Jo jo, už se nemůžu dočkat - pro koho to vlastně bude a za kolik.
Zkuste si promitnout jak na tom budete jako prodejce /operator pusobici v CR-trh11 mil/ nebo jako operator pusobici v celem svete - 6500 mil zakazniku.
Hádáte se na špatném hrobě.Starlink nebude vydělávat na připojení geeků ve velkoměstech, ale solidně vás zkásne až vyrazíte na cesty a optický kabel nikde. V letadle, ve vlaku, na lodi, na chatě, prostě tam, kde dnes není žádný signál. Před coronakrizí (a brzo i po ní) bylo v každém okamžiku ve vzduchu 14 až 17 tisíc letadel s 3 až 4 miliony pasažérů + dalších několik desítek tisíc menších letadel + tisíce lodí + milióny lidí ve vlacích a autobusech + milióny obchodníků na cestách + armády + firmy + vlády a státy. Jestli je něco kasaštych a lepší než všechny zlaté doly světa, tak to je Starlink. Do pěti let udělá z Muska nejbohatšího člověka na světě, zaplatí mu cestu na Mars a jeho hodnota bude bilión dolarů.
Na lodě a letdla má asi tak 5 let zpoždění. Obsazeno Inmarsatem. Vlaky, autobusy a auta mnohem spolehlivěji a levněji obslouží LTE / 5G sítě. Nejsem si jistý jak obchodník bude s sebou tahat anténu o velikosti krabice od pizzy, když může míž v kapse telefon s 5G 😀Armády používají svoje satelity už od studené války a nyní si prostě postaví kopii Starlinku nazvanou Blackjack. Důvod bych viděl to, že vojáci nechtějí sdílet sítě s civilním obyvatelstvem, ať už kvůli nedostupnosti nebo odposlechu.
Inmarsat 😀😀😀 Taková parodie na satelitní spojení.
Inmarsat poskytuje globální služby, zatímco Starlink poskytuje globální sliby 😀
myslite, ze ty satelity vypousti pro srandu kralikum? plati to ze sveho
Zase nám tu nelžete, jo? Musk v tom má 54% podíl.A nebudeme si nalhávat, že je vypouští primárně proto, aby vydělal. Starlink je další z mozaiky projektu dostat člověka na Mars.
A kolik platí za testování?
Jak je zmíněno v článku, o tom že Starlink bude mít méně než 100ms nevěří ani FCC (Americký ČTÚ) a chtějí nejdříve důkaz.https://arstechnica.com/tech-policy/2020/06/fcc-h... ... A take jak je zmíněno v článku, důvodem jsou samozřejmě dotace, konkrétně 16 milliard USD, které FCC nabízí za vysokorychlostní spojení s pingem méně než 100ms pro americký venkov.Nehledě na to, že kromě vysokého pingu satelitní spojení má i takové problémy jako že moc dobře nefunguje když je venku hodně mraků, což určitě vlastníci satelitní TV moc dobře vědí.Navíc stále není jasné jak budou vypadat terminály a dle dostupných informací vypadá, že budou používat alespoň částečně motorizované antény, místo kompletně elektronicky řízených antén jako třeba má Kymeta U7. Důvodem pravděpodobně bude cena. Kymeta U7 stojí cca 30k USD / terminál. Na druhou stranu životnost motorizovaného terminálu nebude úplně skvělá.Odkaz na FCC dokument od SpaceXhttps://twitter.com/TMFAssociates/status/1247... ... Důležitá věta: Operation at elevation angles below 40 degrees is achieved by tilting the antenna
Jsem na to hodně zvědavý.Z praxe vím, že teoreticky je to dosažitelné. Jak to ale bude v běžném provozu, kde na tom bude viset hromada lidí, nastanou třeba problémy s hardwarem na obou stranách, signály budou lítat protože nebude správně zaměřená klientská anténa, konkurence to bude třeba zkoušet naschvál rušit vlastními "klientskými anténami", které budou vysílat mimo přidělené sloty... na to jsem opravdu hodně zvědavý. Potenciál to podle mě má. Zvlášť pro místa, kde je běžné připojení špatně dostupné (třeba známého chalupa, po 4 ISDN linkách až 128 kb/s nebo tak něco, nebo si může postavit 160 m vysoký stožár 😀 )
Rušení od konkurence mě vůbec nenapadlo, nicméně když jsem dělal svého času brigádu u mého místního wifináře, tak to bylo naprosto běžné, že konkurence ráda vysílala na kanálech na kterých jsme vysílali my, ačkoliv zbytek pásma byl volný a my jsme se před nimi snažili aktivně "utíkat" 😀
Není to legální (ve zkratce vítězí ten, kdo tam byl první, druhý už ho rušit nesmí), zato je to běžná praxe.10 GHz rádio stojí od Ubiquity něco přes deset tisíc korun, namířit ho směrem na satelit, naladit stejnou frekvenci a donutit ho vysílat nebude těžké ani drahé. A to jsem to pojal dost primitivním způsobem.
Také jsem na to hodně zvědavý.Zaregistroval jsem se nakonec na PSČ v Amazonii (v dost odlehlé oblasti). Tak uvidíme, zda/kdy se někdo ozve. 🙂
Tomu FCC moc nerozumim. Kdyz to nesplni, tak nic nedostanou, tak proc cerit vodu? Spis mi prijde, ze je chce vysachovat konkurence.
Osobně bych si tipnul, že dostat chtějí, každá miliarda dolarů dobrá 😀
Jasneze chteji, kdo by nechtel? A kdyz nesplni podminky, tak nic nedostanou.
To je hezky mit domnenky, Musk ma fakta 20ms momentalne, dale klidne 8ms. Nehlede na to ze armada starlink testuje v letadlech.https://twitter.com/elonmusk/status/127236346... ...
Předpokládám pouze dvě stanice za ideální podmínek co se týče počasí 😀 Armáda si může dovolit koupit terminály za 30k USD / ks nebo I dražší a na zakázku, což venkovan těžko udělá.
No bavi se o enduseru takze proste to nejspis tech 20 bude, nic lepsiho jak vyjadreni ceo nmame dokud nebude public beta.
Navíc to vypadá, že US Army nehce používat Starlink, protože si postaví vlastní, pravděpodobně na vojenských frekvencích. https://futurism.com/the-byte/darpa-launch-mil... ...
Nikdo krome SpaceX si podobnou sit nepostavi, protoze nemaji naklady jako SpaceX.
Ehm... nepostaví hned, ale je tu Amazon a jeho bratříček Blue Origin. New Glenn by náklady na vynášení pod úroveň F9 dát mohl, horší bude Starship 🙂
Amazon s konstelací Krupier. Oproti SpaceX, která prakticky bojuje o každý milion USD má Amazon prakticky nekonečně hluboké kapsy. Navíc Amazon projevuje zájem o zbankrotovaný OneWebArmáda USA s konstelací Blackjack je na tom podobně jako Amazon. Prakticky nekonečně hluboké kapsy díky možnosti USA si půjčovat. Pokud se jim podaří přesvědčit politky, finance bych tady neviděl jako problém.
BO, ktere tu je dyl jak SpaceX s neomezenym rozpoctem a jeste se nedostali na orbitu, tak nejakej ten patek si myslim ze bude trvat nez budou mit znovopouzitelnou raketu a pak az budou mit nejaky ten Satelit. Pointa je, ze SpaceX bude za par mesicu realny, zatimmco ostatni ani nekopou zaklady.
ty kokso na "pozemnim" LTE kdy to ma mobil k BTS max jednotky KM je 20ms nerealny sen, bezne tak 30-80ms... 20ms verim u 5G... ten jeho srátlink bude rad za 100ms spise daleko vic.
U toho LTE ale neni ta vysoka latence dana samotnym radiovym spojenim. Schvalne si zkus pingnout na wifi router v nezasumene oblasti. Neni problem se dostat pod 2 ms.
Ještě, že nečekají na tebe a tvé rady. 😃 100 ms, to by bylo strašné, to by lidi v pustině jistě dost štvalo. 😃 Buď žádný internet, nebo strašnou 100 ms odezvu. 😀
Ale vždyť to je celý hype okolo Starlinku, super nízká latence a vysokorychlostní internet kdekoliv na světě tak moc, že bude ohrožovat kabelové poskytovatele sítí. Potom co hype začne opadat, přijde se na to, že je to jen další poskytovatel satelitního internetu se všemi jeho problémy a výhodami, ovšem oproti existujícím poskytovatelům internetu s mnohem většími náklady na provoz a údržbu.
Měl jste někdy "v ruce" satelitní internet?Protože tohle jsou neskutečné bludy. Starlink s tím má společného akorát to, že to visí na oběžné dráze, je k tomu potřeba anténa a přenáší to IP. Jinak je to diametrálně odlišná věc.
Starlink dava predevsim vyhodu globalniho providera, neco jako celosvetovy telefonni operator!
cože? vono to je na oběžný dráze a hledá testery? projekt ukončit, satelity nechat shořet a podobný akce zakázat.. voni tam posílaj tuny bordelu a ani to nemaj otestovaný?! B-]
Testuji jiz od 2018 ;)
Zajímalo by mě, jak chtějí uvedených 20ms dosáhnout. Je to fyzikální nesmysl. Rychlost světla ani ten signál fakt nepřekoná a ten satelit je prostě daleko.
350 km? To je 2 ms tam a 2 ms zpatky :)
Už bych se raději být vama nestrapnoval.
Jenže mě to živí 😀To nejlepší, co lze udělat, je poslat signál nahoru na satelit, což přidá latenci opravdu pár milisekund, u 10 GHz technologie třeba česká Alcoma umí latence opravdu luxusní. Pak je otázka, co se bude dít dál, ale tak můžu ho poslat hned zpátky na Zemi někam do peeringového uzlu, to samé, co dělá běžný ISP, no a zjistím, že pokud půjde všechno dobře, těch 5 ms je reálných. Můžete to tedy na pohodu srovnat s ADSL.Realita samozřejmě ukáže, jak to bude. Vzhledem k tomu, že je tam sdílené médium nebo problém skrytého uzlu, bude zřejmě docházet ke kolizím a ty budou latence zvyšovat. Ale byly doby, kdy jsem testoval LTE od Vodafone a nechával jsem na něm lidi hrát akční hry, neměli problém (narozdíl od zarušeného vesnického wifináře, pro kterého jsem to testoval, aby věděl, jak velký problém má).Navíc dneska na latencích už tolik běžně nezáleží. HTTP/2 zavedlo paralelní spojení a už to není tak, že každý objekt čeká na stažení předchozího, takže dneska čekáte na DNS, pak na TLS a pak máte v podstatě stažený celý web v jednom kroku. A Internet je pro většinu lidí dneska web.
Nejsem z tech co tvrdi, ze to nemuze fungovat, ale operovat s 350 km vzdalenosti je hodne zavadejici. Jednak to bude 550 km, ale hlavne nebude zadny satelit skoro nikdy primo v nadhlavniku. Vzhledem k tomu, ze v jednu chvili ma byt nad horizontem asi 5 satelitu, tak bude vzdusna vzdalenost vetsinu casu 1000+ km.
Ano, máte naprostou pravdu. 350 km tak nějak začíná LEO, to jsem podcenil, a samozřejmě to nebude přímo nad hlavou, už jsem si to uvědomil a v jednom z příspěvků zohlednil. I tak to ale nebude taková hrůza, mnohem více se na latenci podle mě projeví ty jevy typické pro bezdrát - kolize, rušení.
Máte pravdu oba. 4400 satelitů bude ve výšce 550 km a později dalších 7500 bude ve výšce kolem 320 km.
skoro bych rekl, ze kolize i problem skryteho uzlu vyresi TDMA, FDMA ci neceho podobneho.
Jak chcete pomocí TDMA či FDMA vyřešit problém skrytého uzlu? Nebo kolize?Na kolize jsou CSMA metody. Problém skrytého uzlu nemá řešení z principu, ale dá se hodně potlačit.Mimochodem když už jsme u toho, tohle mi vrtá dlouho. Bude Starlink TDMA nebo FDMA? Všechna seriozní rádia jsou FDMA. Když Ubiquity přišlo s PBM10 a TDMA, tak čeští ISP volali o pomoc, že to zničí vesmír. A koukám, že už to ani není v prodeji, tak to asi zabralo. Jak to bude se Starlinkem?
https://cs.wikipedia.org/wiki/TDMA... "V jeden čas smí ouze jedno zařízení používat CFTXOP, čímž se zabrání kolizím"TDMA funguje tak, ze AP prideli kazdemu klientu timeslot, a klient muze vysilat pouze v tomto timeslotu a nikdy jiny. Zadne kolize tedy nenastavaji. Prepkladam, ze stejnym mechanizmem je resena i asociace klientu k AP.https://theses.cz/id/cii9dn/zaverecna_prace... ... "TDMA řeší problém skrytého uzlu"
Ať si píše kdo chce co chce, problém skrytého uzlu vám to vyřeší těžko."Prepkladam, ze stejnym mechanizmem je resena i asociace klientu k AP." To by mě zajímalo jak, protože právě tam dochází k těm kolizím. Může se to dít jiným komunikačním kanálem, jenže ten tady není přijatelný.
Byt vama tak drzim "kusnu" a projdu si pravidla pravopisu.
350 km? k nejbližšímu satelitu? a ten už nikam nekomunikuje a odpovídá za nulu? signál se musí taky dostat zpátky.. je to k ničemu a op má recht..B-]
Ten momentalne posila signal na stanici na zemi, ktera bude asi u nejakeho uzlu, takze 20 ms na nejblizsi server vic jak realne.
Naopak poslat to vesmírem co nejdál je výhodný, protože tam je rychlost světla vyšší než ve skle.
Je dobré to ještě zkombinovat s tím, že ten signál jde na přímo, a ne že musí nejdřív proběhnout rezervou, pak do zatáčky podél kolejí, retranslace k dálnici, no a ve finále to světlo urazí dvakrát takovou vzdálenost o třetinu nižší rychlostí.Proto tam, kde je odezva kruciální, používají bezdrátové spoje. Trochu jiných kategorií než domácí routery od Asusu, ale je to pořád bezdrát 😀
To ano, ale satelity momentalne nemaji laser a tak se to posila na zem. Na delsi vzdalenosti to bude nejlepsi volba az to bude mit laser.
A nešly by pak takovou obrovskou laserovou sítí měřit gravitační vlny? 🙂
Nie, moc nespoľahlivé. Preto sa pracuje na projekte vesmírneho interferometra eLISA.
Na eLISA se pracuje proto, že v době jejího návrhu žádný Starlink nebyl. A je pravda, že eLISA má být mnohem větší než Starlink. Ale taky má mít jen dvě ramena, Starlink jich bude mít tisíce.Ne, je to blbost, Starlink není zdaleka tak dobře vybaven, aby mohl něco takového měřit, i v tom množství. Byl to jen nápad.
To máte stejné jako když s humbukem ohlásíte zázračnou baterii bez kobaltu a pár dní na to v tichosti uzavřete obrovskou obchodní smlouvu s jedním z jeho největších těžařů, firmou Glencore, která je známá tím, že při jeho těžbě v Kongu zaměstnává děti 😃 Vítejte v cirkuse Elona Muska...
Také jsem si všimnul 😀 Navíc na (nyní odloženém) Battery Day, dle mého názoru, měla být představena baterie CATLu, nicméně si myslím, že CATL nedal Tesle exkluzivitu a začal to nabízet všem.https://www.bbc.co.uk/news/technology-52966178...
nikoli. CATL budou levne LiFePo4 baterie pro cinu. na battery day tesla predstavi vlastni baterie, vyvinute s pouzitim technologii z koupene firmy maxwell
Takže bys byl radši, kdyby děti v Kongu umírali hladem? Je super přečíst si v diskuzi jakou starost mají Evropané o děti v Kongu, když se jedná o Teslu. 😃
Děti těžící kobalt jsou jedním z argumentů, proč kobalt využívat co nejméně. Pokud Musk tvrdí, že má revoluční baterii a prudce snižuje podíl kobaltu, zatímco uzavírá velké smlouvy na kobalt, vypadá to poněkud nedůvěryhodně.
To maximálně možná připadá vám a těm 4 lidem co vám dali lajk. 😁 jelikož podíl kobaltu snižují neznamená to, že nebude potřeba. Je to fakt vtipný jak když jde o elektromobilitu tak lidé řeší takové kraviny. Zajímavý je, že u čerpací stanice se nic neřeší. Benzín tam vyvěrá z pramene. Čistě a ekologicky. Fakt se chodím do diskuzí bavit, jak jsou lidi zaujatí a přes velké A nevidí B.
To máte naprostou pravdu.Bavím se tím, jak jsme v diskuzi o revoluční baterii řešili, že je to pokrok, a já argumentoval, že pokrok to bude, až to bude existovat. A nikdy jsem si netroufl tvrdit, že nebude, jen nemá smysl jásat, když zůstává u slov. No a teď jsem zvědavější a zvědavější. Rýpnout jsem si musel.A jinak jo, benzín narozdíl od lithiových baterek umíme vyrobit zcela ekologicky. Dokonce se o to někdo i sem tam snaží, ale je to prostě dražší, než kopnout do země, Audi třeba odhaduje cenu "benzínu ze vzduchu" na 40 Kč / litr v nejoptimističtějším případě. To by se stát moc nenapakoval. A tak se to moc netlačí.Zajímavé je, že u baterek, kde je to ekonomicky podobné, se tlačí. Můžu kvůli tomu brečet, bojovat, zatím zůstanu u výsměchu a informování.
Společnost Tesla deklarovala že je tou dětskou prací hluboce znepokojena. Takže vše vyřešeno. Hlavně že se podařilo odvést pozornost od té potřeby kobaltu, že... 😀
Tak to je vše v pořádku 😀
Kabel je kabel, nejlépe optika B-] Také existuje už docela dlouho satelitní Net, ale odezva (ping) je tragická ...
A kdyz nemate na chleba, jezte kolace.
ping bude tragickej i na tohmle, je to kuli vzdálenostem, není to na hry , ale aby mohli brát poplatky za net i od afričanů B-]
Latence je částečně kompenzovaná rychlostí světla ve vakuu, která je vyšší než ve skle.
Satelit má být 350 km nad povrchem. Bude kus bokem, tak to k němu bude třeba 1000 km, ať nežeru. Z toho první třetina bude atmosférou (rychlost světla * 0,9), dvě třetiny vakuem (rychlost světla). Pokud to jen pošle rovnou dolů do peeringového centra "zrcadlem" (tzn. žádné store&forward), tak to máte pitomé 2000 km a stačí vám 7 ms na celou síť poskytovatele.Zkuste si svého poskytovatele, jakou máte latenci do NIXu. Bude na tom dost podobně.
No jenze tenhle satelit neni geostaciarni jako ostatni kvuli cene/pokryti. Takze vsechny predpoklady muzete zahodit.
Myslite ze optika prekona laser.?
Vzhledem k tomu, že současná generace Starlinku nemá žádné laserové mezi-satelitní spojení, tak je z nich nyní jenom hloupé rádiové relé na LEO.Mimochodem do optických vláken také svítíte laserem.
Překoná sněhulák uhlí? 😀Optika je médium, laser je způsob šíření signálu v něm. Můžete mít laserovou optiku nebo taky světlo ze žárovky vzduchem.
jestli tragicka latence u soucasnych satelitnich sluzeb nebude dana tim, ze jsou na GEO draze, lezici 35tis km nad rovnikem, kdezto starlink je ve vysce 550km, tedy 64x blize? nechcete tyto dve sluzby prohlasit za stejne, ze ne?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.