Multifunkční přehrávač Xlive XBM-100: pět v jednom

Snahou výrobců přístrojů s jedním způsobem využití je slučování několika přístrojů do jednoho. Jednak je takové zařízení užitečnější, jednak může oslovit více zákazníků. To stejné platí o přehrávačích MP3, které nabízí stále více funkcí.

Přehrávače hudebních souborů, rádia, diktafony, paměťové disky a handsfree k mobilům patří mezi rozšířená zařízení, která se mohou hodit téměř každému a zdánlivě spolu nesouvisí. Navíc, nosit všechna tato zařízení neustále u sebe může být zatěžující. Jenže co když jsou všechna integrována do jednoho přístroje? Pak máme před sebou téměř ideální multifunkční přístroj. Jedním z nejlepších je Xlive XBM-100.

Mnoho tlačítek i funkcí

Xlive je malá lehká stříbrná a stylově vyhlížející krabička, na níž upoutá váš první pohled zejména velký displej a překvapivé množství ovládacích tlačítek. Displej je skvělý po stránce kontrastu i detailnosti, umí zobrazit až čtyři řádky textu a je sytě modře podsvětlen. Hlavním ovládacím prvkem přístroje je pětisměrný joystisk vpravo na čelní straně, který má na starosti vyvolání a pohyb v nabídce a nastavení všech funkcí, v klidovém stavu s ním můžete měnit například hlasitost sluchátek. Mezi ostatními běžnými tlačítky stojí za to zmínit klávesu pro aktivaci režimu Bluetooth, čímž jsem zároveň prozradil další velmi cennou vlastnost; a malý nenápadný otvůrek na zadní straně sloužící k restartování celého přístroje a obnovení továrního nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Na pohled obyčejný přehrávač ukrývá i Bluetooth 

O komunikaci s počítačem a zároveň nabíjení vestavěné lithium-polymerové baterie se stará kabel USB typu 1.1, nechybí nezbytný port pro připojení sluchátek, hodit se bude také vstup Line In pro připojení jiného audio přístroje a přímé nahrávání skladeb z něj. Sluchátka, která dostanete k přístroji, uspokojí i náročného posluchače – pecky krásně zapadnou do uší, na kabelu jsou magnetky, k nimž můžete sluchátka pevně připevnit, kvalita a hlasitost zvuku je více než postačující.

Pět v jednom

Těžko říct, která z vlastností zařízení Xlive XBM-100 je ta hlavní, protože hodit se mohou všechny. Nejčastěji ale zřejmě budete přístroj používat k přehrávání hudebních souborů nebo jako doplněk mobilu. Xlive umí přehrávat hudební soubory MP3 a WMA ve stereo kvalitě se standardními možnostmi přehrávání, pozastavení či rychlý posun skladeb. Hlasitost přehrávání lze nastavit až ve čtyřiceti stupních, přičemž od zvuků v okolí se spolehlivě odizolujete již při úrovni hlasitosti od stupně 25.

Během přehrávání hudebních souborů uvidíte všechny podstatné informace o skladbě, jako například její název, typ souboru, odehraný a celkový čas, vzorkování, bitovou hloubku a řadu dalších údajů, na displeji přístroje. Xlive nabízí i šest přednastavených a jednu uživatelskou zvukovou korekci ekvalizéru, výběr ze tří druhů 3D zvuku firmy SRS Lab a několik dalších možností, jak si přizpůsobit zvuk ve sluchátkách vlastním představám.

Nahrajete kde co

Pokud vás omrzí hudba v paměti přístroje, můžete si naladit FM rádio. Xlive si poradí s mono i stereo signálem, na výběr máte mezi ručním nebo manuálním laděním. Do paměti lze uložit frekvence až dvaceti stanic z pásma 78–108 MHz. Jestliže se vám některá z písní v rádiu zalíbí, můžete si ji rovnou nahrát. Nahrávat lze také jakékoli zvuky z okolí, například rozhovory, hlasové poznámky apod., případně hudbu z externího audio zařízení, které připojíte přes konektor Line-In.

Přístroj podporuje bezdrátové přenosy Bluetooth, takže do něj můžete přenést soubory z jiného Bluetooth zařízení a nebo jej využít třeba ve spojení s mobilním telefonem. Pokud Xlive spárujete s mobilem, bude v tichosti čekat na příchozí hovor. V okamžiku, kdy vám někdo zavolá na mobil, přehrávání se přeruší a ve vašich sluchátkách se ozve vyzváněcí tón, který si můžete sami nastavit; zároveň uvidíte číslo volajícího na displeji. Pomocí klávesy Bluetooth na přehrávači nebo tlačítka na sluchátkách pak můžete rovnou přijmout hovor. Po ukončení hovoru se Xlive vrátí k přehrávání původní hudby z místa, kde před přijetím hovoru skončilo. Také telefonát je možné v jeho průběhu nahrávat.

Všechno, co potřebujete

Do paměti Xlive se vejde 256 MB libovolných dat, můžete jej používat také jako přenosný paměťový disk; dokonce je možné nahrávat novější verze firmwaru nebo jiná jazyková prostředí. Škoda jen, že kapacita paměti je omezená a přístroj si nerozumí s paměťovými kartami. V prodeji je kromě testované verze ještě Xlive s pamětí 128 a 512 MB. Xlive je luxusní multifunkční zařízení, které patří ve své třídě ke špičce. Vzhledem k množství nabízených funkcí je jeho cena velmi příznivá.

Parametry Xlive XBM-100 256 MB
interní paměť 256 MB produkt multifunkční přehrávač
typ paměti flash zdroj DataShop.cz, Pardubice
zvukové formáty MP3, WMA kontakt 466 614 630
datové toky 8–320 kb/s cena 7 080 Kč vč. DPH
popisky ID3 ID3 V1, V2 2.0, 3.0, 4.0 záruka 2 roky
displej grafický, 4 řádky, modré podsvětlení Klady a zápory
baterie 1× Li-Pol + kvalitní displej
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz + špičkový zvuk
hudební výstup 10 mW + funkce
odstup signálu 50–90 dB - paměťové karty
doba přehrávání 14 h - způsob ovládání
nahrávání hlasu až 36 h (16 kb/s) - USB 1.1
Bluetooth profily headset, serial, handsfree Cenová osa s DPH
radiopřijímač FM, 78–108 MHz,
vestavěná anténa ve sluchátkách
8 182 Kč Sony Ericsson HBM-30
7 699 Kč Diva Gem, 256 MB
auto vypínání 5 min 7 080 Kč Xlive XBM-100, 256 MB
rozhraní USB 1.1, Bluetooth 1.1, sluchátka, Line-In Naměřili jsme:
rozměry (vך×h) 18 × 30 × 85 mm výdrž 12 h 16 min
hmotnost 42 g (včetně baterie) nabíjení 2 h 59 min
minimální konfigurace počítače Pentium II 233 MHz a vyšší, 64MB operační paměť, 20GB pevný disk, operační systém Windows 98, USB 1.1, mechanika CD-ROM Klepněte pro větší obrázek 
příslušenství CD s ovladači, manuál free style, sluchátka, USB a audio kabel

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 10/04.

Diskuze (15) Další článek: Standard BTX nahrazující ATX likviduje šance AMD proti Intelu

Témata článku: Windows, Bezdrátové nabíjení, Luxusní verze, Bluetooth Headset, Bezdrátové sluchátka sony, Handsfree bluetooth, Překvapivé množství, Sony Ericsson, Sluchátka za uši, Sluchátka s vestavěným fm rádiem, Sluchátka bluetooth, Zvukový profil, Stříbrná verze, Obyčejný přehrávač, Auto antény, Sluchátko, Mobilní telefony sony ericsson, Klidový stav, Audio kabely, Diktafony, Ruční výběr, Přehrávač, Bluetooth Handsfree, Sluchátka s rádiem, Vestavěná anténa


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky