Multifunkční přehrávač Creative MuVo Slim: hrající kreditka

Moderní přehrávače MP3 si už dávno nevystačí jen s prostým přehráváním hudby a stále častěji slučují více přístrojů v jednom těle. Nejúspěšnější přehrávače kromě toho sází na unikátní design a netradiční stylové příslušenství.

Není žádným tajemstvím, že obliba přenosných přehrávačů hudebních souborů stále roste, stejně jako množství těchto přístrojů. Zájemce o takové zařízení by měl ale hledat hlavně osvědčenou značku, a pokud chce držet krok s dobou, také jistou originalitu. Dnes je sice stále těžší najít mezi přehrávači MP3 něco neobvyklého, občas se ale objeví přístroje, které vás zaujmou na první pohled. K takovým bezesporu patří i novinka Creative MuVo Slim.

Tenčeji už to nejde

Luxusní hudební přehrávač s exkluzivním zvukem i příslušenstvím
Při pohledu na přístroj snad nelze nepoužít pochvalná slova typu stylový, luxusní, originální. MuVo Slim je černostříbrný krasavec, který sice z čelního pohledu působí poměrně velkým dojmem, při pohledu z boku ale užasnete nad minimální tloušťkou. Díky ní se doslova ztratí v každé kapse a navíc jeho šestačtyřicet gramů ani neucítíte. Stříbrné části přístroje jsou vyrobeny z kovové slitiny, černé jsou plastové.

Klady a zápory
+ vzhled
+ displej
+ funkce
- neumí paměťové karty
- nemá české prostředí
- chybí poutko

V horní části přední strany najdete dostatečně velký modře podsvětlený LCD displej. Zobrazuje odehraný čas hudební skladby, typ ekvalizéru, pořadí skladby v celkovém množství písní v paměti a název písně na základě ID3 popisku, příp. další dílčí nastavení přehrávače. K ovládání přístroje slouží čtyři tlačítka, všechna umístěná v horní hraně. Dvěma ovládáte hlasitost, která může mít maximálně čtyřicet stupňů; abyste se dokonale odpoutali od okolí, úplně postačí tříčtvrtinový výkon. K přehrávání a pozastavování skladeb, stejně jako k celkovému vypínání, slouží třetí tlačítko. Poslední je třípolohový joystick, kterým provádíte všechny ostatní operace – používáte rychlý posun ve skladbách, přeskakujete písničky, ale také vstupujete do nabídky a pohybujete se v ní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač je velký jak kreditní karta, jen tlustší • V příslušenství přehrávače je i kožený obal s magnetickým zapínáním

Téměř dva pracovní dny hudby

Na levém boku přístroje najdete slot pro připojení sluchátek nebo kabelu Line-In a rychlé rozhraní USB typu 2.0, nad ním je umístěn otvor pro provlečení poutka, to ale v balení chybí. Sluchátka, která dostanete k přístroji, patří po zvukové stránce k mírnému nadprůměru, zvuk je bohatý na všechny frekvence. Pravý bok skrývá záklopku chránící prostor pro ultratenkou baterii typu Li-Ion. Její nabíjení trvá maximálně dvě hodiny, na jedno nabití a při tříčtvrtinovém výkonu hlasitosti vydrží minimálně čtrnáct hodin přehrávání. Nabíjení baterie, stejně jako komunikaci s počítačem, zajišťuje USB kabel, který je pochopitelně součástí balení.

MuVo Slim můžete v prvé řadě používat jako přehrávač hudebních souborů. Přístroj si poradí s formátem MP3 a WMA, na jejich střádání má vyhrazenu paměť 256 MB. Hudební soubory dostanete do přístroje z počítače, do něhož ještě před připojením přehrávače nainstalujte z přiloženého cédéčka ovladače a užitečný program Creative MediaSource, který poslouží jednak pro snadný přenos souborů, jednak pro vytvoření MP3 souborů z hudebních cédéček a seznamů skladeb, jež budete moci v přehrávači rychle obměňovat.

Zařízení přehrává skladby ve stereofonní kvalitě, zvuk můžete dále upravit pomocí čtyř přednastavených a jednoho uživatelsky modifikovatelného profilu ekvalizéru. V nabídce lze kromě ekvalizéru nastavit řadu dalších užitečných funkcí, jako například automatické vypnutí přístroje, jazykové prostředí (čeština bohužel chybí), kontrast a dobu podsvětlení displeje, režimy opakování přehrávání, nechybí možnost mazání skladeb apod.

Taneční rytmy pro každého

Přehráváním hudby možnosti přístroje rozhodně nekončí. Můžete si naladit FM rádio a do paměti uložit až 32 frekvencí z pásma 87,5–108,0 MHz. Rádiové vysílání, stejně jako zvuky z vašeho okolí – MuVo obsahuje vestavěný mikrofon – lze nahrávat a ukládat do paměti, příp. po propojení přes Line-In také nahrávky z jiného audio zařízení. MuVo se po propojení s počítačem identifikuje jako zařízení typu Mass Storage, můžete do něj tedy nahrát libovolné typy souborů a přenášet je mezi počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cestovní reproduktory Creative TravelSound nabízí překvapivě vysokou hlasitost

Creative vsadil také na luxusní příslušenství. K přehrávači dostanete stylové kožené pouzdro s magnetickým uzávěrem, a pokud si připlatíte zhruba dva a půl tisíce korun, můžete koupit rovněž cestovní reproduktory Creative TravelSound. Jsou napájeny buď čtyřmi mikrotužkovými bateriemi nebo ze sítě a můžete s nimi pouštět do okolí všechny zvuky z přehrávače MP3, tedy hudbu, rádio nebo diktafon. Hlasitost je překvapivě vysoká, čistota zvuku a bohatost frekvenčních pásem dostatečná; reproduktory obsahují i digitální zesilovač a pseudoprostorový zvuk.

V podstatě jedinou chybičkou je, že si přístroj nerozumí s paměťovými kartami. V prodeji je ještě přehrávač se 128MB pamětí a výhledově by se mohla objevit i 1GB verze. Creative MuVo Slim je luxusní multifunkční zařízení, které patří k současné špičce. Nejen, že vás dokáže zabavit, ale určitě s ním vzbudíte také dostatečnou pozornost okolí.

Creative MuVo Slim
produkt multifunkční přehrávač
zdroj Creative
cena 5 507 Kč
záruka 2 roky
Cenová osa s DPH
iRiver iFP-190T, 256MB 6 990 Kč
CM-Tech CA-H70MT, 256MB 5 791 Kč
Creative MuVo Slim 5 507 Kč
Naměřili jsme
výdrž baterie 14 h 29 min
doba nabíjení 1 h 58 min
Přehrávač
interní paměť 256 MB
typ paměti flash
podporované zvukové formáty MP3, WMA
podporované datové toky 8–320 kb/s
popisky ID3 ano
displej grafický, 3 řádky, rozlišení 132 × 32 bodů, modré podsvětlení
baterie 1× Li-Ion, 3,6 V
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
hudební výstup 10 mW
ekvalizér ano, 4 přednastavené + 1 uživatelský profil
odstup signálu od šumu min. 90 dB
udávaná doba přehrávání až 17 h
nahrávání hlasu ano
radiopřijímač FM, 87,5–108,0 MHz, 32 předvoleb
automatické vypínání 1–30 min
rozhraní USB 2.0, sluchátka, Line-In
rozměry (v × š × h) 55 × 85 × 7 mm
hmotnost 46 g (včetně baterie)
minimální konfigurace počítače Pentium II 233 MHz a vyšší nebo AMD K6-2 266MHz, 30 MB na pevném disku, Windows 98 a novější, USB 1.1 nebo 2.0, CR ROM
příslušenství CD, manuál, sluchátka, USB kabel, kožený obal
Reproduktory
výkon 2 W na kanál
frekvenční rozsah 150 Hz až 20 kHz
odstup signálu od šumu 75 dB
digitální zesilovač ano
napájení 4× AAA
výdrž baterií až 35 h
příslušenství kabel Line-In, cestovní pouzdro, nabíječka, manuál

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 13-14/04

Váš názor Další článek: "Otec MP3" se vrací s prostorovým zvukem

Témata článku: Windows, Frekvenční pás, Pravý bok, SLI, M/s, Udávaná doba, Rychlé nabíjení, Přehrávač, Sluchátka s rádiem, Nabíjení, Kredit, Diktafony, Sluchátka s vestavěným fm rádiem, Jediná nabíječka, Strádání, Okolí, Třetí tlačítko, Kreditka, Sluchátka k počítači, Vysoký rozsah, Ostatní operace, Stylový obrázek, Čelní pohled, Zvukový profil, Zesilovače

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu