X

Musk chystá XTV. Nemá nic společného s Xaverem, bude to konkurence pro YouTube

Sociální síť X už brzy i na vašich velkých obrazovkách. Tak zní lehce vágní oznámení, které zveřejnila šéfka firmy Linda Yaccarinová. X podle ní chystá aplikaci pro chytré televize, jež bude zaměřená čistě na video. Podle prvních náhledů půjde o konkurenci pro YouTube, aplikace ponese jméno XTV.

Yaccarinová o novince hovoří pouze jako o aplikaci, je ale jasné, že klasická síť X to nebude, už jen proto, že ta je v současnosti ještě stále primárně založená na textu. Tohle bude do jisté míry samostatná služba zaměřená pouze na video, byť tu lidé budou fungovat se stejným přihlášením.

Brzy přineseme poutavý obsah v reálném čase do vašich chytrých televizorů pomocí aplikace XTV. Ta se stane vaším společníkem pro vysoce kvalitní a pohlcující zábavu na větší obrazovce,” píše Yaccarinová poměrně obecně. 

Detaily o tom, jak bude klasický X propojený s touto video odnoží, ředitelka nepřidala. Pouze na toto téma zmínila, že když člověk rozkouká video na mobilu, bude moci pokračovat na chytré televizi na XTV (takže bude i video aplikace pro mobily? Nebo myslí klasickou aplikaci X?). Dále uvedla, že videa bude divákům nabízet umělá inteligence podle témat, se kterými se budou interagovat a že vyhledávání videí se obecně na X výrazně zlepší.

Lákají na Carlsona s Putinem

Z několikasekundového náhledu, který Yaccarinová zveřejnila, aplikace vypadá velmi podobně jako YouTube. Jednoduše obrazovka s videi, které si člověk může pustit na vyžádání, vedle toho se nachází panel pro vyhledávání. Náhled láká na „exkluzivity” X, mimo jiné rozhovor amerického moderátora Tuckera Carlsona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem či na video od SpaceX. 

Snímek obrazovky 2024-04-24 v 11.34.01.png
Náhled, jak bude aplikace XTV vypadat

Exkluzivity skutečně patří do uvozovek, protože síť vlastní produkci videí nemá a existuje zatím jen málo tvůrců, kteří tvoří videobsah výhradně pro X, Carlson je jeden z nich. S příchodem XTV se to ale může změnit, bude také záležet, zda síť tvůrcům nabídce adekvátní ohodnocení.

Není XTV jako XTV

A proč se majitel sítě Elon Musk vůbec chce do videí vrhnout? X se finančně dlouhodobě nedaří a videa jsou v posledních letech na sociálních sítích hlavními tahouny zisku. Musk se i pochlubil statistikou, podle které lidé na X minulý měsíc zhlédli 385 milionů hodin videí. Yaccarinová pak už v lednu avizovala, že se X stane platformou zaměřenou primárně na videa, protože tento segment meziročně roste o 35 procent. 

V Česku nicméně může vzniknout lehký chaos. V tuzemsku už jeden projekt jménem XTV existuje, je to internetová televize, za kterou stojí moderátor Luboš Xaver Veselý. Ten s Muskovou novinkou nemá nic společného, ale jeho XTV má dokonce logo ve stejných barvách. Takže určité mrzení tu bude, avšak těžko lze očekávat, že by český moderátor vyrazil do právní bitvy s Muskem. 

Diskuze (7) Další článek: Photopea se už dá „nainstalovat“. Český editor podporuje i nové formáty a více barev

Témata článku: