Multimediální prohlížeč zadarmo - IrfanView 3.07

Prohlížečů všech možných multimediálních formátů existuje mezi volně šiřitelným softwarem velké množství. Jedním z nich je program IrfanView, který vyčnívá z řady velkým množstvím podporovaných formátů, a množstvím schopností.
Prohlížečů všech možných multimediálních formátů existuje mezi volně šiřitelným softwarem velké množství. Jedním z nich je program IrfanView, který vyčnívá z řady velkým množstvím podporovaných formátů, a množstvím schopností.

Instalační program nejprve upozorní na to, že umístí zástupce na plochu a následně dovolí vybrat umístění cílové složky (implicitně je to C:\Program Files\IrfanView). Po skončení ubude z pevného disku 727 kB, což je, vzhledem k tomu co tato aplikace umí, velmi málo.

Množství podporovaných formátů je skutečně úctyhodné, posuďte sami: JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, DCX, PNG, TIFF, TGA, RAS, SUN, ICO, CUR, ANI, AVI, WAV, MID, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF, LBM, PSD, PSP, CPT, EPS, CLP, CAM, MPG, MPEG, MOV, LWF, AIF, SND, AU, G3, SFW, DAT (Video CD), KDC a Photo-CD.

První vlastností, pro kterou se mi IrfanView líbí je práce s náhledy. Stačí v menu File vybrat položku Thumbnails, čímž se otevře další okno, ve kterém si uvidíte náhledy všech obrázků ve vybraném adresáři. Z náhledů lze vytvořit HTML dokument, který pak můžete vystavit na web, nebo všechny obrázky můžete uložit do jediného souboru, případně vytisknout na tiskárně.

Když jsme se dostali k tisku - ani v této oblasti nezaostává IrfanView za konkurencí. Před vytištěním je možné si prohlédnout obrázek v náhledu, určit jeho velikost a umístění na stránce.

Nechybí ani podpora "táhni a pusť" - stačí tedy myší přetáhnout ikonu libovolného souboru z Průzkumníka nad okno programu a ten bude vědět, že má požadovaný soubor otevřít.

Dobře propracovaná je také slideshow, v níž stačí vybrat soubory, složky nebo třeba celý disk, určit zda chcete také procházet podsložky, nastavit automatické nebo ruční posouvání, vybrat způsob třídění (podle jména, data, velikosti nebo přípony souboru) a podívaná může začít.

Zapomenout nesmím ani na Batch conversion nabízející hromadný převod obrázků do jednoho z deseti formátů včetně ICO, takže si během několika vteřin můžete třeba vytvořit ikonky ze snímků své oblíbené filmové hvězdy. U dalších formátů lze v menu Advanced options nastavit velikost, barevnou hloubku, jas, kontrast a řadu dalších parametrů výstupních souborů.

IrfanView dále umožňuje jednoduchou editaci obrázků - kromě otáčení, změny velikosti, resamplování, nastavení barevné hloubky a dalších parametrů je k dispozici devět efektů, z nichž za všechny jmenujme například transformaci na 3D tlačítko.

S IrfanViewem snadno "vytáhnete" všechny ikony ze souborů EXE, DLL a CPL - stačí pouze otevřít vybraný soubor a můžete si s ikonkou dělat co vás napadne. Obsahuje-li soubor více než jednu ikonu, dokáže program zobrazit všechny, ale zpracovávat můžete pouze jednu.

Poslední z mnoha "vymožeností", jimiž tento program disponuje, je Capture, neboli snímač obrazovky. Kromě jednoho screenshotu lze nastavit i automatické sejmutí obrazovky ve vymezeném intervalu a jeho následné uložení na disk do souboru s názvem iviewcapture_date_DD_MM_RRRR_time_hh_mm_ss.???. Dokonce jsem pro tuto funkci našel i praktické využití - pokud potřebujete vědět, jestli se někdo nepovolaný nevrtá na vašem počítači v době vaší nepřítomnosti, zapněte Automatic capture a po svém návratu si ve slideshow přehrajte zachycené obrázky.

Pokud si nebudete vědět rady, je program vybaven velmi podrobně zpracovanou nápovědou. Pro ty, kdož preferují místo myši klávesnici je zase připraveno velké množství klávesových zkratek. Nechybí ani podpora zařízení připojených přes TWAIN (tj. scannery, digitální fotoaparáty, ...).

Odinstalace programu je jednoduchá - prostě smažete složku, do níž jste jej nainstalovali a odstraníte ikonu z plochy.

IrfanView toho nabízí skutečně mnoho, možná i více než některé komerční produkty. O to více překvapí a potěší skutečnost, že za něj nemusíte zaplatit ani haléř.

Download, velikost: 427 KB

Diskuze (13) Další článek: Čtyři vylepšení pro tablet

Témata článku: Video, Multimédia, Velká obrazovka, Vybrané okno, Move, Následné uložení, Automatický návrat, Multimediální, Velká hvězda, Prohlížeč, Vybraný formát, PSP, Vybraný soubor, IrfanView, Advanced Options, Velké množstvíČernobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10