Multiuser-Computer: jeden pro všechny

Sdílení jednoho jediného počítače více uživateli je možné s využitím USB periferií bez dalších přídavných karet.
Tomáš Opatřil: Obdobou zařízení Buddy, které nám zapůjčila společnost IPC, a s kterým jste se mohli seznámit v Computeru 17/99, je řešení společnosti IRIS Consulting. Je však čistě softwarové, v řídicím počítači není žádná přídavná karta, žádná hardwarová úprava.

Dva počítače za cenu jednoho
Ve skutečnosti se jedná opravdu jen o jeden počítač. Má však nainstalovánu aplikaci Multiuser-Computer, která podporuje víceuživatelské rozhraní – to umožňuje práci dvou lidí na jednom počítači stejně dobře jako na dvou. Každý uživatel má vlastní monitor s klávesnicí, myš a reproduktory, počítač je však jenom jeden; to znamená jak sdílení disku, tak paměti a systémových prostředků.

Postaveno na USB
Všechna zmíněná externí zařízení se tedy musejí nacházet v jednom počítači. Grafická karta prvního (primárního uživatele) je umístěna ve slotu AGP, další uživatelé mají karty ve slotu PCI. První klávesnice a myš se zapojí do portů PS/2, klávesnice a myši dalších „počítačů“ se připojují přes porty USB. Stejně se připojují i reproduktory; samozřejmě musíte mít reproduktory digitální, které obsahují zvukovou kartu.

O vlastní funkci tohoto víceuživatelského systému se stará aplikace Multiuser-Computer. Ta pomocí inteligentního algoritmu přerozděluje volný procesorový čas a paměť mezi více uživatelů.

Práce všeho druhu
Při vlastním testu (na počítači běžely dva stroje) jsem postupoval od jednoduchých kancelářských aplikací až po náročné. Ve Wordu jsem nenarazil na žádné zpomalení, i s rozsáhlejšími texty se dokázal vypořádat bez větších problémů. Ani při práci v grafických aplikacích nenastaly žádné potíže nebo zpomalení činnosti. Nainstaloval jsem i hru Need For Speed III a spustil na obou pracovištích zároveň. Teprve teď bylo patrné zpomalení. I když možná kdyby se dokoupily lepší grafické karty (součástí dodávky jsou karty s čipem S3) je docela možné, že by zvládl i toto.

Můj celkový dojem z práce na tomto počítači je kladný, nepozoroval jsem žádnou změnu oproti práci na „normálním“ počítači. Připravuje se však speciální verze Multiuser-Computer, která bude určena pro hraní her: bude simulovat lokální síť s virtuálními adresami IP.

A za jakou cenu?
Licenci k dvouuživatelskému počítači včetně podpory reproduktorů můžete získat za zaváděcí cenu 2 500 Kč bez daně. Za každé další dodatečné pracoviště, které není připojeno v síti, zaplatíte 4 300 Kč, u počítačů připojených do sítě pak 6 000 Kč. K tomu je navíc potřeba dokoupit grafickou kartu pro sběrnici PCI, klávesnice a myš pro USB – asi za 1 700 Kč. Pro každé dodatečné pracoviště je dobré, aby měl server dalších 16 až 32 MB paměti; pro dvě pracoviště je to tedy 64 MB, lépe však o něco více. Je tedy patrné, že řešení není nijak drahé, zvláště, pokud využijete zaváděcí ceny. Navíc je možné připojit i více uživatelů než jen dva.
víceuživatelské řešení počítače
IRIS Consulting
Multiuser-Computer
Zdroj: IRIS Consulting, Ostrava
Telefon: (069) 616 44 59
Cena: 4 300 Kč bez DPH
za 1 licenci
Zaváděcí cena: 2 500 Kč bez DPH
Váš názor Další článek: Kyocera FS-1200: spíše levnější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,