Elon Musk | Poskytovatelé internetu | Starlink

Musk si poprvé vyzkoušel Starlink a způsobil pozdvižení na Twitteru

Satelitní internetové připojení není ničím nový a dodnes je poslední šancí pro ty, k jejichž samotám horko těžko doputuje i základní mobilní signál. Když však kosmický internet začne osobně testovat Elon Musk, způsobí to pochopitelně na sociálních sítích ohromný rozruch.

Třeba jako včera, kdy na svůj Twitter napsal vlastně docela prostou větu, která se od té doby dočkala čtvrt milionů lajků a desítek tisíc sdílení. Musk totiž k odeslání zprávičky poprvé použil Starlink, a je tak prvním známým koncovým uživatelem pomalu se rodící služby, jenž si dala za cíl pokrýt nízké oběžné dráhy mnoha tisící malých satelitů, které nabídnou internetové připojené srovnatelné třeba s LTE.

A co víc, budoucí výnosy ze Starlinku, by měly zároveň téct do dalšího výzkumu Marsu a možnosti jeho kolonizace lidskou posádkou. Na to je zatím sice ještě brzy – nad hlavami nám stále léta jen zlomek testovacích družic celé konstelace, nicméně Musk a jeho tým by rádi ostrý start alespoň na omezeném území chtěli urychlit, aby Starlink mohl už na sklonku příští sezóny hurikánů nabídnout konektivitu v jižních státech USA, pokud dojde k výpadkům klasické mobilní sítě.

V současné době se různým způsobem pokouší pokrýt oblohu internetovými hotspoty hned několik společností, jejich klienty ale mají být spíše než zákazníci z bohatého a většinou dobře zasíťovaného severu chudší jih se sporadickou infrastrukturou. Ze Starlinku by tedy měli přinejmenším v prvních letech těžit spíše obyvatelé samot kdesi v Argentině, než třeba hustě obydlená Evropa, jejíž páteřní optické sítě, LTE a tou dobou snad už pomalu i 5G nabídnou lepší servis.

Diskuze (100) Další článek: Kvantová nadvláda je potvrzena. Googlu se podařilo postavit revoluční kvantový počítač

Témata článku: Vesmír, Internet, Twitter, USA, Elon Musk, Evropa, Poskytovatelé internetu, Mars, SpaceX, Starlink, IT Osobnosti, Hotspot, LTE, Samota, Pozdvižení, Argentina


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky