Mushkin vs. Corsair: duel pamětí s nízkou latencí

Výběr správných pamětí pro výkonné systémy založené na Athlonu 64 je nelehká úloha. I na první pohled stejné paměti se mohou značně lišit a přidanou hodnotou je v tomto případě hlavně přetaktování.

Mushkin 1GB HP3200 2-3-3

Klepněte pro větší obrázekAmerický výrobce pamětí Mushkin je znám kvalitními a časem ověřenými moduly. V nabídce naleznete širokou škálu produktů od základních až po extrémní. Paměti řady High Performance (předtím známé jako Blue) patří ke střední třídě, což ale v podání Mushkinu znamená časování 2-3-2 nebo 2-3-3. To už je hodnota použitelná i pro výkonnostní sestavy. Sám výrobce označuje tuto řadu jako moduly zaměřené na kvalitu a stabilitu. Testovaný model pamětí patří mezi dvoukanálové sady s dvěma stejnými moduly, které jsou testované pro dvoukanálový provoz. Důkazem je i testování kompatibility na většině dostupných čipových sad.

Jak již bývá u kvalitnějších modulů zvykem, je i na Mushkinech osazený hliníkový rozvaděč tepla modré barvy (nesouvisí s modelem a může se lišit v různých sériích). Ten slouží hlavně k zamezení vzniku lokálně přehřátých míst. Právě kvůli rozvaděčům tepla není možné zjistit přesné značení použitých paměťových čipů, které výrobce v technických specifikacích neuvádí. Rozměry nejsou rozvaděčem ovlivněny do výšky, ale pouze do šířky, což montáži vůbec nepřekáží.

Po instalaci do testovací sestavy proběhla správně identifikace časování modulů podle SPD, které jsme ale při testování nenechali na automatice, ale doladili ručně. Paměti bohužel nezvládly žádné pokusy o ostřejší časování (i další podrobnější nastavení nForce 4) a musely jsme se tedy spokojit s výrobcem specifikovanou hodnotou. Při provozu nás značně překvapilo velmi silné zahřívání modulů i na standardním napětí, které ještě vzrostlo při pokusech o přetaktování a zvýšení napájení. Zvyšování frekvence nebylo příliš úspěšné a jakékoli pokusy o překročení hranice 210 MHz nebyly navzdory různým nastavením časování úspěšné. Zajímavostí je bezproblémová stabilita při agresivním časování a mírném zvýšení frekvence (210 MHz) a žádné zlepšení výsledků ani při dalším zhoršování a ladění časování. Nepomohlo ani téměř zcela nejhorší možné nastavení BIOSu.

Corsair TWINX1024-3200C2PRO

Klepněte pro větší obrázekDlouhodobě nejlépe hodnoceným a oblíbeným výrobcem špičkových paměťových modulů je firma Corsair. Podobně jako Mushkin, tak i Corsair nabízí celou řadu různorodých produktů (např. i USB disky a paměťové karty), mezi nimiž nechybí ani výkonnostně orientované paměťové moduly. Označení XMS značí Xtreme Memory Speed. S tímto označením se můžete střetnout také u standardnějších modulů této legendární značky. Testované moduly patřily k těm lepším a s časováním 2-3-3 se neztratí v žádné sestavě. Zajímavostí je oddělená specifikace pro platformu Intel a AMD, která zřejmě přetrvala od dob Socketu A a problémů s některými špičkovými moduly.

Twinx v názvu značí dvoukanálovou sadu sestávající ze dvou 512MB oboustranných modulů. Rozvaděč tepla je samozřejmostí také u tohoto modelu, i když je poměrně nestandardní. Označení Pro totiž označuje speciální rozvaděč s osmnácti stavovými diodami, které nezávisle informují o vytíženosti obou modulů. Diody jsou různobarevné a při aktivnější práci je jejich blikání zajímavým doplňkem skříně s oknem. Praktický význam je ale velmi nízký, ne-li nulový a zvýšení modulu se může negativně projevit na nekompatibilitě s většími chladiči procesorů. Rozvaděč tepla je také o něco málo širší a při těsném umístění paměťových bank se tak budou moduly vzájemně dotýkat a ohřívat.

Při zapojení modulů v sestavě neproběhla správně identifikace časování podle SPD a muselo přijít na řadu ruční nastavění. Corsair u svých modulů nespecifikuje rozmezí použitelných napětí, automatická detekce nastavila hodnotu 2,6 V. Při přetaktování jsme ale hodnotu zvýšili až na 2,8 V pro lepší stabilitu. Výsledky přetaktování jsou vskutku impozantní a přitom není vyloučeno ani dosažení ještě lepších výsledků. Zahřívání se začalo výrazně projevovat až při velmi vysokém zvýšení taktu, kdy bylo už celkem předpokládané.

Klepněte pro větší obrázek

  Mushkin 1GB HP3200 2-3-3 Corsair TWINX1024-3200C2PRO rev. 4.1
produkt paměť RAM paměť RAM
zdroj Fox Computers, Brno Levi International, Brno
kontakt 541 423 842 531 011 911
cena 5 205 Kč vč. DPH 5 183 Kč vč. DPH
záruka doživotní 2 roky
Klady a zápory
+ záruka přetaktování
+ časování časování
+ testovány vzhled
- přetaktování velikost
- zahřívání cena
Parametry
typ pár oboustranných paměťových modulů pár oboustranných paměťových modulů
certifikovaná frekvence 200 MHz (DDR400) 200 MHz (DDR400)
velikost 2× 512 MB 2× 512 MB
čipy 32M × 8 b 66pin TSOP-II 32M × 8 b 66pin TSOP-II
časování CAS 2 Trp 3 Tras 3 CAS 2 Trp 3 Tras 3 pro platformu Intel, CAS 2 Trp 3 Tras 3 pro platformu AMD
napětí 2,5–2,8 V 2,6 V
chladič hliníkový rozvaděč tepla hliníkový rozvaděč tepla s 18 stavovými diodami

Klepněte pro větší obrázek

Testovací sestava
procesor AMD Athlon 64 4000+, 2,4 GHz, ClawHammer, 1 MB L2 Cache
základní deska Gigabyte GA-K8NXP-SLI (nForce 4 SLI)
grafická karta Gigabyte GeForce 6600 GT, 128 MB

Pro dosažení vysokého výkonu je hlavně pro Athlon 64 nutné zvolit vhodné paměti. Nemusí se vždy jednat o nejdražší a nejkvalitnější moduly, které zaručují nejen agresivní časování, ale také zajímavé výsledky přetaktování. Dobrou službu mohou zastat i modely z pomyslné vyšší střední třídy, ke kterým se testované moduly řadí. Rozdíly se můžou na první pohled zdát mizivé a výkon v zásadě stejný. Rozdíly se projeví hlavně při podrobnějším ladění a při přetaktování, kde se ukáže skutečná síla a možnosti modulů.

Při testování jsme se snažili najít nejvýhodnější kombinaci frekvence a časování, která zároveň dosahuje nejlepších výsledků. Použitím oblíbeného MemTest86+ jsme odhalili nejvyšší stabilní nastavení, které jsme následně s vhodným nastavením násobiče testovali na výkon.

V případě testované dvojice nastala zajímavá situace, kdy zdánlivě stejné produkty ve výsledku podávají úplně odlišné výkony. Mushkin se ukázal jako osvědčený modul, který dodrží, co slíbil, ale neumožňuje větší zvyšování frekvence. Naproti tomu Corsair položil s dosaženou frekvencí laťku velmi vysoko a o více než 25 % překonal svou nominální frekvenci. Zajímavostí jsou i stavové diody, které jsou ale pouze dekoračním prvkem (existuje i varianta bez nich).

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 12/05.

Diskuze (10) Další článek: Opera 8.10 Preview – zkoušejte opět BitTorrent

Témata článku: Duel, Sestavy, Xtreme, Praktický význam, Extrémní rozdíl, Impozantní číslo, Blikání, Nízké zahřívání, Základní identifikace, Testovaný model, Zajímavá situace, Spd, Úspěšný model, Modul, Paměťový modul, Standardní napětí, Různorodý produkt, Corsa, Nejhorší stav, Nejhorší hodnocení


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X