MSI, Samsung a Apple: jak se jmenují jejich notebooky

Vyznat se v označeních notebooků není zrovna jednoduché. Minule jste se mohli seznámit s nabídkou Dellu, Lenova a Toshiby, dnes přijde řada na MSI, Samsung a Apple.

Vyznat se v označeních notebooků, není zrovna jednoduché. Výrobci zařazují jednotlivé modely do sérií nejen podle parametrů, ale také podle toho, co právě vyžaduje jejich marketingové oddělení. Připravili jsme proto několikadílný předvánoční přehled modelových řad notebooků, které najdete v tuzemských obchodech.

Přehled modelových řad notebooků Dell, Lenovo a Toshiba jste si mohli přečíst v tomto článku, Acer, HP a Asus jsme zase probrali zde. Nyní přichází na řadu další trojice výrobců, konkrétně jsou to MSI, Samsung a Apple. Udělejte si přehled v jejich nabídce.

MSI – notebook domácí

Společnost MSI rozděluje notebooky do šesti modelových řad, u kterých používá poměrně hodně písmen a číslic. Každá řada má svoje první písmeno, v některých jsou ještě dalším písmenem odstupňované kategorie výbavy. První číslice v označení pak udává velikost displeje.

Největší pozornosti se dostává herním a multimediálním kouskům pro domácnosti, přičemž ty herní poznáte podle označení, které začíná písmenem G. Modely GE jsou osazeny procesory Intel Core i5, 15" až 17" displejem s možností plného HD rozlišení a podle poslední číslice v označení poznáte použitý grafický čip. Nula znamená AMD Radeon HD 5730, zatímco trojka v označení udává GeForce GTX 425M.

Klepněte pro větší obrázek
MSI je známo především herními řadami notebooků, poznáte je na první pohled podle agresivního designu, kterému zvláště u řady G odpovídá i herní výkon.

Do herní řady dále patří modely GT a GX, které nabízí maximální herní výkon. Někde se ještě doprodávají staré modely GT628, GX723 a GX623 s procesory Core 2 Duo a Core 2 Quad, ale aktuální kusy s šestkou nebo čtyřkou na druhé pozici číselného označení obsahují pouze výkonné procesory Intel Core i5 a i7. V řadě GX se pak můžete těšit na grafiku AMD Radeon HD 5850 nebo 5870, u GT jsou to nVidia GTX 460M, 285M a GTS 250M.

Pro multimediální využití je tady řada F s elegantním a střídmým designem. V nabídce jsou 14" až 17" modely a stejně jako u herních strojů můžete mít displej s plným HD rozlišením. Na výběr máte i platformu AMD (Phenom II / Athlon II) díky modelu FX610 s grafickou kartou AMD Radeon HD 5470. Ostatní pracují s procesory Intel Core i5, kterým sekundují grafické karty nVidia GeForce GTX 425M, 310M nebo 325M, prodávají se ale i modely bez dedikované grafiky.

Klepněte pro větší obrázek
Zástupcem řady tenkých notebooků MSI s označením X je i model X360,
který sází na eleganci a neotřelý vzhled

Pro cestovatele je určená řada X, která klade důraz na co nejtenčí a nejlehčí notebooky. MSI nabízí velikosti od 13" do 15,6" a u větších modelů můžete mít také výkonnější dedikované grafiky od AMD. Pro příznivý poměr ceny a výkonu je vyhrazeno písmeno C, ukazující do řady Classic. Notebooky CX mají dedikované grafické karty, zatímco CR spoléhají na ty integrované, což se příznivě projeví na výdrži při provozu z baterie.

Pro profesionální nasazení je určen jediný model P600 se čtečkou otisků prstů, jednoduchým designem a integrovanou grafikou Intel. Co se týká netbooků, je nabídka široká. U 10" modelů je standardně použita platforma Atom, u 12" pak AMD Neo X2.

Samsung jako nováček trhu

Ještě tomu není ani rok, co na český trh vstoupil se svými notebooky Samsung. Výhodou těchto notebooků je minimalizace počtu dílů dodaných jinými výrobci a tím i údajná nižší poruchovost. Na druhou stranu zatím nejsou pevně stanovené modelové řady a ty se tak často vzájemně překrývají.

Donedávna prodával Samsung pouze modely pro domácí použití, nyní už ale počítá i s firemním nasazením. Notebooky s tímto určením poznáte podle příslušnosti k řadě P, konkrétně P480 a P580, které se liší velikostí displeje (14" a 15") a obsahují pouze integrovanou grafiku, procesory Core i3 a z nadstandardní výbavy například senzor volného pádu pro ochranu disku nebo volitelně dokovací stanici.

Klepněte pro větší obrázek
Základní modely Samsungu jsou tvořeny řadou RV, která sází na ideální poměr mezi cenou a výkonem

Nejlevnější domácí modely patří do série RV a pracují s procesory Intel Pentium nebo Celeron a integrovanou grafikou. Větší multimediální zážitky pak slibují řady R a Q, které seženete v mnoha stupních výbavy, od nejnižších s Pentiem Dual Core nebo Core i3-370M, až po vybavené modely s Core i5-430M. Notebooky v řadách R a Q obsahují buď integrovaný grafický adaptér nebo u vyšších modelů dedikovanou grafickou kartu nVidia GeForce 310M, případně 330M. Pokud vás láká zajímavý design a luxusnější šasi, podívejte se po řadě QX, konkrétně například po multimediálním modelu QX510. Na eleganci a styl je zaměřená řada SF, zastoupená modelem SF510.

Klepněte pro větší obrázek
Stylové notebooky Samsung hledejte v řadě QX, dostanete kvalitní zpracování a elegantní design

Netbook poznáte podle označení N a nečekejte zde žádné velké inovace. Intel Atom N450, 455 nebo 550, 1 GB operační paměti a 250 GB pevný disk. Netbooků Samsung nabízí hned celou řadu, ale hlavní odlišnosti jsou v designu a výdrži baterie. N150 se chlubí výdrží baterie až deset hodin, NF210 pak až čtrnáct hodin.

Apple – jednoduchost sama

Modelové řady produktů značky Apple jsou známé svou jednoduchostí a přehledností a ani u notebooků tomu není jinak. Všechny jsou tvořeny jednodílným tělem unibody, které je s výjimkou základního modelu vyrobeno z hliníku. Rovněž ke všem notebookům získáte i operační systém Mac OS X (nyní ve verzi Snow Leopard) a multimediální balík iLife. Těšit se můžete na precizní dílenské zpracování, ale oproti světu ostatních výrobců musíte počítat s vyšší cenou.

Základem nabídky je domácí 13,3" MacBook, jehož tělo je vyrobeno z plastu a výkon mu dodává Intel Core 2 Duo na frekvenci 2,4 GHz. Jako všechny malé MacBooky má dedikovanou grafickou kartu nVidia GeForce 320M a seženete jej buď se dvěma, nebo čtyřmi GB operační paměti. Displej je lesklý s LED podsvícením a rozlišením 1 280 × 800 bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Pro profesionální nasazení je určena řada MacBook Pro se stylovým designem a precizním zpracováním

Spíše pro profesionální využití je určena řada MacBook Pro, která obsahuje 13", 15" a 17" zástupce. Společným znakem 13" MacBooku a MacBooku Pro je rozlišení displeje, grafická karta a také procesor z rodiny Core 2 Duo. Výhodou je hliníkové šasi, podsvícená klávesnice a čtyři GB operační paměti v základu celé řady MacBook Pro. Paměť je dále rozšiřitelná na celkových osm GB. Oba 13" MacBooky slibují výdrž až 10 hodin při provozu na baterii.

Větší 15" a 17" notebooky MacBook Pro obsahují výkonné procesory Core i7, grafiku nVidia GeForce GT 330M, poskytují až 9 hodin výdrže na baterii a displeje s rozlišením 1 440 × 900 bodů, resp. 1 920 × 1 200 bodů u většího modelu. Pro zájemce je také možnost osadit všechny verze Pro diskem SSD, o velikosti 128, 256 nebo 512 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Náhradou netbooků je u Applu řada MacBook Air, která se zaměřuje na styl a snadnou mobilitu

Apple nenabízí klasické netbooky, ale vyplňuje segment „ultrapřenosných“ zařízení stylovými tenkými modely MacBook Air. Ty seženete ve velikostech 11" a 13", pohání je procesory Core 2 Duo a jejich displeje mají rozlišení 1 366 × 768 bodů u 11" a 1 440 × 900 bodů u 13" verze. Jako disk slouží 128 nebo 256 GB paměti SSD. Výhodou je nízká hmotnost a stylový design, nevýhodou pak nízký počet rozšiřujících portů.

Diskuze (7) Další článek: Přerostlý 14" netbook z Číny má Atom, ION i mechaniku

Témata článku: Notebooky, Apple, Samsung, MSI, Střídmý design, Herní karta, Samsung SSD, Profesionální grafik, Označení, Snow, Multimediální centra, Agresivní design, Profesionální nasazení, Herní notebook, Core i5, Profesionální AMD, Herní grafika, SF, Model, MacBook, Apple Macbook Air, Profesionální notebook, Herní model, Core, Model S

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší