme si předávat informace.- Je možné jej ale rozlámat a rozbýt na menší celky... a měly bysme na to být připraveni.- Měl by existovat výstražný systém - podobně jako výstražné sirény když nefunguje TV/radio. Ostatně TV/radio jdou považovat za "zálohu" internetu.Egypt je odstrašujícím případem, ale vemte na vědomí, že kdyby příkaz nebyl "vypnout internet", ale "nasadit IPv6", tak jsou 100 let před náma a výsledek by byl stejný - internet by nefungoval. Chlapci to vypnutí mohli podat lépe 😉
jak dlouho vam trvalo napsat tenhle clanek??
Necital som vsetky pododpovede ale ... Ako to je s tym satelitnym internetom, nieje nahodou treba klasicku linku na up a satelit sa pouziva iba na down? Samozrejme pokial sa nemyslel internet s vysielanim priamo na satelit ktori by si asi bezna "underground" skupina nemohla dovolit.
Ano mysli se tim obousmerna komunikace a je to jiz i cenove dostupne i kdyz ceny jsou samozrejme vyssi nez u bezneho pripojeni a naopak rychlosti nizsi. Dokonce se to i pouziva v odlehlych lokalitach, kde neni jina moznost pripojeni (napr. mobilni sit). Takova mista jsou i na nasem uzemi.
I obousměrný Internet se již nabízí a to ani ne za nezaplatitelnou cenu. Samozřejmě, že oproti drátovému připojení je to nic moc (kromě nižších rychlostí a limitů je to také delší doba odezvy), ale není to tak dávno, co bychom i za tyto podmínky dali vlastní tchýni 😃http://www.skylink.cz/web/structure/46.html...
WiMAX!
Vzdycky se nejak pripojime🙂
Zkuste to třeba v Egyptě.... 😉
Nejaky satelitni? Nebo ethernet over holub?
Ono nás jednou odpojování celých států od internetu stejně čeká. Nebude to ovšem kvůli revoltám obyvatelstva, ale prosadí si to "autorské" ochranné svazy. Někdo stáhne písničku Franka Sinatry a Česko je bez internetu...K článku: Satelitní internet je závislý na operátorovi - jehož řídící datové centrum je bohužel na území státu a je samozřejmě napojeno na pozemní sítě.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 2. 2011 08:41
Nie tak uplne. Ak chces prepojit viacere sajty zo sveta cez satelit do jednej krajiny, tak ti staci najst satelitneho poskytovatela, ktory ma nad danym uzemim pokrytie a pripojenie stiahnut do hub-u v koncovej krajine... Prakticky nemusis pouzivat pozemne linky, mozes mat siet vybudovanu takmer vyhradne cez satelit. Je to komplikovane, ale robi sa to (aj ked kabel je uz aj v afrike pomaly na kazdej opici zaveseny). Do internetu nemusis mat pevne pripojenie z hub-u, staci urobit transport von cez satelit na zahranicneho poskytovatela... ale to neviem ci je pravne v poriadku.Ked vyhulis 750W (napr.) vonkajsiu jednotku, tak sa da dosiahnut (prakticky) aj 100 megovy prenos....
To jste predrecnika spatne pochopil. ;o)Ten satelitni ISP je sam nejak pripojen do zbytku internetu. Je pripojen obvykle ve sve centrale, ktera je na uzemi nejakeho konkretniho statu a muze byt take odpojena. (Napriklad pokud nakoupite obousmernou satelitni konektivitu od Hughesu, pak jste li v "Evrope a okoli", Vas traffic potece do netu pres nejmenovane nemecke mesto. Tudiz pokud egyptska vlada ma nejake paky na nemeckou vladu, stat se muze cokoli...)
Odpojit peeringová centra od elektřiny by opravdu nestačilo, všechna taková centra jsou jištěná několika dieselagregáty. To by jim ještě museli zabránit v nákupu nafty.
V nákupu ne, ale v dolití - stačí tedy zamezit vstupu personálu a je to za pár hodin vyřešeno. Taky je otázka, co všechno na ten diesel jede - jestli i klimatizace v plném rozsahu.Diesel řeší výpadek v řádu hodin, ale ne trvalý.
Ty agregáty obvykle pokrývají vše. A pokud budeš dolívat naftu, tak to rozhodně na hodiny omezené není, akorát to prostě vyjde dráž než elektřina z rozvodné sítě.
V extrémním případě přejde celé peeringové centrum na optický ekvivalent PoE (Power over Ethernet) 😀
tak najviac ma asi pobavil preklep "(nedostatek kuvolněných mitočtů) " :)inak dobry clanok a dobry vyskum.PS: este pobavil ten 18 rocny teenager co predava tie memory blocks 😃
Výborná porce svěžích IT informací . Hned sem se na stránkách NIX.cz přihlásil k odběru Newsletteru . Výborný článek pane profesore Čížku !
Souhlasím. Až jsem se divil, jaký má pac Čížek přehled. Jinak kuvolněné mitočty jsou pěkný vtípek :)
Moc pěkně napsané.. skoro až taková pohádka 😉
To bude prdel, az si nekdo bude chtit zasimulovat pohadku na realnym modelu, co? :)
Bůh měl při tvoření vesmíru v neděli odpočinek, půst jednou za čas je zdravá věc tak nevím, proč by mělo uškodit jednou za čas vypnout ty šílený dráty a bezdráty 😉 Aspoň bychom se měli čas zamyslet se trochu nad tím, jestli náhodou už nežijeme trochu odtržený od přírody a od přátel, nemyslím těch v "kyberprostoru", ale těch skutečných, kdoví. Já jsem všema deseti pro! 😀 B-] Kdybych mohl volit den, tak prosím vypnout to třeba v úterý, víkend je na prd, to u toho stejnak málokdy sedím 🙂
popravde jsem si vcelku nedavno zazil jaky to je bejt bez internetu na dva dny, jel jsem do prirody na vikend a mobil jsem mel rozbitej... docela prijemny, ale dlouhodobe bych to nechtel, uz jsem si zvyknul na to ze kdykoliv neco nevim vytahnu telefon a pouziju magickyho googla ci wikipedii
Ano, sem tam je dobre byt bez techniky. Ovsem ak si uvedomime aky clovek je a ako by vyzerala priroda po hromadnom utoku turistov na lesy a parky tak radsej nech nic nevypadava a turisti nech utocia na prirodu po malych skupinkach. :) Takto ma aspon cas sa z toho spamatat.
meh http://en.wikipedia.org/wiki/IP_over_Avian_Carriers...
...with a packet loss ratio of 55% (due to user error), and a response time ranging from 3000 seconds(~54 minutes) to over 6000 seconds(~1.77 hours)...umírám smíchy 😃
Taky jsem si na to hned vzpomněl 🙂 Přikládám ještě link na specifikaci, která uvažuje i QoS (názorně ilustrováno) http://tools.ietf.org/html/rfc2549... 😁
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 2. 2011 11:49
podobny clanek jsem cetl pred rokem a neco v jinem casopise . . .dospelo se k nazoru ze fyzicky utok na DNS je neproveditelny, max tak pro cisnko ci americkou armadu, ale jinak ne, utok zevnitr (on-line) proveditelny je, byly tu 2 velke pokusy, ted uz by to ale bylo mnohem tezsinaopak nejjednodussi je utok na podmorske kabely - stacilo by pry tak 8 jich znicit, coz by zvladla skupina tak 20-30 lidi a bylo by vamalovano !
Dobrej clanek 🙂
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.