MSI WindPad 100W: tablet s Windows pro odvážné

Již tento měsíc bude v prodeji nový desetipalcový tablet WindPad 100W od MSI, který je vybaven Atomem a systémem Windows. Co nabízí za přednosti?

Společnost MSI chystá uvést na trh několik různých dotykových tabletů, většina z nich patří do známé série WindPad. K dispozici budou nejen tablety s jednoduchým operačním systémem Android, který je přizpůsoben právě pro ovládání dotykem prstu, ale i modely s plnohodnotným systémem Windows 7.

Windows 7 sice v základu podporují dotykové ovládání, uživatelské rozhraní však pro pohodlné ovládání rozhodně není připraveno. Protože se jedná o stejný problém jako ovládání starého mobilního systému Windows Mobile pomocí prstu, výrobci počítají s nasazením dodatečného rozhraní. Softwarovou nadstavbu bude dodávat i MSI, jedním z prvních takových tabletů bude WindPad 100W, který se začne prodávat již během tohoto měsíce.

MSI WindPad 100W: Atom pod okny

Tablet WindPad 100W od společnosti MSI má 10,1" displej, který se nijak neliší od klasického displeje, jaký známe z notebooků. Rozlišení je tak 1 024 × 600 včetně LED podsvícení. Použitá Atomová platforma však naštěstí obsahuje úsporný Intel Atom Z530 s frekvencí 1,6 GHz, který má sice pouze jedno jádro s podporou HyperThreading technologie (zpracuje dvě vlákna současně – dva logické procesory), ale jeho TDP je pouze 2 W. Tento procesor sice neobsahuje integrovaný grafický čip, v případě těchto modelů se ale používá čipová sada Intel Poulsbo US15W s integrovanou Intel GMA 500 (frekvence 200 MHz, DirectX 9.0c), která podporuje akceleraci HD videa. Klasické Atomy obsahují Intel GMA 3150 bez této podpory.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavostí je, že tato grafika je vlastně PowerVR SGX 535, která se nachází například v iPhone 4, iPadu a některých dalších mobilních zařízeních. Díky tomu lze očekávat plynulé přehrávání filmů s vysokým rozlišením (720p) a dle specifikací Adobe Flash 10.1 například i na Youtube a podobných serverech. Pro správný chod jsou samozřejmostí nejnovější ovladače grafického čipu (čipsetu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Operační systém Windows 7 Home Premium v 64bitové edici je nainstalovaný na menší 32GB SSD, po mnoha aktualizacích a pár nainstalovaných programech vám tato kapacita možná nebude stačit, naštěstí je tu alespoň částečné řešení pomocí slotu na SD karty, které mohou být až s kapacitou 32 GB. Operační paměť DDR2 má velikost 2 GB.

Co se týče výbavy, kromě WiFi a Bluetooth 2.0 je k dispozici i akcelerometr pro detekci otočení, nechybí jeden USB port pro připojení dalších zařízení a mini HDMI výstup pro externí monitor nebo televizi. Pro automatické nastavení jasu dle okolního osvětlení je nad displejem i potřebný senzor.

Pro videokonference, focení i natáčení videa se na těle nachází dvě kamery - přední a zadní s rozlišením 1,3 MPix, přičemž zadní kamera je ve speciálním úhlu, což dovoluje natáčet rovně i když máte tablet nakloněný a vidíte na displej.

Dobrá výdrž i s Windows

Tablet MSI WindPad 100W je sice vybaven malou dvoučlánkovou baterií, i přes to je ale výdrž poměrně dobrá - teoreticky až 6 hodin. Částečně se tak vyrovná většině netbookům, které mají podobnou výdrž. Rozměry tabletu jsou 27,4 × 17,3 × 1,85 cm, přičemž hmotnost je pouze 800 g.

Klepněte pro větší obrázek

Na těle se nachází velká řada hardwarových tlačítek, pomocí kterých lze rychle změnit hlasitost, spustit fotoaparát nebo potvrdit volbu. Vedle hlavního vypínače jsou i samostatné vypínače na Bluetooth a WiFi, včetně dvojice integrovaných reproduktorů.

Klepněte pro větší obrázek

Pro snadné ovládání v rámci různých multimediálních aplikací lze aktivovat software MSI Wind Touch, tedy pohodlné uživatelské prostředí, které MSI používá i u dotykových stolních počítačů Wind Top. Jak takové prostředí vypadá, se můžete podívat například na tomto videu:

Drahý dotyk

MSI WindPad 100W bude v Evropě v prodeji do konce tohoto měsíce za poměrně vysokou cenu 600 Euro (přibližně 18 000 Kč s DPH). Vzhledem k tomu, že se uvnitř ukrývá levná netbooková výbava, s čímž souvisí i reálný výkon a odezva celého systému, jedná o poměrně vysokou cenu.

  • Displej: 10,1" (1 024 × 600), LED
  • Procesor: Intel Atom Z530, 1,6 GHz
  • Grafický čip: Intel GMA 500 v čipsetu
  • Operační paměť: 2 GB DDR2
  • Pevný disk: 32 GB SSD
  • Výbava: WiFi, Bluetooth, USB, 2 × webkamera 1,3 MPix, mini HDMI, čtečka paměťových karet
  • Rozměry, hmotnost: 27,4 × 17,3 × 1,85 cm, 800 g
  • Baterie, výdrž: dvoučlánková, až šest hodin
  • Cena, OS: kolem 18 000 Kč s DPH, Windows 7 Home Premium

Klepněte pro větší obrázek

MSI však bude nabízet i verzi WindPad 100A s operačním systémem Android a ARM platformou, výdrží až deset hodin a téměř poloviční cenou (kolem 500 dolarů). Dle informací se však na trhu objeví později.

Diskuze (38) Další článek: Social Network: Zlatý glóbus za nejlepší film, scénář, režii a hudbu

Témata článku: Hardware, Tablety, MSI, Dobré ovládání, Aktualizace ovladače grafické karty, Windows 7 Home Premium, Tab, Televize LED, Správný chod, Poloviční kapacita, Wind, Plynulé přehrávání, Dobrá výbava, Dobrá výdrž, Podobná odezva

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší