Mustek DVD-V560: DVD přehrávač, který prostě stačí

Mimořádná obliba levných DVD přehrávačů prodávaných v hypermarketech jako housky ukazuje značný potenciál pro tuto novou kategorii. Mustek DVD-V560 je nyní nejlevnějším DVD přehrávačem se zabudovaným dekodérem AC3, nejhorším ale jistě není.
Mustek DVD-V560: DVD přehrávač, který prostě stačí
Kategorie DVD přehrávačů s podporou MP3 a xVCD formátů má svého hlavního vůdce, kterým je Nintaus. Ten už tu je přes rok, ale jeho cena nějak významně neklesá. Zájem o DVD přehrávače pak táhnou levné přehrávače schopné jen přehrávat DVD bez dalších vymožeností, které vyhrávají jen proto, že jsou levné. Pochopitelně hodnocení DVD přehrávače jen na základě ceny není příliš dlouhodobý ukazatel. Vždy se objeví nějaký levnější kousek, který dokáže prvního lehce nahradit.

Klepněte pro větší obrázek

Mustek DVD přehrávač DVD-V560 je právě tím, kdo nyní bude vyhrávat na body díky nízké ceně. Jeho parametry však nejsou tak tragické, aby bodoval jen touto cenou a řadu zájemců o zážitek z DVD filmů plně uspokojí.

V560 podporuje přehrávání DVD, MP3, VCD, SVCD, DVCD a klasických Audio CD. Zabudovaný dekodér Dolby Digital 5.1 umožňuje přímé připojení na 6 aktivních reproduktorů nebo do AV zesilovače. DTS tu je jen ve formě digitálního výstupu do externího dekodéru. Potěší i SCART konektor pro přímé připojení k televizi. O dekódování DVD a dalších formátů se stará čipset ESS, který patří již k tradiční výbavě levných DVD přehrávačů.

Funguje

Celá recenze by mohla skončit jedním slovem – funguje. Přehrávač prostě plní to, co tvrdí, byť to především z hlediska komfortu někde skřípne a tak jste občas utvrzeni v tom, že se jedná o levnější přehrávač. Ačkoli je přehrávač z výroby zamknut na region 2, jednoduše jej pomocí návodu z Internetu odemknete na libovolný jiný region. Ochrana Macrovision mne upřímně vůbec netrápí, protože z DVD na VHS prostě zapisovat stejně nechci. Od tohoto tu je ripování do počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoli puristé se jistě zhrozí, že je v přehrávači čipset od ESS, ty normální mohu uklidnit, je to úplně v pohodě. Mustek se v konkurenci jiných levných DVD přehrávačů umisťuje co do kvality obrazu v zahraničních médiích na čelných místech. Přehrávač nabízí pro výstup videa konektory S-VHS, composite video, složkový signál a SCART. Nejprve jsem připojil přehrávač k televizi přes S-VHS konektor. To jsem ale neměl dělat, obraz byl přebuzený, roztřesený, prostě všechno jen ne kvalitní. Při přepojení na composite video nebo SCART bylo vše v pořádku a obraz byl stabilní. Pro nastavení obrazu nabízí přehrávač dva režimy – HI-RES a NON-FLICKER. Ačkoli návod nedoporučuje HI-RES pro akční filmy, kde může docházet ke zpomalení, nic takového jsem nepozoroval a naopak byl obraz čistší. Pozorovanou drobností v tomto režimu byly jakoby modré stíny v bojové scéně Matrix - tělocvična, kde se rychlé pohyby nekuckaly, ale jakoby se rychlé pohyby doplňovaly modrou šmouhou. Při zpomaleném přehrávání tam nic takového nebylo. V jiných částech filmu, které jsou neméně akční, jsem to již nepozoroval.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoli přehrávač nabízí funkci Zoom, je tam téměř zbytečná. Obraz se totiž zvětší bez jakékoli interpolace a tak máte obrazovku plnou kostiček. Na delší sledování to prostě není.

Klepněte pro větší obrázekPro výstup zvuku si můžete vybrat z několika režimů, včetně simulovaného prostoru, když máte jen dva reproduktory. Já jsem využil levnou variantu prostorového zvuku – středový reproduktor obstarával televizor, levý a pravý kanál moje hi-fi (komponenty Pioneer a repráky T+A) a zadní reproduktory šly do sice počítačových ale kvalitních repráků Microsoft Digital Sound System 80. DVD-V560 umožňuje navíc nastavit zpoždění středového a zadních reproduktorů. Nicméně doporučuji doplnit sestavu prostorovými reproduktory, které dnes seženete poměrně levně.

Drobností je chybné ovládání televize přes SCART. Přehrávač totiž nevypne AV vstup televize (automatické přepnutí zpět na TV) při přechodu do pohotovostního stavu (vypnutí přes dálkové ovládání). To zvládne až ruční úplné vypnutí přehrávače.

MP3

Klepněte pro větší obrázekS podporou MP3 to není moc slavné zejména co do komfortu, prostě nečekejte žádné zázraky, jen tu podporu MP3. Přehrávač zobrazuje jen několik prvních znaků názvů skladeb (8 nebo 12 podle typu CD), programovat pořadí skladeb lze jen v rámci jedné složky, nelze vybírat skladbu, pokud jiná zrovna hraje, a podobně. MP3 skladby prostě přehrajete, přehrávač svůj účel splní, komfort ale nečekejte.

Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání

Slabinou všech levných přehrávačů je ergonomie dálkového ovládání. To u Musteku DVD-V560 z toho nijak nevybočuje. Ačkoli si časem zvyknete, z počátku budete hledat to správné tlačítko. Při ovládání navíc musíte poměrně přesně mířit na přehrávač, nemůžete použít volné míření do prostoru. Jinak rychlost odezev na dálkové ovládání je bez námitek.

Líbit či nelíbit?

Možná po přečtení této recenze na Mustek DVD-V560 úplně zanevřete, to ale myslím rozhodně není nutné. Přehrávač je levný a poskytuje dostatečnou nabídku funkcí. Občas sem tam něco skřípne, ale co se týče toho nejdůležitějšího - přehrávání DVD filmů a hraní MP3 skladeb, je to úplně v pohodě. Dobře si uvědomuji, že řada náročnějších nad ním ohrne nos, paušalizovat ale určitě nehodlám. Drahý přehrávač totiž ocení jen drahé komponenty, kdo chce poskládat domácí kino za pár kaček, toho tento přehrávač jistě uspokojí. Za málo peněz dostane slušnou muziku. Ne něco, co by extrémně vybočovalo z řady, ale také ne nic, co by bylo vyhozenými penězi. Actebis, od kterého jsme měli tento přehrávač zapůjčený, uvádí koncovou cenu 5600 bez DPH, nicméně na Cybex.cz jej seženete již za 5255 bez daně tedy 6412 Kč s daní. Přehrávač popravdě neobsahuje nějakou novou technologickou vymoženost, podobných nebo i na pohled identických přehrávačů jsme již pár viděli. Boduje však atraktivní cenou a to se také počítá.

Pomalu se mi blíží narozeniny, DVD přehrávač ještě nemám a tak možná budu někoho ukecávat, uvidíme…

Diskuze (44) Další článek: Češi a Internet

Témata článku: Video, DVD, Dálkové ovládání, Levná řada, Televize levně, Plná kostička, Tradiční režim, Ovládání, Televizory levně, Přehrávač, Levné televizory, Reprák, Akční film, Sluchátka pioneer, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Můstek, Prostorový reproduktor, Televize s DVD, SCART, Přímý pohled, Kostička, Automatické přepnutí, Sluchátka k televizi, Kvalitní kousek


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu